Znaleziono 0 artykułów
31.10.2020

Nie żyje Sean Connery

31.10.2020
Sean Connery jako James Bond (Fot. Michael Ochs Archives/Getty Images)

Aktor, laureat Oscara i pierwszy odtwórca kultowej roli agenta 007 zmarł w wieku 90 lat.

Urodził się w Edynburgu w robotniczej rodzinie. Aby wspomóc rodziców, Thomas Sean Connery zaczął pracować w wieku 9 lat, najpierw jako roznosiciel mleka, potem, gdy musiał rzucić szkołę, jako etatowy pracownik huty. Wstąpił do wojska, ale karierzę w marynarce pokrzyżował jego słaby stan zdrowia. Z braku lepszego pomysłu postanowił zgłosić się na przesłuchanie do musicalu „South Pacific”. Dostał małą rólkę, a jego występ dostrzegli łowcy talentów. Przez kolejne 10 lat występowała na małym i wielkim ekranie.

(Fot. East News)

Przełom w jego karierze nastąpił, gdy przyjął rolę Jamesa Bonda, stając się pierwszym odtwórcą kultowego bohatera. W agenta 007 wcielił się aż siedem razy (od „Dr. No” do „Nigdy nie mów nigdy”), a choć sam po latach przyznał, że nienawidził grać Bonda, jego kreacja zapewniła mu międzynarodową sławę.

W filmowym dorobku miał ponad 100 tytułów, w tym takie produkcje jak „Polowanie na czerwony październik”, „Imię róży” i „Nietykalni”, za który otrzymał pierwszego i jedynego w karierze Oscara. W 2000 r. królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki w uznaniu dla jego kulturowego dorobku.

W sierpniu aktor skończył 90 lat. Zmarł w sobotę, 31 października. O jego śmierci poinformowało BBC. 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij