Znaleziono 0 artykułów
25.10.2023

5 rzeczy, które warto wiedzieć o listopadowym wydaniu „Vogue Polska”

25.10.2023
(Fot. Akila Berjaoui)

Nie spoglądam w przeszłość, nie wspominam, często w ogóle nie pamiętam tego, co się zdarzyło. Obejrzanych filmów, przeczytanych książek – zostawiają we mnie ślad, ale nie pamiętam szczegółów. Cieszę się, że jestem tu, gdzie jestem – mówi reżyserka Małgorzata Szumowska, która została bohaterką sesji okładkowej najnowszego numeru „Vogue Polska”. Sprawdźcie, co jeszcze dla was przygotowaliśmy.

Małgorzata Szumowska bohaterką sesji okładkowej listopadowego „Vogue Polska”

(Fot. Akila Berjaoui)

 Nie mogę być tylko trybikiem w maszynie, chcę robić swoje projekty – mówi Małgorzata Szumowska w wywiadzie okładkowym z Wojciechem Engelkingiem. Dlatego zrezygnowała z reżyserowania produkcji dla jednej z popularnych platform streamingowych: – To był, wiesz, moment olbrzymiej ulgi, jak się okazało dla tej drugiej strony również, wyczuli, że jestem zbyt niezależna. Wróciłam do Polski i postanowiłam zrobić ten film. Mowa o „Kobiecie z…”, która miała premierę podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta opowiada o transpłciowej Anieli Wesoły. – To jest poetycko opowiedziana historia jednej osoby i poetycko opowiedziana historia Polski. Oczywiście „Kobieta z…” nie jest zrobiona z potrzeby rozpoetyzowania, zrobiliśmy ją też w jakimś celu: pokazania sytuacji polskiej społeczności trans, która jest fatalna – dodaje reżyserka. 

Jak odzyskać utraconą przyjemność?

(Fot. Stefan Armbruster)

Przyjemność opiera się na receptywności, a kluczem do jej odczuwania jest świadomość. Niezwracanie uwagi na istotę dostrzegania i doceniania zwykłych, małych rzeczy, zatracenie umiejętności rozluźniania się, zagłuszanie sygnałów ciała, odkładanie celebrowania i cieszenia się z tego, co mamy, na później, kiedy już uda się zrealizować określony cel, to tylko kilka z wielu czynników, które mogą wpływać na zatracanie zdolności odczuwania przyjemności” – wylicza Karolina Tuchalska-Siermińska, psycholożka, psychotraumatolożka, trenerka umiejętności społecznych i fizjoterapeutka. Agnieszka Zygmunt zastawia się, czy w czasach mediów społecznościowych przyjemność musi być ekstremalna, żebyśmy mogli ją poczuć. A może wystarczy, jeżeli zwolnimy tempo i staniemy się bardziej uważni na to, co dzieje się dookoła?

Michał Korkosz opowiada o miłości do gotowania 

(Fot. Bartek Wieczorek)

W jego kuchni nie liczy się kalorii, a gotowanie ma być wstępem do największej przyjemności, jaką jest wspólny posiłek z rodziną i przyjaciółmi. O jego drugiej książce, „Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują”, z młodym kucharzem rozmawia Julia Właszczuk: – Kuchnia polska jest terminem sformalizowanym, o którego kształcie decydują historycy, kulturoznawcy i socjologowie. To z definicji kuchnia minionych dekad. W “Nowych Rozkosznych” piszę o polskim gotowaniu, bo interesuje mnie to, co współczesne, żywe i plastyczne. To opowieść o codziennych przyjemnościach – mówi Michał Korkosz, który miłości do dobrej kuchni nauczył się od mamy i babci. W książce na smakoszy czeka ponad 100 przepisów, w których dobrze znane dania (np. kopytka) kucharz prezentuje w autorskim wydaniu.

Young Emperors, czyli jeden z najbardziej stylowych duetów artystycznych

(Fot. Danny Lim)

Isabelle Chaput i Nelsona Tiberghiena, czyli duet Young Emperors, śledzi na Instagramie ponad 360 tys. osób. Parę fotografów z Paryża, którzy zachwycili internautów bliźniaczymi stylizacjami, redaktorka mody Kamila Wagner odwiedziła w Nowym Jorku. – Gdy przeprowadziliśmy się do Nowego Jorku i zaczęliśmy robić performance’y artystyczne, zainteresowaliśmy się pracą ciałem. Układaliśmy je w kształty odwzorowujące elementy przestrzeni miejskiej. Wyginaliśmy się jak sygnalizacja świetlna, składaliśmy jak detale architektury – mówi Isabelle. Wszystko robią sami – od konceptu po postprodukcję, w której wirtuozerię osiągnął Nelson. W nowojorskim mieszkaniu kompaktowym meblom towarzyszą obrazy oraz pamiątki, które Chaput i Tiberghien przywożą z każdego odwiedzanego miejsca. Ich styl ubierania też trudno zdefiniować, bo w szafach mają praktycznie wszystko – od Bimby y Loli po Hermèsa.

Wszystkie życia Proenzy Schouler

(Fot. Peter Hapak)

Co mają ze sobą wspólnego pisarka Ottessa Moshfegh, aktorka Chloë Sevigny, bliźniaczki Mary-Kate i Ashley Olsen oraz Anna Wintour? Wszystkie od lat kibicują Jackowi McCullough i Lazaro Hernandezowi, którzy stoją za marką Proenza Schouler. W 2018 r. duet odzyskał większościowe udziały w firmie. Kluczowe w procesie zmian okazało się zatrudnienie prezeski Kay Hong. „Szybko się zorientowała, że bałagan w finansach między innymi bierze się z lekkiego chaosu, który panuje w strukturze biznesu. Przyjrzała się firmie świeżym okiem i poleciła projektantom na nowo zdefiniować wszystkie linie, które mieli w ofercie”, pisze Kamila Wagner.


Listopadowe wydanie „Vogue Polska” w sprzedaży od 26 października. Zamów numer już dziś z dostawą do domu: Kup teraz.

(Fot. Akila Berjaoui)
Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij