Znaleziono 0 artykułów
26.07.2023

Nie żyje Sinéad O’Connor. Piosenkarka zmarła w wieku 56 lat

26.07.2023
(Fot. Getty Images)

Irlandzka piosenkarka Sinéad O’Connor zmarła 26 lipca 2023 roku. O śmierci artystki jako pierwszy poinformował „Irish Times”. Miała 56 lat. Jej największy przebój – piosenka „Nothing Compares 2 U”, nigdy już nie zabrzmi tak samo. 

Charakterystyczny image (włosy obcięte na zapałkę), głęboka barwa głosu i niełatwe życie. Irlandzką piosenkarkę Sinéad O’Connor świat pokochał dzięki piosence „Nothing Compares 2 U”, którą napisał dla niej Prince, specjalnie na jej drugą solową płytę „I Do Not Want What I Haven’t Got” wydaną w 1990 roku. Ballada szybko stała się numerem jeden listy Billboard 100, a nostalgiczny klip nakręcony w Paryżu przeszedł do historii jako jeden z najsłynniejszych teledysków. 

W latach 90. miała łatkę skandalistki, m.in. przez głośny występ w programie telewizyjnym „Saturday Night Live” w 1992 roku, podczas którego podarła zdjęcie papieża Jana Pawła II. O’Connor chciała w ten sposób zaprotestować przeciwko milczeniu Watykanu wobec faktów (zdarzenia te zostały potwierdzone później) ukrywania przez Kościół katolicki w Irlandii molestowania dzieci przez duchownych. Krytykowała też instytucje za podejście do tematu homoseksualizmu, deklarując się przy tym jako Chrześcijanka. Była też jedną z nielicznych osób w historii rozdania nagród Grammy, która zbojkotowała ceremonię w 1991 roku, wyrażając swój sprzeciw wobec jej komercjalizacji. Konsekwencje swoich czynów odczuwała na koncertach, na których bywała wygwizdywana. Często publicznie niszczone były też jej płyty.

Na początku milenium ogłosiła, że identyfikuje się jako osoba biseksuana, co w tamtym czasie również uchodziło za obyczajowy skandal – świat nie był jeszcze oswojony z coming outami gwiazd. Temat jej orientacji powracał później niemalże w każdym udzielanym przez nią wywiadzie. W 2007 roku, podczas rozmowy z Oprah Winfrey przyznała, że w 1999 roku chciała popełnić samobójstwo, oraz że cierpi na zaburzenie afektywne dwubiegunowe.

„Z ogromnym smutkiem ogłaszamy odejście naszej ukochanej Sinéad” – napisała w oficjalnym oświadczeniu rodzina, prosząc o uszanowanie prywatności w tym trudnym dla niej czasie. 

Agnieszka Zygmunt
Proszę czekać..
Zamknij