Znaleziono 0 artykułów
16.11.2022
Artykuł partnerski

Kreatywność, wizja, odwaga – Design na Pomorzu Zachodnim

16.11.2022
Fot. Materiały prasowe

Czy kostiumy stworzone w małej szczecińskiej pracowni może docenić cały świat? Miłośnicy klimatów postapokaliptycznych już kochają prace
marki Wasted Couture, a teraz przed artystkami pojawiły się nowe
możliwości – właśnie zyskały nieprzeciętną mentorkę. Jest nią Katarzyna Konieczka, kostiumografka, która ma na koncie współpracę z takimi gwiazdami, jak Lady Gaga czy fotograf David LaChapelle. Już pierwsze spotkania pokazały, że efektem tej współpracy będzie coś wyjątkowego. A wszystko dzięki projektowi „Pomorze Zachodnie Kreatywne / Innowacyjne / Nowoczesne”, który realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Jednym z kluczowych elementów projektu jest nowoczesny program mentorski skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Co to oznacza? To nic innego, jak spotkania z mentorami – cenionymi w świecie ekspertami w swoich dziedzinach. Z takich spotkań rodzą się nowe wizje, kontakty, wiedza, burza mózgów – czyli wszystko to, co gwarantuje osiągnięcie sukcesu w biznesie.

Fot. Materiały prasowe

– Program mentorski ma charakter bezpośrednich spotkań przedsiębiorców z renomowanym, światowej klasy specjalistą. Sesje mentorskie w siedzibie przedsiębiorców mają pokazać pomysły i dać narzędzia do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą wyjść ze swoim produktem czy usługą na rynek krajowy i międzynarodowy – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

O udziale w programie mentorskim decydował konkurs. Joanna Jurga, projektantka i badaczka specjalizująca się w budowaniu poczucia bezpieczeństwa w przestrzeni oraz członkini kapituły konkursowej, podkreśla, że efektem prac mentora ze zwycięzcą konkursu powinno być poczucie porządku i planu. – Wiem, co robię, do kogo kieruję swoje usługi, jakie mam plany na dziś, jutro, za dwa lata, za pięć lat. Determinacja w realizacji biznesplanu, który nie jest oczywisty – mówi.

Pierwszą mentorką w tym ambitnym programie została kostiumografka Katarzyna Konieczka. Tworzy ona zarówno wyjątkowe kostiumy sceniczne, jak i awangardowe kreacje do sesji zdjęciowych dla magazynów takich jak „Vogue” czy „I-D”. Pracuje przy wielu produkcjach filmowych oraz telewizyjnych. Jako jedyna Polka znalazła się w zestawieniu „10 projektantów mody przyszłości” wytypowanych przez amerykański serwis CNN.

Fot. Materiały prasowe

Konkurs na udział w sesji mentorskiej zwyciężyła szczecińska marka Wasted Couture, tworząca niekonwencjonalne, ręcznie wykonane ubrania i akcesoria, inspirowane takimi legendarnymi produkcjami, jak „Fallout”, „Mad Max” czy „Waterworld”. – Nasze projekty pojawiły się już w wielu krajowych i zagranicznych produkcjach filmowych oraz grach. Jesteśmy pierwszą w Polsce i jedną z niewielu na świecie marką profesjonalnie zajmującą się tworzeniem mody postapokaliptycznej. Spotkanie z taką osobą jak Katarzyna Konieczka to dla nas ogromna szansa na rozwój – mówi Viola Warych, założycielka Wasted Couture.

Katarzyna Konieczka po pierwszym spotkaniu z Wasted przyznała, że jej kontakt ze szczecińską pracownią nie ograniczy się tylko do programu mentorskiego. Inspiracja okazała się obopólna i zrodziła plany na nowe wspólne przedsięwzięcia.

Przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń

Efekty tej współpracy będzie można m.in. zobaczyć na Konferencji Design, która odbędzie się 23 listopada w Szczecinie. Konferencja od początku pomyślana była jako spektakularne i wyjątkowe wydarzenie, jakich brakuje w sferze osiągalnej dla małych i średnich firm. Jej uczestnicy przekonają się, że nawet mikroprzedsiębiorcy mogą podbić światowe rynki i że w przemysłach kreatywnych niemożliwe nie istnieje. Wysłuchanie na żywo topowych projektantów i architektów to z pewnością bardzo inspirujące doświadczenie. Dla przedsiębiorców to doskonała szansa, by porozmawiać o rozwoju swoich firm.

Fot. Materiały prasowe

W eleganckich wnętrzach Opery na Zamku w Szczecinie pojawi się wielu wybitnych designerów, których projekty są rozpoznawane i cenione na świecie. Gościem specjalnym konferencji będzie słynny architekt, inżynier i aktywista prof. Carlo Ratti. Jest on współzałożycielem międzynarodowego biura projektowania i innowacji Carlo Ratti Associati oraz dyrektorem Senseable City Lab w Massachusetts Institute of Technology (MIT), gdzie bada zagadnienia dotyczące przyszłości miast i komunikacji. Prace Rattiego były wystawiane na Biennale w Wenecji, w Design Museum Barcelona, Science Museum w Londynie, MAXXI w Rzymie oraz MoMA w Nowym Jorku. Trzy jego projekty – Cyfrowy Pawilon Wodny, Koło Kopenhaskie i Scribit – zostały umieszczone przez magazyn „Time” na liście „Najlepszych wynalazków roku”. Z kolei przez magazyn „Wired” on sam został okrzyknięty jedną z „50 osób, które zmienią świat”. Ratti pełni też obecnie funkcję współprzewodniczącego Globalnej Rady ds. Miast i Urbanizacji Światowego Forum Ekonomicznego.

Wśród prelegentów znajdą się również znani i wielokrotnie nagradzani polscy projektanci mody – Gosia Baczyńska i Robert Kupisz. Ich kolekcje były prezentowane na światowych wybiegach, a kreacje noszone przez gwiazdy na czerwonych dywanach. Pojawią się również przedstawiciele polskiego designu, tacy jak architekt Oskar Zięta – twórca innowacyjnej techniki dmuchanej stali, za pomocą której projektuje wyjątkowe, lekkie, „dmuchane” meble i akcesoria. Jego prace można oglądać m.in. w Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakothek w Monachium, Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu i Centrum Pompidou w Paryżu. O wyzwaniach związanych z projektowaniem opowiedzą także Ewa Bochen i Maciej Jelski z Kosmos Project. Studio projektowe Kosmos Project jest laureatem wielu prestiżowych nagród, a jego klientami w ostatnich latach byli między innymi Paul Smith, Vitra Home czy Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Konferencję poprowadzi dziennikarz i prezenter Olivier Janiak.

Fot. Materiały prasowe

Prawdziwą gratką dla rodzimych twórców, którzy przekuwają swoje pasje w biznes, będzie możliwość bezpośrednich spotkań z „gwiazdami” konferencji. Planowane są już po wydarzeniu w specjalnej strefie networkingowej. Nadchodząca konferencja będzie świętem dla wszystkich fanów mody, designu, architektury. Zapraszamy na kreatywne, nowoczesne i gościnne Pomorze Zachodnie!

Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn. „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje - etap II" finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie 1.14 „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym".

Karolina Rychter
Proszę czekać..
Zamknij