Znaleziono 0 artykułów
30.12.2020

Najlepsze filmy o artystach

30.12.2020
„Homecoming: Film od Beyoncé” (Fot. materiały prasowe Netflix)

Liczy się talent czy wytrwałość? W jaki sposób walczyć z uprzedzeniami i wewnętrznymi demonami? Jaką cenę trzeba zapłacić za sławę? Filmy dokumentalne i fabularyzowane biografie malarzy i muzyków pokazują, jak sztuka splata się z życiem.

Filmy o malarzach

„Twój Vincent” (2017): Obrazy na ekranie

 

Duet reżyserski – Dorota Kobiela i Hugh Welchman – pozwala lepiej zrozumieć twórczość jednego z najsłynniejszych malarzy w historii. Polsko-brytyjska produkcja najpierw zdobyła nagrodę publiczności na prestiżowym festiwalu w Annecy, a potem podbiła serca publiczności we Wrocławiu i w Gdyni. Każda z 65 tysięcy klatek filmu jest obrazem olejnym, namalowanym na płótnie przy użyciu tej samej techniki, jaką stosował van Gogh. Na ten efekt 125 malarzy pracowało przez 6 lat.

Film można oglądać na Netfliksie.

Frida” (Fot. materiały prasowe HBO)

„Frida” (2002): Pejzaż cierpienia

 

Film otwierał festiwal filmowy w Wenecji w 2002 roku. W rolę Fridy Kahlo wcieliła się Salma Hayek, która przez osiem lat walczyła, żeby zrealizować marzenie o przeniesieniu historii życia meksykańskiej malarki na ekran. Po seansie, w podziękowaniu, siostrzenica Fridy podarowała aktorce jeden z naszyjników artystki. Film pokazuje, jak dramatyczny wypadek i romans z Diego Riverą (Alfred Molina) naznaczyły jej twórczość – cierpienie stało się siłą napędową do stworzenia wybitnych autoportretów. Produkcja została nagrodzona dwoma Oscarami za najlepszą charakteryzację i muzykę oryginalną.

Możemy ją obejrzeć na platformie HBO GO.

„Ostatnia rodzina” (2016): Portret rodzinny we wnętrzu

 

Podobne artykułyNajpiękniejsze filmy o sztuceJulia WłaszczukDramatyczną historię rodziny Beksińskich – malarza Zdzisława (Andrzej Seweryn) i jego syna, dziennikarza muzycznego, Tomasza (Dawid Ogrodnik) – przeniósł na ekran reżyser Jan P. Matuszyński. Film został nagrodzony czterema Orłami – za najlepszą główną rolę męską, kobiecą, najlepszy scenariusz i odkrycie roku.

Obraz jest dostępny na Netfliksie.

Filmy o muzykach

„What Happened, Miss Simone?” (Fot. materialy prasowe Netflix)

„What Happened, Miss Simone?” (2015): Ucieczka w jazz

 

W nominowanym do Oscara filmie dokumentalnym poznajemy bliżej Ninę Simone. Nigdy wcześniej niepublikowane wypowiedzi artystki i wystąpienia na żywo przyprawiają o gęsią skórkę. Legenda jazzu mierzyła się z nierównościami rasowymi i własnymi demonami – uzależnieniem od używek, depresją i chorobą afektywną dwubiegunową.

Film można oglądać na Netfliksie.

„Bohemian Rhapsody” (2018): Metamorfoza w Mercury’ego

 

Praca nad filmem o zespole Queen pochłonęła blisko 10 lat. W rolę przełamującego stereotypy wokalisty, Freddiego Mercury’ego, wcielił się nagrodzony Oscarem Rami Malek. Aktor przez wiele tygodni studiował ruch sceniczny, by odegrać charyzmatycznego lidera. Pracował z trenerami, godzinami ćwiczył śpiew i grę na fortepianie, a nad jego wymową czuwał ekspert od akcentów.

Film jest dostępny na platformie VOD.

„Gaga: Five Foot Two” (Fot. materiały prasowe Netflix)

„Gaga: Five Foot Two” (2017): Blisko gwiazdy

 

Podobne artykułyNajlepsze filmy o muzyceJulia WłaszczukLady Gaga zasłynęła jednymi z najbardziej kontrowersyjnych wystąpień w historii muzyki pop. Artystka udowodniła, że nie boi się łamać konwenansów. Za sukces zapłaciła wysoką cenę – cierpi na chroniczny ból mięśni. „Gaga: Five Foot Two” to intymny portret gwiazdy, ukazujący prawdziwe oblicze sławy. Kamera śledzi Gagę podczas słynnego występu na Super Bowl, sesji nagraniowych do płyty „Joanne” i w domowym zaciszu. Wokalistka dzieli się przemyśleniami na temat branży muzycznej, osamotnienia i problemów zdrowotnych – dokument skutecznie skraca dystans pomiędzy widzem a artystką.

Film można oglądać na Netfliksie.

„Amy” (2015): Cena sławy

 

Nagrodzony Oscarem dokument opowiada jedną z najbardziej tragicznych historii w świecie muzyki. Amy Winehouse w 2011 roku dołączyła do tragicznego Klubu 27. Widzowie mogą oglądać archiwalne wypowiedzi gwiazdy i prześledzić jej drogę do sławy. To opowieść o presji sukcesu, uzależnieniu od alkoholu i uniwersalnej potrzebie miłości.

Film można oglądać na platformie VOD.

„Homecoming: Film od Beyoncé” (Fot. materiały prasowe Netflix)

„Homecoming: Film od Beyoncé” (2019): Królowa popu

 

Ponaddwugodzinny dokument przedstawia kulisy jednego z najgłośniejszych wystąpień Beyoncé podczas festiwalu Coachella w 2018 roku – od katorżniczej, sześciomiesięcznej pracy nad choreografią aż po wizję kreatywną. Obraz został nagrodzony statuetką Grammy w 2020 roku za najlepszy film muzyczny. Gwiazda oddaje hołd czarnej kulturze i udowadnia, że status królowej muzyki pop nadal należy do niej.

Film można oglądać na Netfliksie.

„Jesteś Bogiem” (2012): Życie z rapem

 

Film Leszka Dawida opowiada historię legendarnego zespołu hiphopowego – Paktofoniki. Jego siłą jest obsada, w której znaleźli się m.in. Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik i Tomasz Schuchardt. Trzej główni bohaterowie (Rahim, Magik i Fokus) próbują zaistnieć w branży muzycznej, spotykając się z wiecznym odrzuceniem. W tle rozgrywa się dramat Magika, który mierzy się z rolą męża i ojca.

Do obejrzenia na Netfliksie.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij