Znaleziono 0 artykułów
08.08.2023

Najbardziej wciągające kryminały na wakacje

08.08.2023
Wciągające kryminały i thrillery na wakacje 2023 / Getty Images

Zagadkowe zbrodnie w podzamojskim Zwierzyńcu, bydgoskie Archiwum X, śmiertelne kłopoty w chorwackim raju, bestsellery światowych mistrzów kryminału. Wybraliśmy dla was powieści, dla których bez wyrzutów sumienia poświęcicie wiele wakacyjnych wieczorów.

„Gdzie jest Angélique?”, Guillaume Musso

Guillaume Musso, „Gdzie jest Angélique?”, tłum. Joanna Prądzyńska, Albatros

Jeden z najpopularniejszych współczesnych francuskich autorów powraca z nową pozycją idealną na lato. Akcja toczy się wokół sprawy zagadkowej śmierci niespełnionej primabaleriny. Zaangażowany w śledztwo były policjant Mathias Taillefer trafia na ślad pielęgniarki, która ma wiele wcieleń i równie dużo tajemnic. Pisarz doskonale buduje suspens, od czasu do czasu w genialny sposób odwraca bieg akcji, a stworzona przez niego femme fatale w swojej przebiegłości przypomina uwielbianego przez czytelników Toma Ripleya z powieści Patricii Highsmith.

„Pół na pół”, Steve Cavanagh

Steve Cavanagh, „Pół na pół”, tłum. Andrzej Szulc, Albatros

Mówi się, że Steve Cavanagh jest godnym następcą Johna Grishama. W jego najnowszym kryminale sądowym Eddie Flynn, prawnik z mroczną przeszłością, będzie musiał rozwikłać zagadkę jednej z morderczyń. Bowiem za zabicie byłego burmistrza zostały skazane jego córki. Wiadomo jednak, że tylko jedna z nich zadała śmiertelne ciosy, a lista jej ofiar nie kończy się na ojcu. Świetnie zagęszczona akcja i doskonale wkomponowana w błyskotliwą intrygę wiedza prawnicza.

„Za granicą”, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz, „Za granicą”, Marginesy

Jeśli szukacie idealnego kryminału na wakacje, odnajdziecie go w twórczości Wojciecha Chmielarza. Akcja „Za granicą” dzieje się w upalnej Chorwacji, gdzie w rajskich okolicznościach przyrody wymarzone wakacje mają spędzić Daria i Marek z synem. Gdy mąż dostaje nieoczekiwaną propozycję zawodową, pogrąża się w pracy. Wtedy żona zbliża się do nowo poznanej pary Szwedów. Między nimi zaczyna się rodzić niebezpieczne pożądanie, którego konsekwencje będą znaczące…

„Kanion śmierci”, Lisa Gardner

Lisa Gardner, „Kanion śmierci”, tłum. Jerzy Żebrowski, Albatros

Lisa Gardner została okrzyknięta mistrzynią thrillera kryminalnego. W drugim tomie serii z Frankie Elkin w głównej roli wychodząca z nałogu alkoholiczka podejmuje się spraw zaginięć osób, o których wszyscy już zapomnieli. Wyrusza na poszukiwania chłopaka, który przepadł w parku narodowym podczas swojego wieczoru kawalerskiego. Elkin już po pierwszej książce, której jest bohaterką, okazała się postacią tak rewelacyjnie wymyśloną, że niebawem na dużym ekranie wcieli się w nią Hilary Swank.

„Wodnik”, Jędrzej Pasierski

„Wodnik”, Jędrzej Pasierski, Wydawnictwo Czarne

Jędrzej Pasierski osadza akcję swojego najnowszego thrillera na malowniczym Roztoczu. Do Zwierzyńca trafia psycholog dziecięcy Szczepan Turski. Opowieści jego pierwszego pacjenta, siedmioletniego Michała, zaniepokoją go tak bardzo, że Turski wyjdzie poza swoje kompetencje i zacznie szukać tajemniczego wodnika, który miał utopić brata chłopca.

„Urwisko”, Robert Małecki

„Urwisko”, Robert Małecki, Wydawnictwo Literackie

To drugi tom serii o bydgoskim zespole Archiwum X z duetem policjantów Marią Herman i Olgierdem Borewiczem na czele. W nowej książce Roberta Małeckiego będą próbowali rozwikłać sprawę tajemniczego zniknięcia kobiety, która przeszła załamanie nerwowe po tym, gdy jej kilkuletnia córeczka umarła w rozgrzanym samochodzie. Podejrzane jest to, że zrozpaczona matka ginie bez śladu właśnie wtedy, gdy wydawało się, iż poradziła sobie z traumą. Para policjantów będzie musiała złamać zmowę milczenia wokół zmarłej dziewczynki, ale także stawić czoła własnym demonom.

„Ta dziewczyna”, Ruth Ware

Ruth Ware, „Ta dziewczyna”, tłum. Anna Tomczyk, Czwarta Strona

Ruth Ware zabiera nas do świata akademickiej socjety. Na samym początku historii poznajemy Alice, przebojową i piękną it-girl, która jest podziwiana i wzbudza zazdrość na krętych korytarzach Oxfordu. Bohaterka ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, a za morderstwo zostaje skazany portier z uniwersytetu. Jednak – jak możemy się domyślać – niekoniecznie jest winny… Ware doskonale buduje napięcie, dla którego bez wyrzutów sumienia poświęcicie wakacyjne wieczory.

„Wyspa zaginionych dziewcząt”, Alex Marwood

Alex Marwood, „Wyspa zaginionych dziewcząt”, tłum. Izabela Matuszewska, Albatros

Wpływowi i bogaci mężczyźni, młode dziewczyny, wyspa milionera. Fabułę tego thrillera zainspirowały prawdziwe wydarzenia, czyli historia zbrodni seksualnych finansisty Jeffreya Epsteina i gości, którzy odwiedzali jego wyspę. Alex Marwood osadza akcję w 2016 roku. Zrozpaczona matka szuka zaginionej nastoletniej córki. Wszystkie tropy prowadzą na wyspę La Kastellana, ale miejscowi nie chcą jej pomóc. Znajduje się jednak osoba, która czeka na właściwy moment, by ujawnić prawdę o rajskiej wyspie zamieszkałej przez miliardera i jego córkę. To historia równie szokująca, co sprawa samego Epsteina. Odraza, niepokój i oczekiwanie na zemstę będą wam towarzyszyć do ostatniej strony.

Ewelina Kołodziej
  1. Kultura
  2. Książki
  3. Najbardziej wciągające kryminały na wakacje
Proszę czekać..
Zamknij