Znaleziono 0 artykułów
12.04.2023

Big Book Cafe MDM: Nowoczesne centrum literatury w Warszawie

12.04.2023
Fundacja „Kultura nie boli” otwiera centrum literatury Big Book Cafe MDM w Warszawie (Fot. Materiały prasowe)

Przenosimy kulturę czytania w nowy wymiar. Tworzymy miejsce, które pozwoli się kompletnie zanurzyć w literaturze, doświadczać jej na żywo i wśród ludzi – mówi Anna Król, założycielka Fundacji „Kultura nie boli”, która otwiera w Warszawie Big Book Cafe MDM.

W Big Book Cafe MDM – centrum łączącym wydarzenia, autorską księgarnię oraz kawiarnię – odbywać się będą spektakle teatralne, adaptacje książek, eksperymentalne widowiska, improwizacje, koncerty oraz rozmowy na aktualne tematy. Ale to nie wszystko, placówka zorganizuje również wieczorowe akademie, by pogłębić wiedzę, występy gwiazd kina i teatru, wizyty międzynarodowych sław literatury. Inscenizacjom towarzyszyć będą muzycy przygotowujący oprawę dźwiękową.

Będziemy uczyć nowych umiejętności, świadomego czytania, rozmowy o najważniejszych problemach współczesności w sposób, który łączy. I czerpać wiedzę od najlepszych ekspertów i autorytetów – mówi Paulina Wilk, która odpowiada za tworzenie programu wydarzeń. W rozległej księgarni znajdzie się wyselekcjonowana oferta literatury współczesnej i klasyki, ułożona w sekcje tematyczne, a kameralna kawiarnia będzie sprzyjała spędzaniu czasu wśród książek. Zarówno literatura, jak i wydarzenia oferowane przez Big Book Cafe MDM będą dostępne także dla publiczności z daleka.

– Od 2020 roku program naszych wydarzeń jest nadawany w transmisjach na żywo, oglądają go widzowie w całej Polsce i wielu państwach. Chcemy jeszcze lepiej łączyć czytelników, być miejscem żywych spotkań i emocjonujących wymian. Dlatego zmieniamy się, będziemy bliżej społeczności zainteresowanej książkami i zaprosimy ją do współtworzenia programu – wyjaśnia Paulina Wilk. Centrum powstanie w liczącym blisko 600 mkw. zabytkowym lokalu przy ul. Koszykowej 34/50. Kamienica przez 70 lat była adresem Księgarni MDM, jednej z najważniejszych w Warszawie.

Projekt nowego wnętrza przygotowaliśmy z poszanowaniem jego oryginalnej koncepcji. Mam wielki sentyment do literackiej historii Warszawy i jestem dumna, że miasto właśnie nam powierzyło wprowadzenie tak ważnego miejsca w nową epokę. Duch Iwaszkiewicza, Tyrmanda i Herberta będzie tu z nami. Ale zadbamy o współczesny klimat i komfort – zapewnia Anna Król.

Pierwsze wydarzenia w Big Book Cafe MDM odbędą się w czerwcu 2023 roku. Razem z Big Book Cafe Dąbrowskiego będą realizować łącznie blisko 300 wydarzeń literackich rocznie.

Aleksandra Kupras
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Big Book Cafe MDM: Nowoczesne centrum literatury w Warszawie
Proszę czekać..
Zamknij