Znaleziono 0 artykułów
08.03.2021

Anja Rubik i Evelyn Regner o prawach kobiet

08.03.2021
Anja Rubik (Fot. Getty Images)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet na Instagramie Parlamentu Europejskiego odbędzie się live, w którym polska top modelka i aktywistka oraz przewodnicząca Komisji FEMM porozmawiają o prawach kobiet, równości płci i edukacji seksualnej.

W jednych krajach są prezydentkami i premierkami, w innych wciąż walczą o to, by móc decydowania o własnym ciele, życiu i przyszłości. Zmagają się z nierównym traktowaniem, przemocą, nie mają dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji i zarabiają mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Dlaczego tak jest? Dlaczego kobiety wciąż nie mają takich samych praw? Co w związku z tym robią potężne, ważne instytucje? Na te i na inne pytania w Międzynarodowy Dzień Kobiet poszukają odpowiedzi modelka i aktywistka Anja Rubik oraz przewodnicząca Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego (FEMM) Evelyn Regner.

Rubik, która jest założycielką Fundacji SEXEDpl, na rzecz edukacji seksualnej i praw kobiet działa aktywnie od 2016 roku. W rozmowie na Instagramie opowie przede wszystkim o własnych doświadczeniach – od udziału w pierwszym Ogólnopolskim Strajku Kobiet zorganizowanym prawie pięć lat temu po protesty na przełomie 2020 i 2021 roku, kiedy po ogłoszeniu decyzji i wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, Polki ponownie wyszły na ulice polskich miast. Wtedy także, okazując im wsparcie, modelka wystąpiła na okładkach grudniowego „Vogue Polska”, którego tematem przewodnim była „Siła kobiet”. – Tworzenie obrazów jest moim językiem, sposobem w jaki wyrażam mój protest, mój bunt, naszą siłę, ból, złość i nadzieję. Wierzę, że fotografia ma ogromną moc, może przyciągać uwagę, wzbudzać emocje, rozpoczynać rozmowy, mobilizować nas do działania i do zmian – pisała wówczas na Instagramie. – Prawo kobiety do wyboru jest papierkiem lakmusowym, czyli sprawdzianem, dla zdrowego, postępowego społeczeństwa (…) Władza zniewala kobiety zakazem aborcji i ograniczaniem praw reprodukcyjnych. Prawa reprodukcyjne to prawa człowieka, gwarantują możliwość i wolność decydowania o naszym życiu, o naszym ciele, naszym zdrowiu i naszym losie! – dodała.

Europosłanka Evelyn Regner, która jest przewodniczącą Komisji FEMM, przybliży natomiast perspektywę Parlamentu Europejskiego. Regner od zawsze podkreśla, że „komisja jest świadoma wyzwań, jakie stoją przed kobietami”, a niepokojące dla jej członków wciąż są „różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, ostry sprzeciw wobec praw kobiet, w tym praw osób ze środowisk LGBTQ+, niedostateczna reprezentacja kobiet w procesach decyzyjnych i przemoc wobec kobiet, a także prawa w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”. Z tego względu FEMM w podejmowanych przez siebie działaniach walczy o to, by aspekt płci był uwzględniany we wszystkich obszarach polityki Unii Europejskiej, a równouprawnienie stało się priorytetem wspólnoty.

Live z Anją Rubik i Evelyn Regner odbędzie się 8 marca o 12:00 na oficjalnym Instagramie Parlamentu Europejskiego @europeanparlament. Rozmowa zostanie przeprowadzona w języku angielskim.

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij