Znaleziono 0 artykułów
04.05.2018

MET Gala 2018. Wszystko, co powinniście wiedzieć o tej imprezie

04.05.2018
Anna Wintour podczas MET Gali w 2017 roku (Fot. Dimitrios Kambouris, Getty Images)

Wydarzenie określane „Oscarami mody”. Wszyscy chcą tam być, ale zaproszenia otrzymują tylko nieliczni. Rozdziela je sama Anna Wintour. Czym jest MET Gala? Jaki jest temat przewodni tegorocznej edycji? Przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik po tej gorącej imprezie.

Jest taki wieczór w roku, w którym schody przed słynnym nowojorskim muzeum zdobi czerwony dywan. Kroczą po nim znamienici, zatwierdzeni osobiście przez Annę Wintour, goście. Gwiazdy mediów, sztuki, mody, teatru i kina. Ludzie, o których na co dzień rozpisują się gazety. Już 7 maja odbędzie się 72. MET Gala, podczas której jak zwykle zaprezentowana zostanie premierowo wystawa, tym razem poświęcona związkom religii i mody.Podobne artykułyRihanna w Kaplicy Sykstyńskiej. Jak katolicyzm wpływał na modęMarcin Różyc

Czym jest MET Gala?

MET Gala to coroczna impreza połączona ze zbiórką funduszy na rzecz Instytutu Kostiumowego Metropolitan Museum of Art (MET) w Nowym Jorku. Zarazem gala jest wydarzeniem otwierającym tematyczną wystawę w muzeum – przybyli na MET Galę goście podziwiają ekspozycję jako pierwsi. W poprzednich latach do najgłośniejszych tematów wystaw należały: „AngloMania” z 2006 roku, „Punk: Chaos to Couture” z 2013 roku, „China: Through the Looking Glass” z 2015 roku oraz zeszłoroczna ekspozycja, poświęcona „Rei Kawakubo/Comme des Garçons”. Historia gali sięga 1946 roku, jednak przez pierwsze lata swojego istnienia była ona balem tanecznym dla nowojorskich elit. Rozkwit popularności i prestiżu tego wydarzenia nastąpił w 1995 roku, kiedy przewodniczącą gali została Anna Wintour. Kuratorem wystawy nieprzerwanie od 2002 roku jest Andrew Bolton.

Sarah Jessica Parker i Alexander McQueen podczas MET Gali w 2006 roku (Fot. Evan Agostini, Getty Images)

Znalezienie się na liście gości MET Gali jest równie prawdopodobne, co otrzymanie zaproszenia na ślub rodziny królewskiej. Za ekskluzywną listę nazwisk odpowiada osobiście redaktor naczelna amerykańskiego „Vogue’a”. Co roku znajdują się na niej najznakomitsze nazwiska ze świata muzyki, filmu, mody oraz niezwykłe osobowości, które uzyskały aprobatę Anny Wintour. W zeszłym roku tylko 600 osób dostąpiło tego zaszczytu i kupiło bilet na wydarzenie o wartości bagatela 30 tys. dolarów. Co więcej, według doniesień magazynu „Forbes”, podczas imprezy udało się uzbierać imponującą kwotę w wysokości 12 milionów dolarów.

Kiedy odbywa się MET Gala?

Marc Jacobs i Kate Moss podczas MET Gali w 2009 roku (Fot. Patrick McMullan, Getty Images)

Gala odbywa się zawsze w pierwszy poniedziałek maja. W tym roku wypada on 7 maja.

Jaki jest temat przewodni MET Gali 2018?

W lutym 2018 roku, na wspólnej konferencji prasowej w rzymskim Palazzo Colonna, Anna Wintour, kardynał Gianfranco Ravasi (minister kultury w Watykanie), Donatella Versace i dyrektor kreatywny Valentino, Pierpaolo Piccioli ogłosili temat tegorocznej wystawy i gali, które zatytułowano: „Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination”. Wystawa będzie poświęcona związkom mody z religią i obrządkami katolickimi. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to najbardziej kontrowersyjna ekspozycja w historii muzeum, na której zobaczymy projekty m.in. Coco Chanel, Johna Galliano, Christobala Balenciagi czy Versace. Dodatkowo z archiwów watykańskich wypożyczonych zostanie 40 nigdy wcześniej niepokazywanych egzemplarzy szat liturgicznych i akcesoriów z okresu panowania 15 papieży, w tym m.in. jedwabna peleryna Benedykta XV ozdobiona złotą nicią.

Amber Valetta, Natalia Vodianova i Linda Evangelista podczas MET Gali w 2004 roku (Fot. Evan Agostini, Getty Images)

Dress code MET Gali

Anja Rubik podczas MEG Gali w 2012 roku (Fot. Kevin Mazur, Getty Images)

Uczestnicy gali zgodnie z przyjętą tradycją powinni swoim strojem dostosować się do jej tematyki, jednak bardzo dużo gości ignoruje te zalecenia, co wyraźnie dało się zauważyć w zeszłym roku. Awangardowymi kreacjami inspirowanymi twórczością Rei Kawakubo mogli pochwalić się nieliczni, w tym m.in. Rihanna, Céline Dion oraz Katy Perry. Większość przybyłych gości, tak jak Gwyneth Paltrow i ku zaskoczeniu wielu – Kim Kardashian, postawiła na bezpieczne, czasami wręcz nudne projekty.

Rihanna podczas MET Gali w 2015 roku (Fot. Mike Coppola, Getty Images)

Mimo iż jest to wieczór poświęcony zbiórce funduszy na rzecz muzeum, to jednak nie sama ekspozycja, a stylizacje gwiazd budzą największe zainteresowanie mediów. Niezapomniana kreacja Guo Pei, w której Rihanna wystąpiła w 2015 roku, przeszła już do historii. Równie dużo zamieszania i emocji wzbudził polski akcent z 2012 roku, kiedy Anja Rubik pojawiła się na gali w satynowej sukni Anthony’ego Vacarello z bardzo wysokim rozcięciem.

Prowadzący MET Galę 2018

Każdego roku kilka osób z namaszczenia Anny Wintour zostaje honorowymi współgospodarzami MET Gali. W poprzednich latach tego zaszczytu dostąpili m.in. aktor Idris Elba, modelka Gisele Bündchen oraz piosenkarka Taylor Swift. 7 maja w roli pomocników redaktor naczelnej „Vogue’a” pojawią się Rihanna, Amal Clooney oraz Donatella Versace, której dom mody jest jednym z głównych sponsorów tegorocznej wystawy.

Katarzyna Pietrewicz
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. MET Gala 2018. Wszystko, co powinniście wiedzieć o tej imprezie
Proszę czekać..
Zamknij