Znaleziono 0 artykułów
26.05.2020

Niezapomniane role Heleny Bonham Carter

26.05.2020
„The Crown” (Fot. Materiały prasowe Netflix)

Przebiegła arystokratka, demoniczna czarownica i ekscentryczka – niezwykły talent, nietypowa uroda i charyzma brytyjskiej aktorki zapewniły jej status jednej z najciekawszych gwiazd współczesnego kina.

„The Crown”

 

Ponieważ Helena Bonham Carter pochodzi ze znanego angielskiego rodu, granie arystokratek ma we krwi. Jedną z najlepszych kreacji aktorki pozostaje rola księżniczki Małgorzaty w serialu „The Crown”. – Nie wiem, co przeraża mnie bardziej – perspektywa wcielenia się w rolę Jej Wysokości czy zastąpienie Vanessy Kirby – mówiła na chwilę przed premierą trzeciego sezonu Bonham Carter. Po występie aktorki spodziewano się wiele, ta jednak przeszła samą siebie. Artystka oddaje ambiwalentną postać niepokornej księżniczki, nie pozwalając na jej pochopny osąd.

„Pokój z widokiem”

 

Po kilku telewizyjnych rolach, Bonham Carter zadebiutowała na dużym ekranie w filmie „Pokój z widokiem”. W adaptacji powieści E. M. Forster o tym samym tytule aktorka wcieliła się w rolę Lucy Honeychurch. Młodziutka dziewczyna wyjeżdża do Florencji razem w towarzystwie starszej kuzynki Charlotte (Maggie Smith). Podczas wakacji Lucy poznaje George’a (Julian Sands). Młodzi zakochują się w sobie, jednak niedługo potem dziewczyna wraca do Anglii, gdzie ma zostać wydana za mąż za możnego arystokratę, Cecila (Daniel Day-Lewis). Serce dziewczyny należy jednak do George’a, który niespodziewanie przeprowadza się do sąsiedztwa. Występ w „Pokoju z widokiem” zapewnił aktorce międzynarodową popularność, a jej kariera nabrała tempa.

Saga o „Harrym Potterze” (Fot. East News)

Saga o „Harrym Potterze”

 

Dla tych, którzy dorastali przy sadze o młodych czarodziejach, Helena Bonham Carter to przede wszystkim odtwórczyni roli Bellatrix Lestrange, demonicznej fanatyczki złych sił i oddanej współpracownicy Lorda Voldemorta. Mroczna kreacja aktorki jest niezaprzeczalnie jedną z najlepszych w całej sadze. – Granie Bellatrix miało dla mnie wymiar terapeutyczny. W końcu miałam okazję się wykrzyczeć – śmiała się Bonham Carter. Jak zaznaczyła przy budowaniu postaci kluczowe były dla niej takie elementy jak kostium, makijaż i rekwizyty. Nakładając je przemieniała się w demoniczną czarownicę.

„Miłość i śmierć w Wenecji”

 

Helena Bonham Carter ma w swoim dorobku kilkanaście filmów kostiumowych. Aktorka wielokrotnie żartowała, że ciasne gorsety i rozłożyste suknie nosi częściej niż zwykłe ubrania. W filmie „Miłość i śmierć w Wenecji” aktorka ponownie wciela się w postać arystokratki z przełomu wieków, Kate Croy. Pewnego dnia dziewczyna zakochuje się w przystojnym, lecz ubogim Mertonie Densherze. Różnice klasowe uniemożliwiają im wspólne życie, dlatego para snuje skomplikowaną miłosną intrygę, w którą wplątują śmiertelnie chorą milionerkę, Millie Theale. Niezwykle przekonująca kreacja zapewniła aktorce jej pierwszą nominację do Oscara.

„Alicja w krainie czarów” (Fot. East News)

„Alicja w krainie czarów”

 

Helena Bonham Carter i Tim Burton przez lata byli nie tylko partnerami życiowymi (para doczekała się razem dwójki dzieci), ale również zawodowymi. Razem pracowali przy siedmiu produkcjach, a reżyser wielokrotnie nazywał aktorkę swoją muzą. W ich wspólnym dorobku znalazły się takie tytuły jak „Charlie i fabryka czekolady”, animacja „Gnijąca panna młoda” i „Alicja w kranie czarów”. W adaptacji klasycznej powieści Lewisa Carrolla  Bonham Carter zagrała Czerwoną Królową, kapryśną monarchini, która zawładnęła Krainą Czarów pod nieobecność Alicji. Aktorka razem z drugim ekranowym partnerem, Johnny Deppem, dają popis swojego humoru.

„Hamlet”

 

Choć to kino zawsze pozostawało największą pasją Bonham Carter, to fascynował ją również teatr, a od czasu do czasu można ją było oglądać na deskach Oxford Playhouse i Greenwich Theatre. Aktorka wystąpiła również w filmowej adaptacji szekspirowskiego „Hamleta”, w której wcieliła się w postać Ofelii, ukochanej głównego bohatera, która popada w obłęd. Choć sztuka doczekała się ponad 50 ekranizacji, to ta z 1990 roku pozostaje jedną z najlepszych, po części za sprawą świetnych kreacji Bonham Carter i Glenn Close.

„Jak zostać królem” (Fot. East News)

„Jak zostać królem”

 

Drugą nominację do Oscara zapewniła Bonham Carter rola królowej Elżbiety Matki w obsypanym nagrodami filmie Toma Hoopera. Grana przez aktorkę bohaterka jest żoną króla Jerzego VI (Colin Firth), który ma problemy z wysławianiem się. Pomimo drugoplanowej roli Bonham Carter skutecznie rozwija postać Elżbiety, prezentując ją jako troskliwą towarzyszkę życia Jerzego, a zarazem jego doradczynię, przyjaciółkę i świadomą kobietę. Występ aktorki był niemal równie dobry, co jej przemówienie, gdy odbierała swoją pierwszą statuetkę BAFTA (można je obejrzeć tu).

„Rozmowy z innymi kobietami”

 

Dwoje ludzi, mężczyzna i kobieta (Aaron Eckhart i Helena Bonham Carter), niespodziewanie spotykają się na weselu ich znajomej. Para była kiedyś małżeństwem, jednak po wielu nieudanych próbach porozumienia się, postanowili się rozstać. Teraz mają po 40 lat i są innymi ludźmi. Podczas przyjęcia siadają przy jednym stole i tak rozpoczyna się subtelna gra słów, gestów i spojrzeń, która budzi wspomnienia i wygasłe uczucie. „Rozmowy z innymi kobietami” to pełna humoru i refleksji historia uczucia. Choć jest to jeden z mniej znanych tytułów w dorobku Bonham Carter, to aktorka wspina się tu na wyżyny swoich zdolności.

„Podziemny krąg” (Fot. East News)

„Podziemny krąg”

 

Kolejna kultowa produkcja w dorobku aktorki. „Podziemny krąg” to thriller psychologiczny śledzący losy dwóch, znudzonych rutyną mężczyzn, którzy zakładają tajny klub, w którym co tydzień odbywają się walki na gołe pięści. W filmie Davida Finchera Bonham Carter wcieliła się w rolę Marli Singer, intrygującej i pewnej siebie cyniczki, która podchodzi do świata ze zdrowym dystansem. Ekscentryczna kobieta zdobywa serca głównych bohaterów, granych przez Brada Pitta i Edwarda Nortona. Oryginalność bohaterki i naturalna charyzma aktorki zapewniły Marli tytuł jednej z najciekawszych postaci w historii kina.

„Nędznicy”

 

W pełnej rozmachu adaptacja słynnej powieści Victora Hugo, Helena Bonham Carter wcieliła się w postać Madame Thérnardier, właścicielki zajazdu, która wraz z mężem bierze pod opiekę córkę Fantine, Cosette. Ekscentryczny duet Bonham Carter i Sachy Barona Cohena, choć drugoplanowy, skradł serca fanów i uwagę krytyków. Na dodatek aktorka udowodniła, że z sekwencjami śpiewanymi radzi sobie równie dobrze co z tymi komediowymi i dramatycznymi.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij