Znaleziono 0 artykułów
23.01.2024
Artykuł partnerski

Na Sri Lankę z Itaką

23.01.2024
Fot. Materiały prasowe

Rajskie krajobrazy, złociste plaże, bogactwo historii, majestatyczność buddyjskich świątyń. A do tego wszystkiego niezwykła gościnność mieszkańców oraz pełna aromatów i smaków kuchnia. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że Sri Lanka jest najwspanialszą wyspą świata.

Mroźna i śnieżna zima ma swój urok, ale niedobór światła słonecznego i zieleni mogą dać się we znaki. Jednym z miejsc, które zapewnią idealny klimat, gdy w Europie trwa zima, jest Sri Lanka. Wyspiarski kraj położony na Oceanie Indyjskim ma ponad 1300 km linii brzegowej z pięknymi piaszczystymi plażami. Swoim kształtem przypomina łzę, tuż przy Indiach, od których dzieli Sri Lankę jedynie 50 km. Magiczny Cejlon, dawniej nazywany Wyspą Klejnotów, od wieków przyciągał podróżników. Swoją sławę zdobył między innymi dzięki naturalnemu bogactwu kamieni szlachetnych – szafirów, rubinów, kamieni księżycowych. Ale prawdziwym skarbem Sri Lanki są dziś mieszkańcy. Zachwycający spokojem, niezwykle serdeczni i uprzejmi, sprawiający, że każdy czuje się tu bezpieczny i mile widziany. Zawsze chętni do pomocy Lankijczycy głodnym polecą sprawdzone miejsca z lokalnym street foodem, wskażą też drogę do zabytków i atrakcji, których na Sri Lance nie brakuje. Kolonialna architektura i buddyjskie świątynie, pielęgnowane troskliwie przez mnichów, a także malownicze plantacje herbaty to tylko początek tego, co odwiedzającym ma do zaoferowania Sri Lanka.

Fot. Materiały prasowe

Niezwykła historia Cejlonu

Sri Lanka zachwyca egzotycznymi krajobrazami, ale też niezwykłą atmosferą i bogactwem zabytków. Wyspa od wieków uznawana jest za duchową stolicę buddyzmu, wiele jest tu miejsc nierozerwalnie związanych z jego historią. Wpływy buddyzmu są widoczne zarówno w kulturze obecnej Sri Lanki, jak i w architekturze kraju. Gigantyczne, niemal sięgające nieba stupy, olśniewające świątynie i niezliczone posągi Buddy są zazwyczaj pierwszym, na co zwracają uwagę zwiedzający.

W Kandy, mieście uznawanym za najważniejsze na Cejlonie, znajduje się świątynia Sri Dalada Maligawa, będąca celem pielgrzymek nie tylko wiernych z całego świata, lecz także turystów oczekujących na duchowe przeżycie. Wszystko za sprawą przechowywanej w świątyni bezcennej relikwii – zęba Buddy. Jednym z najważniejszych sanktuariów na wyspie jest doskonale zachowany kompleks świątyń skalnych w Dambulli. Jaskinie kryją wspaniałe malowidła ścienne, liczące nawet 2 tys. lat, i ponad 150 posągów. Jest wśród nich, wyrzeźbione w skale, jedno z największych na świecie przedstawień Buddy.

Fot. Materiały prasowe

Goszcząc na Sri Lance, nie można pominąć Galle. Majestatycznie wznoszący się w otoczeniu palm i oceanu fort z białą latarnią to jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków na tej wyspie. Na zwiedzanie miasta warto przeznaczyć wiele godzin, z przerwą na obiad w jednej z tutejszych knajpek. Można przy okazji kupić niebanalne pamiątki z podróży w jednym z licznych sklepików oferujących oryginalne lokalne wyroby rzemieślnicze. Jednym z miejsc, które wielu przyprawi o szybsze bicie serca, jest otoczona gęstą dżunglą Sigiriya – monumentalna, prawie 200-metrowa Lwia Skała, na której w V w. zostały wzniesione twierdza i królewski pałac. Trudy intensywnej wspinaczki po schodach zostaną wynagrodzone zapierającymi dech w piersiach widokami z góry. Na szczycie można poczuć się zaledwie o krok od nieba.

Fot. Materiały prasowe

Wyspa herbaty i rajskich plaż

Sri Lankę nie bez powodu nazywa się „herbacianą wyspą”. Jak wiadomo, Cejlon to ojczyzna niezwykle cenionej herbaty o wyjątkowym smaku i aromacie. Paczuszka suszonych liści jest jedną z najlepszych pamiątek z podróży — szczególnie jeśli kupimy ją w sklepie na jednej z plantacji. Warto odwiedzić takie miejsca nie tylko ze względu na herbatę, lecz także niezapomniane widoki – spowite magiczną mgłą pola, mieniące się w słońcu wieloma odcieniami zieleni. Rozciągają się na płaskowyżu w rejonie Nuwara Eliya, najwyżej położonej miejscowości na Sri Lance oraz na malowniczych wzgórzach w okolicy Ella. Ten region najlepiej zwiedzać pociągiem — jedną z najpiękniejszych krajobrazowo tras kolejowych na świecie.

Fot. Materiały prasowe

Prowadzi ona z Kandy do miasteczka Ella, a widoki są naprawdę niezapomniane. Można podziwiać Nine Arches Bridge, wiadukt kolejowy położony w samym sercu dżungli, a także soczystą, kojącą zieleń herbacianych plantacji. Niezwykłym doświadczeniem będzie też trekking w otoczeniu bujnej tropikalnej przyrody, wejście na Little Adams Peak, z którego to wzgórza również roztaczają się spektakularne widoki.

Fot. Materiały prasowe

Jedną z niekwestionowanych zalet Sri Lanki są tutejsze plaże. Wyspa może się poszczycić setkami kilometrów wybrzeża, oferującego iście pocztówkowe widoki. Chylące się ku lazurowi oceanu palmy, rybacy łowiący w tradycyjny sposób, siedząc na palach wbitych w morskie dno, to niektóre z obrazków zapadających w pamięć. Na północno-zachodnim wybrzeżu, od Negombo aż po Weligama, turyści znajdą najlepsze knajpki z oryginalną lankijską kuchnią, a także modne restauracje z widokiem na ocean oraz wysokiej klasy hotele. Tym, którzy cenią malownicze miejsca, a jednocześnie pragnącym być blisko atrakcji i życia nocnego, przypadnie do gustu położony nieopodal miejscowości Waikkal hotel Ranweli Holiday Village

Fot. Materiały prasowe

Usytuowany jest na niewielkim półwyspie, tuż przy piaszczystej plaży. Oferuje pokoje w klimatycznych bungalowach, pozwalających cieszyć się bliskością natury. Tutejsza piaszczysta plaża, w egzotycznym otoczeniu, to doskonałe miejsce na odpoczynek i medytację. Ci, którzy pragną odkryć tajniki starożytnej ajurwedy, powinni wybrać się do hotelowego wellness Jie Jie Beach by Jetwing. Można oddać się tam zabiegom, które mają dobroczynny wpływ nie tylko na ciało, lecz także duszę.

Najlepszym wyborem dla tych, którzy pragną poznać Cejlon podczas jednej podróży, będzie "Lankijskie safari". Niezwykle bogaty program obejmuje zarówno spotkania ze zwierzętami, jak również wizyty w parkach narodowych, zwiedzanie kolonialnych miasteczek, picie herbaty na prawdziwej cejlońskiej plantacji. Nie zabraknie też błogiego wypoczynku w hotelu przy jednej ze słynnych plaż.

Na Sri Lankę najlepiej podróżować szybko i komfortowo. Teraz na rajską wyspę można polecieć bezpośrednio z Warszawy dreamlinerem z biurem podróży ITAKA.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij