Znaleziono 0 artykułów
22.06.2020
Artykuł partnerski

Lato na zdjęciach

22.06.2020
(Fot. materiały prasowe)

Niezależnie od tego, czy lato 2020 r. spędzimy w Polsce, czy uda nam się wyjechać za granicę, przywieziemy z urlopu uwiecznione w kadrze wspomnienia. Niezbędny sprzęt? Szybki smartfon z dobrym aparatem i oko, które dostrzeże to, czego większość nie zauważa. Nasza rekomendacja na te wakacje? Niesamowicie wyglądająca motorola edge o obłędnym ekranie, której aparat uruchomisz przez dwukrotne przekręcenie nadgarstka. Nie trzeba nawet odblokować telefonu. A więc do dzieła!

(Fot. materiały prasowe – zdjęcie wykonane motorolą edge)

Nie wystarczy znaleźć piękne miejsce, żeby zrobić dobre zdjęcie

Najważniejszy jest kadr. Niezależnie od tego, gdzie się wybierzesz – do agroturystyki na Warmii, w serce toskańskiego miasteczka albo na plażę na Bali, nie będziesz tam pierwszym człowiekiem z aparatem fotograficznym w dłoni. Każde z najpiękniejszych miejsc na świecie zostało już obfotografowane po stokroć, co nie znaczy, że kolekcja kadrów jest kompletna. Wystarczy, że znajdziesz inną, oryginalną, własną perspektywę, a zdjęcie pokaże znane miejsce w nieznany dotąd sposób. Próbuj fotografować z boku, z góry i z dołu. Przybliżaj i oddalaj. Zwróć uwagę na detal, zamiast próbować obejmować całość.

(Fot. materiały prasowe – zdjęcie wykonane motorolą edge)

Pobaw się światłem – poczekaj na wschód słońca albo tę chwilę przed zachodem, żeby uchwycić najbardziej klimatyczną aurę. Podkreśl grę kolorów – widząc kontrasty, np. między neutralną barwą piasku a turkusem oceanu, podkręć je, by stworzyć idylliczne wrażenie. Możesz też użyć naturalnego obramowania kadru – okna, drzwi albo gałęzi drzew, które układają się tak, by podkreślić głębię kadru. A w przypadku krajobrazów, zwróć uwagę nie tylko na to, co widoczne od razu, lecz także tło. Miej zawsze przy sobie niezawodny sprzęt, bo nigdy nie wiadomo, kiedy dostrzeżesz obraz warty uwiecznienia. Może być nim smartfon, np. motorola edge, która  dysponuje aparatem o jednej z największych rozdzielczości dostępnych w smartfonach, co pozwala na bardzo szczegółowe zdjęcia. Dodatkowo tryb nocny aparatu łączy 4 piksele w 1, dzięki czemu zdjęcia pozostają jasne mimo niewielkiej ilości światła.

(Fot. materiały prasowe)

Naucz się cierpliwości, a jednocześnie – miej refleks

Choćbyśmy bardzo się przeciwko temu buntowali, chwile przemijają. Czasami wystarczy sekunda, by piękny kadr zniknął nam z pola widzenia. Z jednej strony więc czekajmy na idealny moment, gdy światło, kolory i detale układają się w harmonijną całość, ale z drugiej – nie dajmy się zaskoczyć, gdy nagle przed nami objawi się niezwykły obraz. Dobry refleks wspierają gesty moto, czyli uruchomienie aparatu przez dwukrotne przekręcenie nadgarstka bez odblokowywania telefonu. Szybko i skutecznie.

Szukaj interesujących bohaterów i wydarzeń

Widoczki to nie wszystko. Rasowy fotograf jest wrażliwy na życie. Fotografuje interakcje, ludzi, sytuacje. Inspiracją może stać się wszystko – targ uliczny, deskorolkarze pędzący po rampie, psy bawiące się na plaży. Takie zdjęcia z wakacji, jakkolwiek nie musząc przedstawiać naszych najbliższych, oddają atmosferę beztroski. Uwaga: należy pamiętać, żeby zawsze zapytać bohatera o zgodę na wykonanie zdjęcia.

(Fot. materiały prasowe)

Robiąc selfie, zwróć uwagę nie tylko na minę, gesty i stylizację, lecz także na tło

(Fot. materiały prasowe – zdjęcie wykonane motorolą edge)

Niech to, co widać na zdjęciu, zdradzi, gdzie się właśnie znajdujesz. Perfekcyjne selfie można równie dobrze wykonać w samochodzie, na własnym balkonie albo w studiu fotograficznym. Zaletą zdjęć z wakacji ma być uchwycenie niezwykłego klimatu miejsc. Robiąc autoportret, należy po pierwsze zwrócić uwagę na to, jak wyglądamy w kamerze (warto wcześniej poćwiczyć najlepsze ustawienia), po drugie – dobrać odpowiednio strój (nie zawsze to, co wygląda dobrze na żywo, sprawdzi się w obiektywie), a po trzecie – dostosować tło.

(Fot. materiały prasowe – zdjęcie wykonane motorolą edge)
(Fot. materiały prasowe)

Przeglądaj zdjęcia po każdym dniu, ucząc się na swoich błędach

Na urlopie często brakuje nam czasu, żeby dokonać selekcji spośród setek kadrów. Ale gdy po powrocie będziemy chcieli zaprezentować wakacyjny album, może się okazać, że nie udało nam się stworzyć ani jednego interesującego kadru. Jeśli nie wrzucasz zdjęć od razu na media społecznościowe (wtedy od razu wiesz, czy jest coś wartego pokazania), wieczorem przejrzyj zdjęcia z danego dnia. Jeśli okażą się nieudane, kolejnego dnia eksperymentuj – kadruj inaczej, wybieraj inne miejsca, poczekaj na lepsze światło. Ale przede wszystkim baw się dobrze – jesteś przecież na wakacjach!

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij