Znaleziono 0 artykułów
28.11.2022

Helena Bonham Carter o cancel culture, poglądach J.K. Rowling i wygranej Johnny’ego Deppa w sądzie

28.11.2022
Helena Bonham Carter / fot. Getty Images

Transfobiczne wypowiedzi J.K. Rowling wywołały oburzenie opinii publicznej, zraziły do niej fanów, a także odtwórców głównych ról w serii filmów o Harrym Potterze. Teraz w obronie pisarki staje Helena Bonham Carter, która wywiadzie w „The Times” dzieli się budzącymi kontrowersje opiniami nie tylko na temat samej autorki, ale i cancel culture oraz wygranej Johnny’ego Deppa w procesie przeciwko Amber Heard. – Czy przekreśla się geniuszy za ich praktyki seksualne? – pyta gwiazda.

J.K. Rowling pierwsze transfobiczne wypowiedzi zaczęła publikować w 2020 roku. „Skoro płeć nie jest prawdziwa, to nie istnieje coś takiego jak przyciąganie się osób o tej samej płci. Jeżeli płeć nie jest prawdziwa, to globalna rzeczywistość kobiet przestaje istnieć. Znam i kocham osoby transseksualne, ale poprzez rozmywanie konceptu płci, odbieramy wielu ludziom możliwość rozmawiania o swoim życiu. Przedstawianie prawdy nie jest hejtem” – pisała na Twitterze.

Internauci zareagowali na nie błyskawicznie. Pisarce zarzucano brak wrażliwości na problemy osób LGBT+. Od Rowling odwrócili się nawet Daniel Radcliffe i Emma Watson – odtwórcy głównych w filmach o Harrym Potterze. Aktor powołał się na statystki, pokazujące, że aż 78 proc. młodych osób transpłciowych i niebinarnych doświadczyło dyskryminacji z powodu tożsamości płciowej. – Kobiety transpłciowe to kobiety. Jakakolwiek wypowiedź negująca to stwierdzenie podważa tożsamość i godność osób transseksualnych. Takie działania nie są w zgodzie ze stanowiskiem stowarzyszeń ds. zdrowia i specjalistów, którzy znają się na rzeczy dużo bardziej niż Jo [J.K. Rowling – przyp.red.]. (…) Musimy robić więcej i bardziej wspierać osoby transpłciowe i niebinarne, zamiast odmawiać im własnej tożsamości i tym samym ranić ich – apelował Radcliffe.

Do sprawy J.K. Rowling powrócił w październiku 2022 roku Ralph Fiennes, odtwórca roli Voldemorta. – Rozumiem, dlaczego ktoś może być wściekły za to, co Rowling mówi o osobach transpłciowych. Ale nie jest ona jakąś ohydną, skrajnie prawicową faszystką. To po prostu kobieta mówiąca: „Jestem kobietą, utożsamiam się ze swoją płcią i chcę mieć możliwość, aby to powiedzieć”. I rozumiem, skąd to podejście pochodzi. Nawet jeśli sam nie jestem kobietą – mówił aktor w rozmowie z „The New York Times Magazine”, a jego wypowiedzi zaskoczyły znaczną część opinii publicznej.

Helena Bonham Carter / fot. Getty Images

Teraz, za Fiennesem, J.K. Rowling broni także Helena Bonham Carter, wcielająca się w serii filmów o Harrym Potterze w bezlitosną Bellatrix Lestrange. – Czy przekreśla się geniuszy za ich praktyki seksualne? Na świecie są miliony ludzi, których byśmy zdyskwalifikowali, gdybyśmy się im dokładniej przyjrzeli. Nienawidzę cancel culture. Przypomina mi ona polowanie na czarownice. Myślę, że J.K. Rowling doświadczyła prześladowania. Cała ta sytuacja została doprowadzona do skrajności. Joanne ma prawo mieć własne zdanie, zwłaszcza jeśli zostało one ukształtowane bolesnymi przeżyciami. Każdy z nas doświadczył czegoś traumatycznego, dlatego w naszych osądach powinniśmy być szczególnie delikatni. Nigdy nie wiemy, przez co ktoś przechodzi. Nie wszyscy muszą się zgadzać we wszystkim, to byłoby dziwaczne i nudne. Rowling nie kieruje się agresją, po prostu mówi coś z własnego doświadczenia – powiedziała aktorka w wywiadzie udzielonym „The Times”, opublikowanym online w sobotę 26 listopada 2022 roku.

Wypowiedzi gwiazdy nie spodobały się opinii publicznej. Szczególnie mocno skrytykowane zostało zdanie: „Czy przekreśla się geniuszy za ich praktyki seksualne?”. „Tak, przekreśla się geniuszy za ich praktyki seksualne, jeśli kogoś krzywdzą”, „Jeśli »geniusze« wykorzystują kogoś seksualnie, to kogo obchodzi ich »geniusz«?”, „Nawet geniusze nie są zwolnieni z odpowiedzialności” – piszą internauci.

Helena Bonham Carter w wywiadzie została zapytana również o to, co sądzi o postawie pozostałych członków obsady „Harry’ego Pottera” względem Rowling. – Uważam, że powinni pozwolić jej mieć własne zdanie. Myślę jednak, że byli bardziej zainteresowali dbaniem o własnych fanów – powiedziała gwiazda. Aktorka wypowiedziała się także na temat procesu dekady Depp v Heard. Z Johnnym Deppem łączy ją bliska więź. Gwiazdor nie tylko wystąpił z nią w kilku filmach, ale i jest ojcem chrzestnym jej dzieci. – Cieszę się, że został w pełni oczyszczony z postawionych mu zarzutów. Teraz w końcu czuje się dobrze – powiedziała gwiazda. Zapytana o to, czy przegrana Amber zagraża ruchowi #MeToo, odpowiedziała: – Heard sama się o to prosiła. Kobiety zasłaniają się ruchem #MeToo, ponieważ jest to modne.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij