Znaleziono 0 artykułów
01.06.2023

Podcast „Call to Action”, s. 3, odc. 3: „Dajcie żyć!” - protest OzN i ich opiekunek_ów

01.06.2023
(Fot. Jakub Pleśniarski)

“Czy mam Cię wychowywać na więźnia, przygotować na śmierć społeczną, która Cię czeka w instytucjach zamknięcia?” pyta mama swojego syna z niepełnosprawnością intelektualną na symbolicznym pogrzebie odrzuconej ustawy o asystencji osobistej.

O widoczności i podmiotowości osób z niepełnosprawnością (OzN), największej mniejszości na świecie, rozmawiam z Karoliną Kosecką, starszą siostrą Konrada i Nikodema oraz współzałożycielką inicjatywy 2119 PLN. Tyle wynosi świadczenie pielęgnacyjne (przed waloryzacją) za które miesięcznie muszą utrzymać się OzN i ich opiekunowie, ale pod warunkiem, że zrezygnują z innej pracy zarobkowej. Wykluczenie ze względu na niepełnosprawność dosięga całe rodziny, a dyskryminujące prawo zamyka w domach opiekunów i opiekunki, z których zdecydowaną większość stanowią kobiety: matki i siostry.

Co możesz zrobić? Wesprzyj głos OzN i napisz maila do kancelarii Prezydenta RP (listy@prezydent.pl): „PODPISZ ULECZONĄ USTAWĘ O ASYSTENCJI OSOBISTEJ". I przyłącz się do następnego protestu OzN, ich rodzin i sojuszników, już 11 lipca o 15:00 pod Pałacem Prezydenckim!

Zuzanna Krzątała
Proszę czekać..
Zamknij