Znaleziono 0 artykułów
05.02.2023

Najważniejsze trendy z tygodnia mody w Kopenhadze na jesień-zimę 2023

05.02.2023
By Malene Birger /(Fot. materiały prasowe)

Choć na ulicach Kopenhagi królował odważny eklektyzm, na wybiegach skandynawski minimalizm nie dawał za wygraną. Projektanci zaprezentowali rozmaite wariacje na temat dzianiny, pobawili się także klasycznymi tkaninami – skórą i dżinsem, oraz deseniami, na czele z panterką i zebrą.

Wszystkie odcienie beżu

By Malene Birger, The Garment, Remain /(Fot. materiały prasowe)

Beż jest w tym sezonie domeną marek wyspecjalizowanych w wyrafinowanej prostocie. Stosuje się go na prostych, idealnie skrojonych fasonach, architektonicznych okryciach wierzchnich i wygodnych, ponadczasowych konstrukcjach. Beż w jesienno-zimowych kolekcjach przyjmuje rozmaite odcienie – od bladego, przez piaskowy, aż po karmel. Występuje w total lookach lub, jak chociażby u The Garment, jest elementem stylizacji bazujących na kontrastowym zestawieniu kolorów. Komplet stworzony z dużego szala, spódnicy i czarnej kurtki o dwurzędowym zapięciu z pewnością zajmie czołowe miejsce na naszej liście życzeń.

Różne oblicza dzianiny

A.Roege/Hove, Holzweiler, Lovechild1979 /(Fot. materiały prasowe)

Wielu skandynawskich projektantów, jak chociażby A.Roege/Hove, to specjaliści w dziedzinie dzianiny. Nie mogło więc zabraknąć jej w najnowszych kolekcjach. Tym razem oprócz klasycznych fasonów twórcy sporo miejsca poświęcili awangardowym stylizacjom, które dowodziły, jak duże możliwości daje ten materiał. Dzianina bywała cienka lub grubsza, gładka lub prążkowana, kryjąca i przezroczysta, o luźnym lub ciasnym splocie i posłużyła do stworzenia kusych topów i dopasowanych do nich spodni z rozszerzaną nogawką, obcisłych spódnic do kolan lub kostek, a także delikatnych tunik i sukienek w stylu retro.

Miło i ciepło

Gestuz, The Garment, Holzweiler /(Fot. materiały prasowe)

Skandynawki słyną z pragmatycznego podejścia do ubioru, co musiało znaleźć odbicie w kolekcjach na jesień-zimę 2023. Pamiętając, że garderoba na chłodny sezon wymaga przemyślanego balansu stylu i wygody, projektanci na tygodniu mody w Kopenhadze zaprezentowali plejadę miłych, ciepłych, ale nadal wyrazistych fasonów. Na pokazie The Garment furorę zrobiła brązowa sukienka maksi z wełny z doczepianym szalem, z kolei w kolekcjach Holzweiler i Gestuz wyróżniały się uszyte z lejących tkanin fasony łączone z luźnymi kardiganami, a także sięgające kostek płaszcze o szlafrokowym fasonie.

Królestwo za dżins

Ganni, Gestuz, Holzweiler /(Fot. materiały prasowe)

Błękitny i granatowy, sprany i matowy, gładki i podarty – dżins, którego awangardowa odsłona jest jednym z największych trendów na wiosnę i lato 2023, zostanie z nami także na kolejny sezon. Choć w Kopenhadze nie brakowało marek, które skupiły się na jego tradycyjnym obliczu, prym wiodły mniej tradycyjne zastosowania. Szczególnie chętnie szyto z niego sukienki – zabudowane lub z asymetrycznymi wycięciami, eleganckie lub o fasonie koszul i przetykane warstwami przezroczystego tiulu.

Z kamerą wśród zwierząt

Ganni, Gestuz, Rotate /(Fot. materiały prasowe)

Z kopenhaskich wybiegów wybrzmiewał też eklektyczny duch tamtejszych ulic. Pojawiło się sporo kolorów, odważnych detali i krzykliwych wzorów. Wśród tych ostatnich prym wiodły zwierzęce desenie – panterka, którą projektantki Rotate Jeanette Madsen i Thora Valdimars wykorzystały na nawiązujących do lat 80. sukienkach i płaszczach, skóra węża obecna na krótkich trenczach z kolekcji Ganni czy abstrakcyjne wariacje na temat zebry na pokazie Gestuz.

 

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij