Znaleziono 0 artykułów
26.04.2022

KPH świętuje Dzień Widoczności Lesbijek

26.04.2022
Fot. Luka Łukasiak

To, że jestem inna, niż większość osób, to mój atut, nie wada – mówi pisarka Sylwia Chutnik w spocie „Co dziś powiedziałabyś młodszej sobie?”. W filmie Kampanii Przeciw Homofobii lesbijki mówią, że nie warto siedzieć w szafie.

Z okazji Dnia Widoczności Lesbijek Kampania Przeciw Homofobii przygotowała film z 12 bohaterkami. – Obok bizneswoman Mai Zabawskiej, zobaczymy tatuatorkę Karolinę Skrzyniarz, a obok pisarki Sylwii Chutnik, pracowniczkę IT Kachę Żukowską. Usłyszymy, co mają do powiedzenia kobiety urodzone w latach 70. XX wieku i te, które przed chwilą skończyły 20 lat – mówi Cecylia Jakubczak z KPH. – W ten sposób mogłyśmy rozprawić się ze stereotypami dotyczącymi wyglądu lesbijek i pokazać, jak bardzo kobiety tworzące związki z kobietami różnią się od siebie. Ważne było dla nas to, by były to osoby empatyczne, wrażliwe i posiadające siłę, którą mogą podzielić się z lesbijkami nadal siedzącymi w szafie. Głównym celem naszego filmu jest wzmocnienie lesbijek. I mam nadzieję, że to się uda.  

Dzień Widoczności Lesbijek wpisuje się w kampanię Tydzień Widoczności Lesbijek, który trwa od 25 kwietnia do 1 maja. KPH zachęca od sięgania po media społecznościowe. – Na koniec filmu pojawia się pytanie: „a co ty dziś powiedziałabyś młodszej sobie?”. Zapraszamy lesbijki do odpowiedzenia na to pytanie w mediach społecznościowych i dodanie hasztaga #TydzieńWidocznościLesbijek. Przekażmy sobie wzajemnie dobrą energię! – zachęca Jakubczak. 

Dla KPH ważna jest spójność przekazu. Zdjęcia i montaż filmu to dzieło Martyny Tokarskiej z queerowo-feministycznej grupy kolektyw.kolektyw. Portrety zrobił Luka Łukasiak, który ma na koncie nagrodę Portrait of Humanity przyznawaną przez „British Journal of Photography”. Za materiały zza kulis odpowiadała jedna z bohaterek spotu, współtwórczyni projektu 100 lesb,  Karolina Jackowska. – Współpraca z osobami LGBT+ to dla nas jedna z metod walki z dyskryminacją z uwagi na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową w miejscu zatrudnienia  – tłumaczy Franciszka Sady z KPH.

Bohaterki spotu KPH: Agata Kubis, Coco, Greta Burzyńska, Kacha Żukowska, Karolina Jackowska, Karolina Skrzyniarz, Maja Zabawska, Marta Ciastoch, Marta Kondej, Ola Kaź i Jagna, Roma Riots, Sylwia Chutnik

Kamera i montaż: Martyna Tokarska 
Produkcja: Kampania Przeciw Homofobii
Kierowniczki produkcji: Cecylia Jakubczak, Franciszka Sady
Kierowniczka postprodukcji: Cecylia Jakubczak
Dźwięk: Wojciech Pawluczuk, Miłosz Jaroszek 
Scenografia: Studio Stawki 
Światło: Studio Stawki
Research: Cecylia Jakubczak 
Charakteryzacja: Natalia Brzęczkowska, Oleksandra Korchevska
Fotograf: Luka Łukasiak
Fotografka: Karolina Jackowska

 

Sylwia Chutnik

Maja Zabawska

Agata Kubis

Karolina Skrzyniarz

Karolina Jackowska

Roma Riots

Kacha Żukowska

Ola Kaź

Greta Burzyńska

Marta Kondej

Marta Caistoch

Coco

Redakcja Vogue.pl
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. KPH świętuje Dzień Widoczności Lesbijek
Proszę czekać..
Zamknij