Znaleziono 0 artykułów
10.03.2022

Kamala Harris o polskiej pomocy: „Niesamowite akty hojności i dobra”

10.03.2022
Fot. Getty Images

W środę, 9 marca wieczorem na warszawskim lotnisku Chopina wylądował amerykański samolot z Kamalą Harris na pokładzie. To pierwsza wizyta wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych w Polsce. – Chciałabym, żeby okoliczności tego spotkania były inne – przyznała następnego dnia na konferencji prasowej Harris, która przyleciała, by rozmawiać na temat pomocy Ukrainie i potwierdzić gotowość Stanów Zjednoczonych do obrony krajów NATO.

Widzimy coś absolutnie niesamowitego. Świat obserwuje Polskę, przywódców Polski i ludzi mieszkających w Polsce. To są niesamowite akty hojności i dobra – powiedziała Kamala Harris na konferencji prasowej w czwartek, po spotkaniu w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych skierowała także podziękowania od obywateli amerykańskich dla wszystkim Polaków. – To pokazuje najlepszą twarz każdego z nas – powiedziała Harris.

Wiceprezydentka USA zapowiedziała w Warszawie przekazanie dodatkowych 50 mld dol. na pomoc humanitarną dla Ukrainy. – Od tygodni jesteśmy świadkami, a z całą pewnością w ciągu ostatnich 24 godzin, okrucieństw o niewyobrażalnych proporcjach. (…) Widzieliśmy, jak ciężarne kobiety, które były w tym szpitalu (w Mariupolu – przyp. red.) ze względu na to, że wymagały opieki, zostały z tego szpitala wyrzucone. Teraz wymagały opieki z innego powodu, z powodu tej przemocy, która jest niesprowokowana – mówiła Harris. – Wszystkie cywilizowane narody czują wściekłość, kiedy patrzą na to, co spotyka te niewinne dzieci, matki, ojców, babcie, dziadków; ludzi, którzy uciekając, zostawiają za sobą wszystko, co do tej pory znali – dodawała.

Podczas pierwszej wizyty w Polsce Kamala Harris potwierdziła również amerykańskie zaangażowanie na rzecz sojuszników z wschodniej flanki NATO. – Zobowiązanie USA do realizacji artykułu 5. (Sojuszu Północnoatlantyckiego – przyp. red.) jest niepodważalne – zapewniała Harris. – Stany Zjednoczone są przygotowane do tego, żeby bronić każdego centymetra terytorium NATO. Stany Zjednoczone poważnie przyjmują, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich – dodała. Harris przypomniała również, że USA, oprócz poprzedniej rotacji 5 tys. żołnierzy amerykańskich, wysłały ostatnio do Polski dodatkowe 4,7 tys. amerykańskich żołnierzy. Potwierdziła także dostarczenie do Polski dwóch baterii systemu Patriot. – Jestem w Polsce, żeby dać wyraz trwałym i bardzo ważnym relacjom pomiędzy USA a Polską – podkreślała Harris.

Wizyta Kamali Harris w Polsce potrwa do piątku, 11 marca.

Weronika Kochel
Proszę czekać..
Zamknij