Znaleziono 0 artykułów
26.06.2020

Kontrowersje wokół filmu „Przeminęło z wiatrem”

26.06.2020
„Przeminęło z wiatrem” (Fot. East News)

Choć „Przeminęło z wiatrem” należy do najpopularniejszych filmów w historii, kontrowersje budzi sposób przedstawienia czarnoskórych niewolników. Z powodu rasistowskich wątków HBO Max na początku czerwca usunęło film ze swojej oferty. Teraz obraz powraca, ale z ostrzeżeniem dla widzów.

Po tragicznej śmierci George’a Floyda z rąk policjanta, rozpętała się dyskusja o tym, jak przedstawia się osoby czarnoskóre w popkulturze. Na pierwszy ogień poszedł klasyk. Platforma HBO Max usunęła ze swojej oferty „Przeminęło z wiatrem” z 1939 roku, tłumacząc decyzję „etnicznymi i rasowymi uprzedzeniami, które były niesłuszne i pozostają niesłuszne do dziś”.

Film powrócił jednak do sieci, wzbogacony o dwa klipy, które przybliżają kontekst historyczny. W jednym z nich filmoznawczyni Jacqueline Stewart opowiada o kontrowersyjnym przedstawieniu ludzi koloru w produkcji. – Producent David O. Selznick wiedział, że czarnoskórzy widzowie byli oburzeni sposobem, w jaki przedstawiono niewolnictwo i traktowanie czarnych ludzi. Pokazywanie tych zjawisk przez pryzmat nostalgii zaprzecza tragedii niewolnictwa oraz nierównościom rasowym – opowiada. Drugie wideo to godzinny panel dyskusyjny na temat skomplikowanego dziedzictwa filmu. 

Nowe standardy branży

Tragiczna śmierć George’a Floyda i protesty Black Lives Matter sprowokowały producentów, aktorów i reżyserów do zastanowienia się nad tym, jakie treści powinny być poruszane w filmach. Platforma UKTV również usunęła z biblioteki odcinek brytyjskiej komedii „Hotel Zacisze”, w którym pojawiły się rasistowskie wypowiedzi bohaterów. Z kolei aktorka Jenny Slate zapowiedziała, że nie udzieli głosu czarnej postaci w kreskówce „Big Mouth”. Uznała, że jako osoba biała przyczyniłaby się do umniejszenia roli osób czarnych. – Czarne postaci powinny być grane przez czarnych aktorów – dodała. Twórcy serialu – Nick Kroll, Andrew Goldberg, Mark Levin i Jennifer Flackett – także przeprosili za zaangażowanie białych aktorów do produkcji. Zapowiedzieli, że w kolejnych odcinkach głosu udzielą czarnoskórzy aktorzy.

Kristen Bell, odtwórczyni roli Molly w „Central Parku”, także zrezygnowała z udziału w produkcji. Napisała na Instagramie, że pozostanie na planie byłoby objawem ignorancji wobec własnego, białego przywileju. Platforma Hulu zapowiedziała usunięcie trzech odcinków serialu komediowego „Scrubs” na prośbę twórcy Billa Lawrence’a i ABC Studios. Serial „Mała Brytania” został także usunięty z BBC iPlayer, Netfliksa i BritBox. 

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij