Znaleziono 0 artykułów
20.03.2020

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia na żywo w sieci

20.03.2020
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (Fot. Artur BARBAROWSKI/East News)

„NOSPR w Twoim domu” to trzy cykle wydarzeń, wśród których znajdziemy wybór koncertów Narodowej Orkiestry Symfonicznej emitowany we współpracy z Dwójką, pomysły edukatorek i edukatorów na zabicie nudy, a także wizyty w domu muzyków.

Przymusowa kwarantanna sprawiła, że większość światowych instytucji kultury musiała zamknąć swoje drzwi dla zwiedzających. Na szczęście z pomocą przychodzi internet. Dzięki sieci możemy przenieść się do Wersalu, posłuchać nowojorskiej opery, zwiedzić zbiory Zachęty, a także wypożyczyć książkę z nowojorskiej biblioteki publicznej.

Do promowania kultury w sieci dołączyła także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, rozpoczynając akcję „NOSPR w Twoim domu”. „Ponieważ nasz wspólny dom przy placu Wojciecha Kilara 1 w Katowicach pozostaje chwilowo niedostępy, NOSPR przenosi się do… Waszych domów” - czytamy w informacji prasowej. Spontanicznie układany program na razie składa się z trzech wydarzeń.

Dwójka w NOSPR, NOSPR w Dwójce to wybór koncertów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, które szczególnie zapadły w pamięć, wzruszyły i wzbudziły wielkie emocje.  Można ich słuchać codziennie na internetowej stronie Dwójki i NOSPR-u. O godz. 12:00 planowane są koncerty edukacyjne, a o 21:00 prawdziwa uczta dla melomanów. W czwartek słuchacze mogli zachwycać się utworami Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Sergieja Prokofiewa, a wieczorem zabrzmiała „Nachtlied” Roberta Schumanna, „III Symfonia”, "Pieśń o nocy" Karola Szymanowskiego i poemat symfoniczny „Tako rzecze Zaratustra” Richarda Straussa w wykonaniu Andrzeja Lamperta (tenor), Chor des Bayerischen Rundfunks i NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha.

Cykl „NOSPR rozrywkowy” to z kolei polecenia książek, płyt i rodzinnych aktywności dla zabicia nudy, zapoczątkowany przez syna Tomasza Hajdy, puzonisty w NOSPR. Ostatnim wydarzeniem w ramach akcji „NOSPR w Twoim domu” są wizyty w domach członków orkiestry, którzy pokazują, jak zza kulis wygląda ich domowe, muzyczne życie.

Katarzyna Pietrewicz
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia na żywo w sieci
Proszę czekać..
Zamknij