Znaleziono 0 artykułów
01.09.2023

XV Kongres Kobiet: Moc w solidarności

01.09.2023
(Fot. Materiały prasowe)

Ponad 70 paneli tematycznych, wystawy, spotkania z autorkami książek, warsztaty, porady. Kobiety z całej Polski, reprezentujące różne zawody, grupy wiekowe i poglądy. XV edycja Kongresu Kobiet odbędzie się w dniach 2–3 września 2023 w Poznaniu pod hasłem „Kobiety mają głos! Równość, edukacja, przyszłość”. 

W programie zaplanowano sześć sesji plenarnych i 77 paneli w 17 centrach tematycznych z udziałem ponad 300 panelistek. Poza tym 25 warsztatów. Uczestniczki warsztatów będą dyskutować o takich zagadnieniach, jak nowoczesna edukacja, zdrowie, ekologia, polityka socjalna, równościowa ekonomia, Europa, problemy migracyjne, kultura, samorządy oraz polityka. Poruszą także inne tematy, które dotyczą kobiet we współczesnej Polsce przed nadchodzącymi wyborami. Organizatorki podkreślają, że Kongres ma na celu budowanie egalitarnej i praworządnej demokracji, opartej na równych prawach, władzy i szansach – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. 

XV Kongres Kobiet: Edukacja i równe prawa

Agata Kobylińska, członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet, przypomina, że Kongres troszczy się o równe prawa, szanse i możliwości dla wszystkich kobiet od początku istnienia. Dodaje, że kluczową rolę odgrywa tu edukacja. – Wpływa na kształtowanie od najmłodszych lat świadomości kolejnych pokoleń w duchu egalitarnej demokracji i szacunku dla innych. Kobiety mają w tej sprawie znaczący głos i aktywnie angażują się we wprowadzanie pozytywnych zmian – tłumaczy.

Do kogo skierowany jest Kongres? Prof. Magdalena Środa, jedna z matek założycielek wydarzenia, odpowiada tak: – Do kobiet wszystkich zawodów i stanowisk, kobiet z miast i wsi, młodych i dojrzałych, zdrowych i chorych, szczęśliwych i nieszczęśliwych. Zapraszamy kobiety sukcesu i kobiety, o których dzieci zwykły mówić „moja mama nie pracuje”, a które są tytankami pracy. Kongres jest dla kobiet, które chcą pogadać, stawić opór temu, co złe i niesprawiedliwe, które chcą coś razem zbudować, pomarzyć, ale i działać, poczuć siłę we wspólnocie, moc w solidarności, bo „nigdy nie będziesz szła sama”. 

XV Kongres Kobiet: Wśród gościń liderki, panele o herstorii

XV Kongres Kobiet będzie znakomitą okazją, aby posłuchać liderek. Przyjazd zapowiedziały m.in.: prof. Magdalena Środa, Henryka Bochniarz, prof. Monika Płatek, Danuta Hübner, Agnieszka Holland, Hanna Machińska, Janina Ochojska, Paulina Stochniałek, Katarzyna Kasia, Maja Staśko, Agnieszka Graff, Justyna Wydrzyńska, Małgorzata Fuszara, Violetta Ratajczak, Małgorzata Rozenek, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Barbara Labuda, Joanna Kos-Krauze, Alicja Długołęcka, Solange Olszewska, Anja Rubik. 

W sobotę wieczorem dla uczestniczek Kongresu zaśpiewa Kasia Kowalska. 

Jakie tematy poruszy Kongres? W sekcji Centrum Zdrowia dowiemy się, dlaczego Polki umierają szybciej niż inne Europejki, poruszone będą też tematy endometriozy, depresji oraz prewencji suicydalnej wśród młodzieży. W Centrum Ekonomii i Równości rozmowy będą dotyczyły m.in. empatycznego prowadzenia biznesu. W Centrum Kultury odbędzie się panel „Pandemonium w kulturze. Raport o krachu instytucji kultury i możliwościach ich naprawy”. Prof. Magdalena Środa poprowadzi dyskusję zatytułowaną „Kultura feminizmu, czyli co wiedziały czarownice”. Panele w Centrum Herstorii będą poświęcone m.in. nowym bohaterkom literackim – bojowniczkom czasu Zagłady. Ciekawie zapowiada się sekcja „Od marginesu do centrum. Osoby i rodziny »gorszego sortu«” z panelem poświęconym lesbijkom oraz poruszającym temat rodzicielstwa zastępczego.

XV Kongres Kobiet: Wystarczy rejestracja

XV Kongres Kobiet został zorganizowany przy wsparciu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu – jednostki samorządu województwa wielkopolskiego oraz Departamentu Edukacji i Nauki. Inicjatywy Samorządu Województwa Wielkopolskiego na rzecz kobiet są realizowane w wielu obszarach. Zaangażowanie w rozwój społeczny i równościowe realizowanie praw człowieka, tworzenie warunków umożliwiających dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych, przeciwdziałanie przemocy i uzależnieniom – to priorytety dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

Stowarzyszenie Kongres Kobiet przypomina, że uczestnictwo w wydarzeniu jest darmowe i otwarte dla wszystkich chętnych, wystarczy zarejestrować się na stronie Kongresu. 

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij