Znaleziono 0 artykułów
09.10.2022

Podcast „Czas odzyskany”, s. 2, odc. 3: Polska rewolucja seksualna. Gościni: Sylwia Chutnik

09.10.2022
(Fot. Jakub Pleśniarski)

Był rok 1955. Stalin umarł dwa lata wcześniej, Bierut jeszcze żył, ale w powietrzu czuć było nadchodzącą odwilż. W takich okolicznościach w Warszawie odbył się V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. Do Polski zjechali młodzi ludzie z krajów demokracji ludowej, by Polaków poznać i, być może przede wszystkim, iść z nimi do łóżka. Festiwal był momentem polskiej rewolucji seksualnej.

Czy jednak: momentem jedynym? Jak zmieniało się polskie podejście do seksu - od przedwojennej, silnie zerotyzowanej epoki, przez okupację i komunizm? Co działo się w Polsce w roku 1968, kiedy we Francji i Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się światowa rewolta w dziedzinie erotyki? Jak to wszystko zmienił rok 1989, wejście do naszego kraju pornografii i pism radzących, jak mieć dobry orgazm, a jak - akces do Unii Europejskiej, otwarcie granic i Erasmus? Co przyniósł Tinder, a co wydarzenia roku 2020?

Sylwia Chutnik / Fot. Adam Tuchliński, Tuchliński Studio.

To temat rozmowy z Sylwią Chutnik – pisarką, autorką powieści „Tyłem do kierunku jazdy”, która o seksie traktuje i właśnie podczas festiwalu w 1955 r. się zaczyna. Wraz z prozaiczką przyglądamy się kolejom polskiego życia erotycznego i temu, co je ukształtowało. Bez gry wstępnej – oto rozmowa.

Wojciech Engelking
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Podcast „Czas odzyskany”, s. 2, odc. 3: Polska rewolucja seksualna. Gościni: Sylwia Chutnik
Proszę czekać..
Zamknij