Znaleziono 0 artykułów
05.04.2019

MacKenzie Scott: Rybka wymknęła się z sieci

05.04.2019
Jeff i Mackenzie Bezos podczas oscarowego afterparty Vanity Fair, 2019 rok (Fot. Taylor Hill, Getty Images)

MacKenzie Scott za sprawą porozumienia  rozwodowego podpisanego z byłym mężem, dyrektorem geenralnym Amazona Jeffem Bezosem, stała się trzecią najbogatszą kobietą świata. I dokładnie wie, co zrobić z fortuną. W ciągu zaledwie czterech miesięcy przekazała na cele charytatywne niebagatelną kwotę 4 mld dolarów.

Najdroższy rozwód świata – tak rozstanie Bezosów opisują światowe media. Według ustaleń porozumienia między byłymi małżonkami, MacKenzie zachowa 4 procent udziałów w Amazonie. Choć to niewiele, taka „skromna” porcja ma wartość około 35 mld dolarów. Była już żona Bezosa zrezygnowała z roszczeń dotyczących gazety „Washington Post” i firmy zajmującej się technologiami kosmicznymi Blue Origin, które również są w rękach szefa Amazona. Przed zawarciem ugody para posiadała 16,3 proc. udziałów w Amazonie. Jeff Bezos zatrzyma 75 proc. tego udziału, czyli ok. 12 proc. akcji całej firmy. MacKenzie przekazała jednak wszystkie prawa do głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy swojemu byłemu mężowi, o czym poinformowała we wpisie na Twitterze. Chociaż na rozwodzie zarobiła ogromne pieniądze, nigdy nie była tylko żoną bogatego męża.

Mól książkowy

Ze światem finansów miała szansę się zapoznać już jako mała dziewczynka. Ojciec urodzonej 7 kwietnia 1970 r. MacKenzie Tuttle zajmował się planowaniem finansowym. Ale córka ani myślała pójść w jego ślady. Bardzo wcześnie zrozumiała, że chce być pisarką – pierwszą książkę napisała już w wieku sześciu lat. Jej debiut, zatytułowany „Mól książkowy”, liczył 142 strony. Podczas studiów wybrała literaturę na uniwersytecie Princeton, gdzie jedną z jej wykładowczyń była laureatka Nagrody Nobla, Toni Morrison. Autorka „Umiłowanej” określa swoją podopieczną jako jedną z najlepszych studentek, z jakimi się spotkała podczas swojego kursu kreatywnego pisania. MacKenzie była zresztą przez pewien czas asystentką noblistki. Oprócz tego, aby zarobić na studia imała się wielu innych zajęć. Pracowała jako niania, kelnerka, kasjerka czy sprzedawczyni.

Jeff Bezos i MacKenzie Bezos w 2016 roku (fot. Michael Buckner, East News)

Po ukończeniu studiów MacKenzie szybko zrozumiała, że jako początkująca pisarka musi znaleźć alternatywne źródło utrzymania. Odpowiedziała na ogłoszenie o pracę na stanowisku researcherki w funduszu hedgingowym w Nowym Jorku. I choć mimo to nie wiązała swojej przyszłości z karierą w świecie finansów, przeznaczenie miało dla niej inne plany. W wywiadzie, którego w 2013 r. udzieliła amerykańskiemu wydaniu „Vogue’a”, MacKenzie wspominała, że poznała Jeffa podczas rozmowy o pracę, którą z nią przeprowadzał. Kiedy ją zatrudniono, dostała biuro zaraz obok Bezosa. Zakochała się w jego śmiechu, który codziennie słyszała i zaprosiła go na lunch. Od tej chwili sprawy pomiędzy nią i Jeffem potoczyły się bardzo szybko. Po trzech miesiącach randek para się zaręczyła, a po kolejnych trzech odbył się ślub. MacKenzie miała wówczas zaledwie 23 lata, mąż był od niej o 6 lat starszy.

Jeff Bezos i MacKenzie Bezos w 2017 roku (Fot. JEROD HARRIS, East News)

Pierwszy i najważniejszy czytelnik

Od początku go wspierała. Kiedy Jeff opisał MacKenzie swój pionierski wówczas pomysł sprzedawania książek przez Internet, ona, widząc jego entuzjazm, natychmiast uwierzyła w powodzenie jego przedsięwzięcia. Towarzyszyła mężowi, kiedy pisał biznesplan, przeprowadziła się dla niego z Nowego Jorku do Seattle i pomagała mu rozwijać firmę, która swoje początki miała w przydomowym garażu. To właśnie ona była odpowiedzialna za pierwsze umowy frachtowe z księgarnią Barnes & Noble. MacKenzie na pewien czas odłożyła swoje pisarskie ambicje na bok. Jej pierwsza książka zatytułowana „Testing of Luther Albright” ukazała się dopiero w 2005 r., kiedy Amazon miał już stabilną pozycję. Powieść nagrodzono prestiżowym wyróżnieniem American Book Award. Ale pomimo sukcesu książki, którą chwaliła sama Toni Morrison, kolejną, zatytułowaną „Traps” Bezos wydała dopiero w 2013 r. Powodem nie był brak weny twórczej, ale fakt, że MacKenzie nie tylko do niedawna była oddaną i wspierającą żoną, ale też matką czwórki dzieci i działaczką charytatywną.

Jeff Bezos i MacKenzie Bezos w 2017 roku (Fot. Presley Ann Slack, Getty Images)
MacKenzie i Jeff Bezos w 2013 roku (Fot. Kevork Djansezias, Getty Images)

MacKenzie podczas 25 lat trwania małżeństwa znajdowała czas na to, by udzielać się społecznie. Ona i Jeff nie tylko w 2018 r. przekazali na cele charytatywne więcej pieniędzy, niż ktokolwiek inny na świecie. Są też założycielami Bezos Foundation, działającej na rzecz zapewnienia edukacji dzieciom z ubogich rodzin. Wraz z mężem MacKenzie wspierała także inicjatywy walczące z bezdomnością w USA. Jest również pomysłodawczynią inicjatywy Bystander Revolution, mającej na celu rozprawienie się z problemem dręczenia i znęcania się nad dziećmi przez starszych i silniejszych kolegów.

Książki MacKenzie nigdy nie były wydawane przez Amazona. Jeff mówił w wywiadach, że jest „rybką, która wymknęła się ich sieci”. Podczas trwania małżeństwa brakowało jej czasu na realizowanie w pełni swoich pisarskich ambicji. Jeff wspominał w rozmowie z amerykańskim „Vogue’iem” jak podczas wakacji często znajdował ją rano piszącą w hotelowej łazience. Ona – w tej samej rozmowie – nazywała męża swoim pierwszym i najlepszym czytelnikiem.

Matt Damon, Luciana Damon, MacKenzie Bezos i Jeff Bezos (Fot. Todd Williamson, Getty Images)

Wszystko zmieniło się za sprawą romansu Bezosa z telewizyjną prezenterką i reporterką Lauren Sanchez. MacKenzie nie komentuje tej sprawy w mediach. Podkreśla natomiast, że rozstała się z małżonkiem w zgodzie, deklaruje też, że będą nadal harmonijnie dzielić między siebie opiekę nad dziećmi. Jedno jest pewne – ona z pewnością poradzi sobie bez Jeffa. Pytanie, jak on poradzi sobie bez niej.

 

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij