Znaleziono 0 artykułów
31.03.2024

Król Karol III z rodziną świętuje Wielkanoc

31.03.2024
Wspólny przemarsz z zamku w Windsorze do kaplicy św. Jerzego to wielkanocny zwyczaj brytyjskiej rodziny królewskiej. (Fot. Getty Images)

Król Karol III wraz z królową Camillą wzięli udział w nabożeństwie wielkanocnym. To pierwsze ważne wystąpienie brytyjskiego monarchy od czasu podania do publicznej wiadomości informacji o jego diagnozie. Wśród zgromadzonych zabrakło księżnej Kate i księcia Williama.

Zgodnie z tradycją w Niedzielę Wielkanocną, 31 marca 2024 roku, brytyjska rodzina królewska przeszła z zamku w Windsorze do kaplicy św. Jerzego, aby wziąć udział w nabożeństwie wielkanocnym. Zgromadzonych powitał sam Karol III, który powrócił do pełnienia oficjalnych obowiązków. Monarsze towarzyszyła rodzina, w tym królowa Camilla.

(Fot. Getty Images)

Wielkanoc 2024: Przedświąteczne orędzie króla Karola III

To pierwsze tak ważne wystąpienie monarchy od czasu jego diagnozy. U króla Karola III wykryto nowotwór, o czym na początku lutego poinformował pałac Buckingham. Początkowo donoszono, że w związku z tym orędzie wielkanocne króla zostanie odwołane, a w oficjalnych obchodach Karola zastąpi Camilla.

Fot. (Fot. Getty Images)

Ostatecznie jednak król Wielkiej Brytanii osobiście wziął udział w obchodach. Monarcha pozdrowił zgromadzonych i wygłosił krótkie przemówienie, połączone z życzeniami dla Brytyjczyków z okazji Świąt Wielkanocnych.

Wielkanoc Karola III: W gronie rodziny

(Fot. Getty Images)

Podczas ceremoniału wielkanocnego królowi towarzyszyli królowa Camilla – ubrana w szmaragdową sukienkę i ozdobny kapelusz pod kolor – a także rodzeństwo, księżniczka Anna, książę Edward z żoną, księżną Zofią, oraz książę Andrzej wraz z księżną Sarą. Zgodnie z protokołem wielkanocnym księżna Zofia miała na sobie biały beret i fioletowy komplet z płaszczem pod kolor. Księżna Sarah natomiast postawiła na tweedową sukienkę w intensywnie zielonym kolorze.

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)

Nieobecni księżna Kate i książę William

Wśród zgromadzonych zabrakło księżnej Kate i księcia Williama wraz z dziećmi. Księżna Walii spędza święta w gronie najbliższych, by skupić się na rekonwalescencji. Po tygodniach spekulacji przyszła królowa ujawniła, że choruje na raka i poddaje się leczeniu. Wedle ostatnich doniesień Kate niedawno opuściła Adelaide Cottage w Windsorze, by udać się do swojej wiejskiej posiadłości w Norfolk.

Mimo obaw o zdrowie króla, Karol III jest zdeterminowany, by powrócić do pełnienia oficjalnych obowiązków. Zdaniem ekspertów, monarcha zdaje sobie sprawę, że pod nieobecność księżnej Kate oczy całego świata, a w szczególności Brytyjczyków, są zwrócone właśnie ku niemu.

Zobacz także:

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij