Znaleziono 0 artykułów
29.04.2020

#majowkazvogue: Odwiedź muzea, oglądaj filmy i spektakle

29.04.2020
Kadr z filmu "Foodies" ( fot. materiały prasowe)

Mimo że niemal wszystkie instytucje kultury zmuszone były zamknąć swoje drzwi, sztuka nadal żyje. I przenosi się do sieci. Podczas czterodniowej „Majówki z Vogue” zapraszamy was więc na bezpłatne streamingi filmów i spektakli, a także wirtualne oprowadzania po muzeach. Oto wszystko, co dla was przygotowaliśmy.

CO:  Streaming filmu „Foodies”

KIEDY: 30.04.2020, 12:00-24:00

GDZIE: Vogue.pl

Polski plakat filmu "Foodies" (fot. materiały prasowe)

Tytułowi „Foodies” z filmu dokumentalnego z 2014 r. to maniacy dobrej kuchni, nieoczywistych smaków i najlepszych restauracji świata. Ich pasją jest wykwintne jedzenie, a oni sami są jednymi z najbardziej wpływowych osób w kulinarnym biznesie.

Szwedzka produkcja podąża śladami pięciu bohaterów: byłej modelki, Taja studiującego w Londynie twórczość Szekspira, komputerowca, magnata płytowego i młodej, ale niezwykle doświadczonej w kwestiach kulinarnych kobiety z Hongkongu, która jest nową twarzą w tym środowisku. Razem zabierają widzów do najbardziej luksusowych i często niedostępnych dla przeciętnego smakosza lokali, m.in. Maemmo w Oslo, Per Se w Nowym Jorku i kopenhaskiej Nomy. Nie polecamy oglądać z pustym żołądkiem, bo ślinka cieknie!

CO: Streaming spektaklu „Burza” Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

KIEDY: 1.05.2020, 12:00-24:00

GDZIE: Vogue.pl

"Burza" w reżyserii Warlikowskiego (fot. materiały prasowe)

„Piekło jest puste, a wszystkie diabły są tutaj” – pisał Szekspir w „Burzy”. I mimo że spektakl w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, który premierę miał w 2003 r., pozbawiony jest baśniowych elementów, także rysuje pesymistyczną wizję przyszłości i świata.

"Burza" w reżyserii Warlikowskiego (fot. materiały prasowe)

W przekładzie Stanisława Barańczaka i w reżyserii Warlikowskiego alegoryczny dramat zyskuje bardzo współczesną interpretację, a doznania zmysłowe towarzyszą refleksjom na temat człowieczeństwa i moralnego porządku. A obsada to prawdziwe crème de la crème polskiego filmu i teatru: Adam Ferency, Stanisława Celińska i Magdalena Cielecka.

CO: Streaming spektaklu „Berlin Alexanderplatz”, STUDIO teatrgaleria

KIEDY: 1.05.2020, 12:00-24:00

GDZIE: Vogue.pl

"Berlin Alexanderplatz" (Fot. Marta Bartkowska)

Frank Biberkopf, były robotnik transportowy skazany za zabójstwo, wychodzi z więzienia i pragnie zacząć nowe życie – to punkt wyjścia dla powieści Alfreda Döblina „Berlin Alexanderplatz”. Książkę, która ujrzała światło dzienne w 1929 r., często chwali się nie tylko za bardzo wyraziście nakreślone postaci, lecz także kronikę życia w robotniczych dzielnicach międzywojennego Berlina: pełnych nędzy i kiełkującego nazizmu, których rytm regulowany jest przestępstwem i zbrodnią.

"Berlin Alexanderplatz" (Fot. Marta Bartkowska)

Spektakl Teatru Studio w reżyserii Natalii Korczakowskiej okrzyknięto jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu 2016-2017. Wśród obsady znaleźli się m.in. Marcin Bosak, Stanisław Brudny i Bartosz Porczyk.

CO: Wirtualne oprowadzanie po Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki

Kiedy: 1.05.2020, przez cały dzień

GDZIE: Vogue.pl

Wystawa "Ahmed Charkaoui w Warszawie. Polsko-marokańskie relacje artystyczne (1955–1980)" w Zachęcie (fot. materiały prasowe)

Nie lada gratkę przygotowała dla wszystkich miłośników sztuki Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Dzięki specjalnym filmom będą oni mogli nie tylko zwiedzić wyjątkowy budynek muzeum, lecz także podziwiać dwie świetne wystawy.

Pierwsza z nich – „Co dwie sztuki to nie jedna” – to pierwsza wspólna wystawa artystów i ich dzieci przygotowana z myślą o innych dzieciach i rodzicach. Wykonane specjalnie z myślą o tej ekspozycji prace pozwalają dostrzec tematy ważne zarówno dla młodych twórców, jak i odbiorców sztuki, oraz zmuszają do zastanowienia się nad tym, ile wspólnego może mieć sposób patrzenia na świat artystów z tym, jak widzą go ich dzieci.

Wystawa "Ahmed Charkaoui w Warszawie. Polsko-marokańskie relacje artystyczne (1955–1980)" w Zachęcie (fot. materiały prasowe)

Drugą wystawą jest „Ahmed Cherkaoui w Warszawie. Polsko-marokańskie relacje artystyczne (1955–1980)”. Cherkaoui, uznawany często za pioniera marokańskiej sztuki współczesnej, na początku lat 60. przez rok studiował na warszawskiej ASP. Czas spędzony w Polsce okazał się przełomowy w jego malarskiej karierze – także dzięki spotkaniu z Henrykiem Stażewskim, który wprowadził go w świat sztuki nowoczesnej i abstrakcyjnej. Prace Cherkaouiego stanowią na tej wystawie punkt wyjścia do prześledzenia możliwie jak największej liczby powiązań między marokańskimi artystami w Polsce i polskimi artystami w Maroku.

CO: Streaming filmu „Modern Man

KIEDY: 2.05.2020, 12:00-24:00

GDZIE: Vogue.pl

"Modern Man" (Fot. materiały prasowe)

Jakie są konsekwencje pogoni za perfekcjonizmem? Czy ideały istnieją? A sukces sprawia, że przestajemy myśleć o innych? Między innymi te – uniwersalne, a jednocześnie tak aktualne – pytania zadają twórcy filmu „Modern Man”. Dokument opowiada historię Charliego Siema – światowej sławy skrzypka i modela, który w swojej karierze pracował m.in. dla Armaniego. Słuchacze, media i fani nie widzą w nim wad. Postrzegają go jako nieskazitelną gwiazdę, bożyszcze, do którego się wzdycha i zazdrości się sławy, pieniędzy i sukcesu. Nic nie jest jednak takim, jakim mogłoby się wydawać. Kim jest więc ukryty pod maską doskonałości mężczyzna?

Na pokaz filmu zapraszamy wspólnie z Millennium Docs Against Gravity. "Modern man" miał swoją polską premierę właśnie podczas tego festiwalu.

CO: Streaming spektaklu „Robert Robur” TR Warszawa

KIEDY: 2.05.2020 19:00 - 3.05.2020 07:00

GDZIE: Vogue.pl

"Robert Robur" (fot. Magda Hueckel / TR Warszawa)

Kolejny spektakl, który Teatr Rozmaitości postanowił przenieść do sieci. „Robert Robur” na podstawie niedokończonej powieści Mirosława Nahacza, w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego i z adaptacją współtworzoną przez Jakuba Żulczyka, to dość katastrofalna wizja przyszłości, w której prawda została wyparta przez fikcję wykreowaną przez media.

Historia rozpoczyna się serią zabójstw, jakie wstrząsają światem „nowych mediów”. Zagadkę tajemniczych zbrodni próbuje rozwikłać Mirosław Kryzys ze Świetlnej Policji. Jego śledztwo, które jednoznacznie zaczyna wskazywać na młodego scenarzystę, tytułowego Roberta Robura, zbiega się w czasie z rebelią, jaka nastaje w Mieście Światła. Pytań jest więcej niż odpowiedzi.

"Robert Robur" (Fot. Magda Hueckel / TR Warszawa)

„Garbaczewski tworzy spektakl wspaniale bezczelny, bezkompromisowy, a z pewnością najefektowniejszy w swojej karierze” – pisał o „Robercie Roburze” Paweł Soszyński z Dwutygodnik.com. W spektaklu grają m.in. Justyna Wasilewska, Tomasz Tyndyk, Cezary Kosiński i Agnieszka Żulewska.

CO: Wirtualne oprowadzanie po POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich

KIEDY: 2.05.2020, cały dzień

GDZIE: Vogue.pl

Galeria Miasteczko, muzeum POLIN (fot. materiały prasowe)

Opowieści o królach i wynalazcach, historie żydowskich świąt, obyczajów i kultury, motywy przyjaźni, poświęcenia i walki i, wreszcie, wędrówka przez tysiąc lat historii Żydów polskich. To wszystko oferuje wystawa stała POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, wyróżnionego w 2016 r. nagrodą Europejskiego Muzeum Roku. Wraz z POLIN zapraszamy was do spaceru już w tę majówkę.

Galeria Zagłada, Muzeum POLIN ( fot. materiały prasowe)

Wystawa składa się z ośmiu galerii, w których przedstawiane są kolejne etapy bogatej i burzliwej historii: od legend o przybyciu Żydów na polskie ziemie przez rozwój handlu i przemysłu aż po czas Zagłady i współczesność.

CO: Streaming spektaklu „Konstytucja na Chór Polaków”, Teatr Nowy

KIEDY: 3.05.2020, cały dzień

GDZIE: Vogue.pl

Konstytucja na chór Polaków (fot. materiały prasowe)
Plakat spektaklu Konstytucja na chór Polaków (Fot. materiały prasowe)

„Dlaczego Konstytucja? Bo dotyczy nas wszystkich, ale mamy do niej skrajnie różne podejście.
Bo dziś nieustannie się do niej odwołujemy – by jej bronić, by domagać się jej zmiany, by ją łamać, by jej strzec.
Bo dla jednych jest dumą. Dla innych hańbą.
Bo dla wszystkich jest Ustawą Zasadniczą” – tłumaczą twórcy spektaklu „Konstytucja na Chór Polaków” według pomysłu i w reżyserii Marty Górnickiej. W tym wyjątkowym widowisku Konstytucja nie traci na wadze, ale zyskuje jednocześnie kolorowy, electropunkowy charakter. Nic dziwnego, skoro oprócz aktorów Nowego Teatru (m.in. Jacka Poniedziałka i Bartosza Gelnera) czytają ją dzieci, uchodźcy, chór kobiet i kibice Legii. To wspaniałe uczczenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

CO: Streaming filmów artysty Nicholasa Mangana

KIEDY: 3.05.2020, 12:00-24:00

GDZIE: Vogue.pl

Notatki ze świata kredy - filmy Nicholasa Mangana (Fot. materiały prasowe MSN Warszawa)

Nie jeden, a aż trzy filmy australijskiego artysty Nicholasa Mangana zaprezentuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wszystkie stanowią część programu towarzyszącego wystawie „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”, której tytuł zaczerpnięto z książki „Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości Naomi Oreskes i Erika M. Conwaya z 2014 r. W publikacji tej wiekiem półcienia nazywa się nasze czasy widziane przez bohatera z przyszłości jako „okres antyintelektualizmu, który (...) uniemożliwił podjęcie działań opartych na wiedzy naukowej”.

Pierwszy film, zatytułowany „Progress in Action”, powstał w hołdzie dla Rewolucyjnej Armii Bougainville, która walczyła w latach 1988-1998 o niepodległość Bougainville, prowincji Papui-Nowej Gwinei. W drugim, „Nauru – Notes from a Cretaceous”, Mangan podąża za historią stożków z wapienia koralowego, które przewieziono z wyspy Nauru do Melbourne, w celu uczynienia z nich elementów dekoracji wieżowca Nauru House z 1977 r. Trzeci film to „Limits to Growth: A numismatic study of dead and dying currencies”. Bazuje on na analizie porównawczej dwóch walut: współczesnej kryptowaluty bitcoin i kamieni „rai”. Te ostatnie były w przeszłości środkiem płatniczym dla rdzennej ludności wysp Yap, w archipelagu Karolinów.

 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij