Znaleziono 0 artykułów
22.03.2024

Księżna Kate ogłosiła, że choruje na raka i poddaje się leczeniu

22.03.2024
(Fot. Getty Images)

Po ponad trzech miesiącach od opublikowania oświadczenia o planowej operacji, księżna Kate w poruszającym nagraniu ujawniła, że podczas zabiegu wykryto u niej nowotwór. Zwlekała z podaniem informacji do publicznej wiadomości ze względu na bezpieczeństwo jej dzieci. 

Po pierwsze chciałabym wam podziękować za wszystkie wiadomości okazujące wsparcie i zrozumienie w trakcie, gdy dochodziłam do siebie po przebytej operacji – zaczęła księżna Kate. – To były bardzo ciężkie miesiące dla całej rodziny, ale byłam pod znakomitą opieką medyczną – kontynuowała. – W styczniu przeszłam poważną operację jamy brzusznej. Jeszcze wtedy mówiono, że nie ma podejrzenia raka. Operacja przebiegła pomyślnie, ale przeprowadzone w międzyczasie badania wykazały nowotwór. Opiekujący się mną zespół medyczny doradził mi, abym poddała się prewencyjnej chemioterapii i jestem teraz na wczesnym etapie leczenia. 

Choroba nowotworowa i rekonwalescencja księżnej Kate

W oświadczeniu księżna przyznaje, że diagnoza była dla niej „szokiem” i przez ostatnie tygodnie wraz z mężem, księciem Williamem, postanowili przede wszystkim skoncentrować się na dobru dzieci. W kolejnej części nagrania przyszła monarchini wytłumaczyła powód przedłużającego się zniknięcia. Potrzebowała czasu na przetrawienie diagnozy, znalezienie balansu, poinformowanie najmłodszych członków rodziny. – Przede wszystkim musieliśmy wyjaśnić wszystko George’owi, Charlotte i Louisowi w odpowiedni dla nich sposób i zapewnić ich, że wszystko będzie dobrze. 

Stan zdrowia księżnej Kate

– Tak jak powiedziałam dzieciom, tak mówię i wam: mam się dobrze i jestem silniejsza z każdym dniem, koncentrując się na rzeczach, które wspierają mnie w zdrowieniu. To, że mam Williama u swego boku, jest dla mnie ogromnym wsparciem. Podobnie jak dobro, które płynie od tak wielu z was – mówiła i ponownie zwracając się do poddanych, prosiła, by powstrzymać kolejną falę spekulacji. – Jako rodzina potrzebujemy teraz trochę czasu, przestrzeni i prywatności. Mam nadzieję, że to zrozumiecie. Moja praca zawsze dawała mi głębokie poczucie radości i nie mogę się doczekać powrotu do obowiązków. Ale na razie muszę się skupić na pełnym powrocie do zdrowia. Kate zwróciła się również do osób, które tak, jak ona zmagają się z nowotworem: – Nie traćcie wiary i nadziei, nie jesteście sami.

Nagranie powstało w środę w ogrodach Windsoru. Datę emisji specjalnie wyznaczono na dzień rozpoczęcia przerwy wielkanocnej w szkole dzieci Williama i Kate, co miało uchronić je przed medialną nagonką.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapewnił o „miłości i wsparciu całego kraju” dla księżnej Kate.

Król Karol III, który również poddał się leczeniu z powodu nowotworu, opublikował oświadczenie w reakcji na wystąpienie synowej. „Jego Wysokość jest dumny z odwagi, jaką wykazała się Catherine. Jego Wysokość pozostaje w bliskim kontakcie z ukochaną synową”. Monarcha i jego żona, Kamila, wiedzieli o diagnozie księżnej Kate. 

Zobacz także 

Pola Dąbrowska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Księżna Kate ogłosiła, że choruje na raka i poddaje się leczeniu
Proszę czekać..
Zamknij