Znaleziono 0 artykułów
17.05.2023

Impact’23: Czym zachwyciła tegoroczna edycja wydarzenia?

17.05.2023
Natalie Portman, Fot. Materiały prasowe

Dwa dni, osiem scen, prawie 5 tys. uczestników i ponad 600 speakerów z kraju i zagranicy, w tym takie gwiazdy jak Natalie Portman, Nassim Nicholas Taleb, Valerie Jarrett, Adam Tooze czy David Wengrow. 10 i 11 maja za sprawą Impact’23 Poznań stał się biznesowym i technologicznym sercem świata. Oto najważniejsze momenty z tego wydarzenia.

Inspirujące przemówienia, żywe dyskusje, pełne energii warsztaty, atrakcyjne konkursy dla start-upów oraz spotkania biznesowe. 23 ścieżki tematyczne, ponad 70 godzin agendowych oraz 200 wystąpień i rozmów o przyszłości gospodarek i społeczeństw pozwoliły uczestnikom spojrzeć na współczesny świat z szerszej perspektywy. Wszyscy zgodnie podkreślają, że Impact’23 to wydarzenie na światowym poziomie, z doskonale skomponowaną agendą, imponujące rozmachem i perfekcyjną organizacją. Kolejna odsłona już za rok, a tymczasem przyglądamy się najciekawszym wystąpieniom minionej edycji.

Hanna Rydlewska i Agata Tuszyńska, Fot. Materiały prasowe

Najbardziej oczekiwane wystąpienia Impact’23: Nassim Nicholas Taleb o wojnie w Ukrainie, Valerie Jarrett o kryzysie klimatycznym

Wydarzenie Impact’23 przyciągnęło ekspertów z całego świata. Pierwszego dnia publiczność czekała przede wszystkim na rozmowę Nassima Nicholasa Taleba – jednego z najbardziej wpływowych myślicieli naszych czasów, autora bestsellerowego Czarnego łabędzia” – z dziennikarzem „Financial Times”, Martinem Sandbu . – Dobrze jest być ponownie w Polsce po bez mała dwudziestu latach. Przez dwie ostatnie dekady świat wręcz niewiarygodnie przyspieszył, stawiając przed całymi społeczeństwami bezprecedensowe wyzwania – rozpoczął swoje wystąpienie Taleb. W kolejnych słowach wielokrotnie nawiązywał do wojny w Ukrainie. Myśliciel podkreślił, że jego zdaniem obecny konflikt jest nie tylko starciem między państwami, lecz także między dwiema odmiennymi wizjami rozwoju, reprezentującymi XXI i XVII wiek.

Publiczność przybyła tłumnie także na wystąpienie kolejnego speakera – brytyjskiego historyka, ekonomisty, profesora Uniwersytetu Columbia Adama Tooze’a. W swoim przemówieniu profesor Tooze wskazał na czynniki, które powodują, że współczesnemu człowiekowi coraz trudniej jest zrozumieć świat. – Żyjemy w czasach, w których kryzysy eskalują, przenikają się, wpływają na siebie. Zwykłemu człowiekowi coraz trudniej zrozumieć świat, zwłaszcza gdy w mediach dominuje narracja szoku – tłumaczył Adam Tooze.

Podczas drugiego dnia Impact’23 wystąpił również David Wengrow, współautor bestselleru „Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości”. Profesor University College London odniósł się do kwestii równości jako kluczowego tematu z punktu widzenia rozwoju państw i społeczeństw. Ocenił, że stopień nierówności na świecie bardzo przypomina obecnie sytuację sprzed wielkiej rewolucji demokratycznej nowożytności. Jego zdaniem oznacza to, że wracamy do czasów starych reżimów feudalnych, które charakteryzowały się podobnym poziomem dysproporcji w zamożności czy szansach na awans społeczny.

Fot. Materiały prasowe

Głos w debacie o globalnych wyzwaniach stojących przed współczesnym światem zabrała także Valerie Jarrett, wieloletnia i najbliższa doradczyni prezydenta Baracka Obamy. Jedna z głównych mówców Impact’23 odniosła się m.in. do kwestii kryzysu klimatycznego. W jej ocenie prawdziwym wyzwaniem nie jest odpowiedź na pytanie, co zrobić, lecz czy w ogóle państwa i ich obywatele chcą się skonfrontować z problemem. – Każdy z nas ma potencjał, by zmienić świat, lecz czy faktycznie to robimy? Czy jesteśmy właściwie edukowani, informowani i zmotywowani? – pytała ze sceny Jarrett.

Do jej apelu odniosła się w dyskusji prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka, która podkreślała, że w biznesie należy przede wszystkim pamiętać o aspekcie ludzkim –Pieniądze nie mają znaczenia, jeśli zapominamy o ludziach – powiedziała ze sceny.

Kulminacyjne momenty: Najbardziej oblegane spotkanie z Rają Rajamannarem, Natalie Portman w pozafilmowej roli

Wszystkie miejsca na widowni zapełnione były też podczas spotkania z Rają Rajamannarem — wizjonerem współczesnego marketingu, CMO Mastercard. Rajamannar jest dyrektorem marketingu i komunikacji w Mastercard na szczeblu globalnym, członkiem zarządu firmy, a także cenionym na całym świecie ekspertem ds. marketingu z ponad 30-letnim stażem oraz autorem bestsellera „Wall Street Journal” – „Quantum Marketing: Mastering the New Marketing Mindset for Tomorrow's Consumers”.

Choć agenda Impact’23 była wypełniona po brzegi inspirującymi wydarzeniami z udziałem fascynujących gości, publiczność najbardziej oczekiwała na jedną osobę. Serca uczestników skradło wystąpienie Natalie Portman. I nic dziwnego — nagrodzona Oscarem aktorka i aktywistka na rzecz kobiet na scenie nie tylko przypomniała o swoich polskich korzeniach i wspominała o relacjach rodzinnych, lecz także podkreślała, jak ważne jest równouprawnienie kobiet i mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na równość płac i możliwości rozwoju. – Kiedy dorastałam, byłam przekonana, że kobiety mają równe prawa i że ta walka została wygrana przez pokolenie mojej mamy. Jednak z biegiem czasu odkryłam, że wciąż jest dużo do zrobienia, nie tylko w zakresie równości płac, lecz także w kwestii możliwości, jakie mają kobiety w porównaniu z mężczyznami – mówiła Natalie Portman w rozmowie z Rahel Salomon z CNN.

Aleksandra Przegalińska, Fot. Materiały prasowe

Natalie Portman opowiedziała też o książce dla dzieci własnego autorstwa. Polskie wydanie publikacji ukazało się z inicjatywy Impact, a dochód z jego sprzedaży wspiera polską psychiatrię dziecięcą. Jeszcze przed swoim wystąpieniem aktorka odwiedziła Wielkopolskie Centrum Pediatrii w Poznaniu, gdzie spotkała się z małymi pacjentami i przeczytała im fragmenty swojej książki.

Kultura i sztuka pod patronatem magazynu „Vogue Polska”

Impact’23 to wydarzenie skupiające się na biznesie i technologii, ale nie zabrakło w nim miejsca na tematy związane z kulturą i sztuką. Sekcji Art & Culture patronował „Vogue Polska”. Otwarcie panelu dyskusyjnego poprowadziła dziennikarka Gabi Drzewiecka. Zaraz po nim, w dyskusji „Najpiękniejsza zabawa” moderowanej przez Justynę Kopińską, wzięli udział publicystka, reporterka i prezeska Fundacji TVN Katarzyna Kolenda-Zalewska oraz pisarz, tłumacz, felietonista, wykładowca literaturoznawstwa na UJ, prowadzący Fundację Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek. Natomiast o designie jako sztuce rozmawiała Aleksandra Krasny z Kamilem Łabanowiczem – projektantem Audi, odpowiedzialnym za wygląd takich modeli jak Audi e-tron concept czy Audi e-tron Quattro Concept. 

O tożsamości i niedawno wydanej nakładem wydawnictwa OsnoVa Publishing książce „Czarna Torebka” z jej autorką, Agatą Tuszyńską, rozmawiała dyrektor wydawnicza „Vogue Polska”, Hanna Rydlewska. Następnie publiczność zgromadziła się podczas wystąpienia artystki Agaty Falkus, zatytułowanego „Obraz o walecznej kobiecie w zbroi – przepełnionej potrzebnym gniewem, pomagającym przetrwać doznane krzywdy”. Z kolei Maja Michalak, historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, twórczyni start-upu „Poza Ramami” opowiedziała o tym, jak wyjście poza ramy może zmienić postrzeganie sztuki. Kropką nad i było wystąpienie Kacpra Studenckiego, dyrektora Marketingu BMW w Polsce podczas BMW Art Club.

Kolejne wydarzenie – Impact’24 – odbędzie się już za rok, w dniach 15-16 maja w Poznaniu. Organizatorzy zapowiadają, że już niebawem poznamy nazwiska przyszłorocznych prelegentów.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij