Znaleziono 0 artykułów
14.01.2020

Nowy film Agnieszki Holland na festiwalu w Berlinie

14.01.2020
Agnieszka Holland (Fot. Anna Rezulak/KFP/Reporter)

„Szarlatan” opowie prawdziwą historię Jana Mikolášeka, słynnego czeskiego uzdrowiciela, który doradzał m.in. angielskiemu królowi Jerzemu VI i premierowi, a potem prezydentowi Czechosłowacji, Antonínowi Zápotocký’emu. Światowa premiera filmu odbędzie się 20 lutego na gali otwarcia Berlinale. 

W ubiegłym roku w Konkursie Głównym Berlinale znalazł się ostatni film Agnieszki Holland, „Obywatel Jones”. Choć oparta na faktach historia o młodym walijskim dziennikarzu, Garecie Jonesie, który jako jeden z pierwszych reporterów badał i opisał w latach 30. Wielki Głód na Ukrainie, nie zdobyła nagrody, to film zebrał świetne recenzje i zdobył uznanie krytyków. 

Kadr z filmu "Szarlatan" (Fot. Marlene Film Production)

Teraz niemiecki festiwal ponownie wyróżnił polską reżyserkę. Jej nowy projekt, „Szarlatan” znalazł się w wyjątkowej selekcji The Berlinale Special razem z takimi produkcjami jak „Minamata” z Johnnym Deppem w roli głównej, nowym filmem chińskiego reżysera Jia Zhang-ke i dokumentem Jóhanna Jóhannssona z Tildą Swinton w roli narratorki. 

Agnieszka Holland i Johnny Depp – to spotkanie dwóch modeli kina, które nie tylko mówią o przeszłości, ale pozwalają rownież interpretować bieżące wydarzenia. Tak samo jest w przypadku Jia Zhang-ke i jego dialogu z różnymi pokoleniami chińskich autorów oraz wizualnej elegii Jóhanna Jóhannssona – napisał o wyróżnionych w selekcji tytułach Carlo Chatriani, dyrektor kreatywny festiwalu. 

Minami i Johnny Depp w filmie "Minamata" (Fot. Larry D. Horricks)

Nowy film Agnieszki Holland „Szarlatan” opowie opartą na faktach historię Jana Mikolášeka, znanego w całej Europie czeskiego uzdrowiciela, który doradzał m.in. angielskiemu królowi Jerzemu VI i premierowi, a potem prezydentowi Czechosłowacji, Antonínowi Zápotocký’emu. Wdzięczny prezydent zapewnił Mikolášekowi ochronę, ale po jego śmierci uzdrowiciel trafił przed sąd, a w procesie pozbawiono go majątku i praw obywatelskich. 

Festiwal Berlinale rozpocznie się 20 lutego i potrwa do 1 marca.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Nowy film Agnieszki Holland na festiwalu w Berlinie
Proszę czekać..
Zamknij