Znaleziono 0 artykułów
26.08.2021
Artykuł partnerski

„Z kobietami o odwadze”: Grażyna Torbicka i Marta Dyks

26.08.2021
Grażyna Torbicka / (Fot. Materiały prasowe)

W czwartej odsłonie cyklu podcastów powstałego we współpracy „Vogue Polska” z L’Oréal Paris z okazji jubileuszu 50-lecia hasła „Ponieważ jesteś tego warta” wybitna dziennikarka rozmawia z Martą Dyks, modelką i aktywistką.

Z okazji jubileuszu 50-lecia hasła „Ponieważ jesteś tego warta” razem z L’Oréal Paris zorganizowaliśmy konkurs dla czytelniczek, które opowiedziały nam swoje historie. W ramach współpracy powstał także podcast prowadzony przez Grażynę Torbicką, legendę polskiego dziennikarstwa i ambasadorkę marki. Z autorytetami z różnych dziedzin rozmawia o odwadze, pewności siebie i pięknie.

W czwartej odsłonie towarzyszy jej Marta Dyks, która oprócz kariery w modelingu, angażuje się w działalność społeczną. Przede wszystkim walczy o równouprawnienie - nie tylko podczas protestów, ale i na codzień. Wspiera osoby chore na Hashimoto,  propaguje holistyczne podejście do zdrowia i życia. W jej domu rodzinnym zaangażowanie społeczne było czymś oczywistym. Dopiero później Dyks zdała sobie sprawę, jak niezwykłą lekcję odebrała od rodziców.

Marta Dyks  (fot. Archiwum prywatne)

Na ostatnim Strajku Kobiet zobaczyłam gniew i przerażenie, a z drugiej strony, przekonałam się, że dążymy w kierunku wzajemnego zrozumienia. Każdy głos się liczy. Potrzebujemy innych kobiet – mówi Dyks o swojej działalności feministycznej. Do aktywizmu na rzecz Hashimoto doprowadziło ją osobiste doświadczenie. – U mnie zaczęło się od głębokiej depresji. Bez pomocy psychiatry nie dałabym rady. Potem były bóle kości, wypadające włosy, chroniczne zmęczenie. Mam taką naturę, że problem stanowi dla mnie wyzwanie. Od razu szukam rozwiązania. Za wszelką cenę chciałam więc usłyszeć diagnozę, żeby móc zacząć działać. Nie można się wstydzić mówienia o chorobie – opowiada Dyks.

Jako modelka, która w branży pracuje ponad 14 lat lat i która pojawiała się na wybiegach największych domów mody takich jak Dior, Calvin Klein czy Louis Vuitton, Marta Dyks obserwuje zmiany w branży mody. – Nareszcie rządzi inkluzywność – na pokazach widzimy modelki o różnej sylwetce, w różnym wieku, pochodzące z różnych miejsc – twierdzi modelka.

Tę inkluzywność widzi też w ponadczasowym haśle L’Oreal Paris: „ponieważ jesteś tego warta”. – Nie próbujemy się do nikogo porównywać. Nie musimy się do nikogo upodabniać. Mamy wolność wyboru, kim chcemy być – puentuje.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij