Znaleziono 0 artykułów
31.08.2022

Serial o Cristóbalu Balenciadze: Pierwszy zwiastun

31.08.2022
(Fot. Materiały prasowe)

Serial „Balenciaga” opowiadać ma o losach Cristóbala Balenciagi aż do jego śmierci, ale także o innych znakomitych postaciach ze świata mody. Główną rolę gra Alberto San Juan. Opublikowano pierwszy zwiastun serialu.

Filmy o projektantach, kreatorach czy innych ważnych dla przemysłu modowego postaciach cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Mieliśmy już okazję oglądać serial o Halstonie, niezwykły sukces osiągnął „Dom Gucci”, opowiadający o tragicznych losach założycieli włoskiego domu mody. Teraz Disney+ szykuje nowy hit dla fanów haute couture. W czerwcu ruszyły zdjęcia do serialu o Cristóbalu Balenciadze. 

Serial ma rozgrywać się od 1937 roku do ostatnich dni Balenciagi, który umarł w 1972 roku. Będzie opowiadać między innymi o Fabioli de Mora y Aragón – w tej roli Belén Cuesta – królowej Belgii, której suknię ślubną hiszpański projektant stworzył w 1960 roku. Produkcja ma też odnosić się do historii Christiana Diora, Bettiny Ballard, Wladzia D’Attainville’a, Carmel Snow, Jeanne Lanviny czy Elsy Schiaparelli. Jak ujawnił magazyn „Deadline”, Balenciagę zagra Alberto San Juan, Gemma Whelan wcieli się w dziennikarkę „The Times” Prudence Glynn, a Patrice Thibaud będzie Christianem Diorem.

(Fot. Materiały prasowe)

Życie Cristóbala Balenciagi to idealny materiał do ekranizacji. Christian Dior nazwał go „mistrzem nas wszystkich”, odnosząc się do środowiska projektantów. Cristóbal, syn szwaczki i rybaka, nigdy nie nauczył się szkicować, inspirował się zarówno strojami arystokratów, jak też ubraniami robotników. Jak mówił Demna Gvasalia w wywiadzie dla „Women’s Wear Daily”, Balenciaga „ze stroju hiszpańskich biedaków uczynił najbardziej kultowy dla swojej marki motyw” – luźną koszulę vareuse, noszoną przez hiszpańskich rybaków, zamienił w swój ikoniczny fason.

(Fot. Materiały prasowe)

Król kontrastów swój butik prowadził na eksluzywnej paryskiej Avenue George V, a teraz, gdy jego marka pod wodzą Gvasalii święci triumfy, serialowa historia Hiszpana, opętanego obsesją perfekcjonizmu rewolucjonisty haute couture, wydaje się jeszcze bardziej potrzebna.

Premierę zapowiedziano na 19 stycznia 2024 roku.

 

Iga Trydulska
Proszę czekać..
Zamknij