Znaleziono 0 artykułów
11.12.2023

Najlepiej ubrani mężczyźni 2023 roku

11.12.2023
(Fot. Getty Images)

Wśród najważniejszych wydarzeń i procesów, które zaszły w męskiej modzie w Europie i USA w 2023 roku, należy wymienić renesans domu mody Vivienne Westwood, sukces Ferragamo, wzrost popularność projektantów i motywów z Karaibów, Nigerii czy Rwandy oraz triumf tradycji w starych i nowych wydaniach. Oto osobowości, które dzięki swoim stylizacjom w ostatnich 12 miesiącach najprawdopodobniej przejdą do historii mody i urody.

Ncuti Gatwa: Lekko perwersyjna elegancja

W tym roku można było oglądać finał głośnej produkcji „Sex Education”. Odkryciem twórców hitu stał się bez wątpienia Ncuti Gatwa, czyli serialowy Eric Effiong – gej, który próbuje połączyć bujne, fascynujące queerowe życie z przywiązaniem do religii i zqueerowanej, postkolonialnej figury Boga.

2023 był dla niego rokiem przełomowym. Gatwa stał się jednym z najsłynniejszych aktorów. Wiosną grał szekspirowskiego Romea podczas widowiska towarzyszącego koronacji króla. Szkocki Rwandyjczyk wcieli się też w jednego z Kenów w bijącej rekordy oglądalności „Barbie”, a podczas nadchodzących świąt odbędzie się premiera nowego sezonu „Doktora Who” – najnowszym Doktorem będzie właśnie urodzony w 1992 w Rwandzie, a wychowany w Szkocji, Ncuti Gatwa. Według informacji o nowych odcinkach mają się w nich pojawić różnorodne, łamiące stereotypy kostiumy.

Poza planem aktor lubi eksponować dekolt i po mistrzowsku łączy elegancję z lekko perwersyjnym seksapilem.

„Śmiech Ncutiego Gatwy rozbrzmiewa w całym pomieszczeniu” – to zdanie otwiera tekst o artyście w brytyjskim „Vogueu”. Materiał ilustrują akty wykonane przez samego Tima Walkera. Na zdjęciach Gatwa nosi tylko drobne platynowo-diamentowe kolczyki i naszyjnik Tiffany & Co. Czy skojarzenie z Audrey Hepburn i Holly Golightly jest adekwatne? Ncuti Gatwa promienieje radością, zachwyca pięknem, magnetyzuje i oczarowuje spojrzeniem, a do tego jest diabelnie seksowny. Fotografie nawiązują do sensacyjnej reklamy perfum Pour Homme Yvesa Saint Laurenta. Nagiego kreatora uwiecznił w 1971 Jeanloup Sieff.

Tajemniczy Ncuti Gatwa pojawił się też na okładce jesiennego „Rolling Stone UK”. Pozował w dużej, dzianinowej, szkarłatnej kurtce Marni. Wygląda jednocześnie zmysłowo i dostojnie, a spojrzenie ma głębokie.

Podczas minionego męskiego tygodnia mody w Paryżu Ncuti Gatwa brylował na pokazie domu mody Loewe. Założył delikatny jak pajęcza sieć wełniany, ażurowy biały sweter z dzierganym logo domu mody i geometryczne okulary. W ręku trzymał różową torebeczkę.

Na rozdanie 2023 GQ Men of the Year Awards przyszedł w eleganckiej, choć awangardowej czarnej sukni, która była jednocześnie dwurzędowym płaszczem albo wydłużoną i rozkloszowaną marynarką; to projekt Louisa Gabriela Nouchego. Powłóczysty strój z dużymi ramionami idealnie łączy archetypiczny męski charakter stroju z wieczorową suknią.

Ncuti Gatwa staje się globalną ikoną mody, dlatego niezwykle ważne są momenty, w których zakłada projekty marek spoza Europy i USA, na przykład Orange Culture Nigeria albo rwandyjskiego Moshions.

Jeremy Allen White: Archetyp aktora

(Fot. Getty Images)

Mężczyzną Roku „GQ” został także utalentowany aktor Jeremy Allen White, czyli introwertyczny chicagowski szef kuchni ze zgarniającego nagrody serialu „The Bear”. Wcześniej White stworzył równie trudną i psychologicznie skomplikowaną postać Lipa Gallaghera w amerykańskim serialu „Shameless: Niepokorni”.

Artysta reprezentuje klasyczną męską piękność i seksapil. Delikatność niebieskookiego blondyna z kręconymi włosami spotyka się w jego wizerunku z łotrzykowską urodą typa spod ciemnej gwiazdy. Styl Whitea to dżinsy, T-shirt, który eksponuje bicepsy, niedopięta koszula, może jakiś sygnet, złoty łańcuszek, czapka z daszkiem – zwykłe rzeczy, które na nim wyglądają pięknie.

Jeremy Allen White jest aktorem w starym stylu, bliżej mu do Dustina Hoffmana czy Ala Pacino, których podziwia, niż do Gatwy. Można też znaleźć podobieństwa między White’em i Jamesem Deanem – „Buntownikiem bez powodu”.

Stormzy: Jedyny taki raper

(Fot. Getty Images)

Męskich tradycji nie dekonstruuje także Stormzy, bohater jednej z okładek grudniowego „Voguea UK” zatytułowanego „Great Britain: Tradition and Revolution”. „Raper, który odniósł największy sukces w brytyjskiej historii – jedyny, którego trzy albumy były numerami jeden” – zaznacza Edward Enninful. Stormzy jest też pierwszym brytyjskim mężczyzną i pierwszym czarnym Brytyjczykiem, który pojawił się na okładce żurnalu w pojedynkę.

W magazynie zobaczycie urzekające intymnością zdjęcia, na których artysta prezentuje ciało w bieliźnie progresywnej marki CDLP.

Na londyńskie wydarzenie Vogue World raper przeszedł w czarnym garniturze Ferragamo z premierowej kolekcji nowego dyrektora Maximiliana Davisa, Brytyjczyka o karaibskich korzeniach, do których nawiązania przeniknęły do jego włoskich projektów.

(Fot. Getty Images)

W stylizacji Stormzy’ego spod czarnej marynarki bez klap wyłania się okrywająca jedno ramię biała szarfa. Ukośny pas tkaniny nawiązuje być może do flagi Trinidad i Tobago, której barwy wpłynęły na kolekcję Ferragamo.

Kolejną pięknie zinterpretowaną klasyką był strój, w którym Stormzy wystąpił na scenie. Show Vogue World poświęcone było brytyjskiej modzie i kulturze. Klapę jasnobrązowego garnituru Andreasa Kronthalera i Vivienne Westwood ozdabiało jabłko królewskie, otoczone pierścieniem Saturna – czyli logo domu mody. Tę samą broszkę Stormzy nosił na pogrzebie modowej królowej punk rocka.

Troye Sivan: Gay Icon

(Fot. Getty Images)

Dwie najbardziej gejowskie piosenki 2023 roku stworzyli Australijczycy. „Padam Padam” Kylie Minogue przywołuje klubową atmosferę z początku XXI wieku – tańce na barach w rytmie pogodnej muzyk, które kończą się wizytą w czyimś łóżku. „Rush” Troyea Sivana ilustruje marzenie o nocy spędzonej w berlińskim klubie techno, po której w ogóle nie trafia się do łóżka, a seks uprawia się na imprezie. Teledysk do tego utworu próbowano zcancelować, między innymi za nieobecność w nim krągłych osób. Nie przeszkodziło to jednak w tym, że wideo zostało najgorętszym klipem minionego lata. Utwór rozbił popowy bank, a Troye Sivan trafił na lipcową okładkę australijskiego „Vogue’a”. Na zdjęciu nosi piękną marynarkowo-gorsetową suknię z bufiastymi rękawami z kolekcji Thoma Browne’a. Pokryta wzorem paisley, ściągnięta z ramion kreacja odkrywa niemal cały tors, który – o dziwo – nie jest nagi. Zakrywa go pospolita biała koszula z czarnym krawatem. Klasyka pogrążyła się w pięknym chaosie, a płcie straciły granice.

Podczas minionego tygodnia mody w Paryżu Sivan przeszedł po wybiegu Miu Miu. Damska kolekcja podkreślała chłopięcy i męski styl młodszej siostry Prady.

(Fot. Getty Images)

Piosenkarz albo bezwstydnie i zmysłowo eksponuje niemal nagie ciało, albo lekko, ale wciąż zmysłowo, je odkrywa. Po czerwonym dywanie w Cannes przeszedł w czarnych garniturowych szortach i białej koszuli Valentino, która odsłaniała ramiona i tak jakby wisiała na obroży w kształcie koszulowego kołnierzyka przewiązanego białym krawatem. Pierpaolo Piccioli połączył w tym projekcie dwie modowe esencje: starodawną męską elegancję z powabem wieczorowej sukni.

Na pożegnalny pokaz Sary Burton dla Alexandra McQueena piosenkarz i aktor włożył ażurowy dziergany top nawiązujący do prac Polki Magdaleny Abakanowicz, które tworzyły scenografię show.

Jimin: Południowokoreańska osobowość 

(Fot. Getty Images)

Południowokoreańskie gwiazdy pop biją rekordy popularności i podbijają europejski i północnoamerykański świat mody. W 2022 roku projektant Peter Do zaprosił na nowojorski wybieg Jeno, piosenkarza, który teraz współpracuje z Ferragamo. Koreańskie osobowości coraz częściej pojawiają się w kampaniach domów mody. Jimin z zespołu BTS, bohater kwietniowej okładki południowokoreańskiego „Voguea”, został twarzą wiosennej kolekcji Diora. Gdy wyszedł z limuzyny, przed wejściem na paryski pokaz (Dior Homme, jesień-zima 2023-2024) rozległ się nieprawdopodobny wrzask. Skandowano także imię Jimin. Instagram Koreańczyka obserwują niemal 53 miliony fanów. Show Diora oglądał w pięknej, eleganckiej, choć nieformalnej, monochromatycznej stylizacji w kolorze zszarzałej kawy z mlekiem – czyli w odcieniu będącym jedną z interpretacji typowej diorowskiej szarości. Look składał się z prostego garnituru, lekkiego golfu i obuwia, łączącego kształt buciora z gumowcem na traktorowej podeszwie.

Kampania Diora z Jiminem w roli głównej łączy chłopięcą delikatność z męską powagą, ozdobność splata z surową, a czasem wręcz zgrzebną, dziadkową elegancją.

Marcin Różyc
Proszę czekać..
Zamknij