Znaleziono 0 artykułów
02.12.2019

Polecenia redakcyjne: 02.12-09.12

02.12.2019
Kurtka MODAPOLKA (Fot. Materiały prasowe)

Długie popołudnia grudnia najlepiej spędzić poza domem, odwiedzając dwie ważne wystawy, które wpisują się na listę najważniejszych wydarzeń kulturalnych mijającego roku. Tym, którzy zostaną w domu, podsuwamy plan na lekturę, która przeniesie ich w grunge’owe lata 90., albo zakupy online (oczywiście przemyślane) – polecamy rzeczy z nowych kolekcji dwóch wyjątkowych polskich marek.

Kurtka z kolekcji „Urban Nomad” MODAPOLKA

Kurtka MODAPOLKA (Fot. Materiały prasowe)

To kolekcja dla tych, którzy odnajdują się w podróży. Wygodne kroje, troska o funkcjonalizm i nieoczywiste wzornictwo sprawiają, że w takiej kurtce można iść zarówno na długi spacer po lesie, jak i na wernisaż. Poli Stępień, projektantce marki, przyświeca też idea tworzenia mody zrównoważonej, dlatego ten model kurtki odszywa z różnych tkanin, pochodzących z magazynowych końcówek albo z odzysku, a nawet z sukni ślubnej.

Wystawa Justyny Mielnikiewicz „W Ukrainie / Ukraine runs through it”

(Fot. Materiały prasowe)

Kilkadziesiąt zdjęć, które można oglądać na wystawie w Instytucie Fotografii Fort, powstało w ramach projektu „Ukraine runs through it”. Fotografka obserwowała przemiany nad Dnieprem od czasu euromajdanu, przez aneksję Krymu przez Rosję, aż do dziś. – To opowieść o zwykłych ludziach z różnych części Ukrainy, którzy musieli się nagle zmierzyć ze znacznie bardziej skomplikowaną codziennością. Poznajemy losy konkretnych osób, patrzymy na życie w Kijowie i w Donbasie, lecz także, a może przede wszystkim, w tych najzwyklejszych miastach i wsiach – mówi Joanna Kinowska, kuratorka wystawy.
Zdjęcia z projektu „Ukraine runs through it” zostały też wydane w formie fotobooka – publikacja znalazła się na shortliście najważniejszego książkowego konkursu Paris Photo-Aperture Photobook Prize 2019.

Książka: „Wspominając Kurta Cobaina. Biografia lidera Nirvany”, wyd. Znak 

(Fot. Materiały prasowe)

W 25. rocznicę śmierci legendarnego lidera Nirvany Danny Goldberg wydaje książkę, w której wraca do początku lat 90. Jako wzięty wtedy menedżer muzyczny rozpoczął współpracę z dobrze rokującym zespołem z Seattle. Z osobistej i zaangażowanej perspektywy opisuje kolejne lata przygody z Nirvaną, a własne wspomnienia przeplata z niepublikowanymi dotąd relacjami rodziny i przyjaciół. W efekcie powstał złożony i niekoloryzowany obraz Kurta. Idol grunge’u okazuje się emocjonalny, pełen wątpliwości i lęków. „Jest w nim coś romantycznego. Chłopięcego. Chwytającego za serce. Ta książka to świetnie pokazuje...” – napisał Piotr Stelmach, dziennikarz radiowej Trójki. 

Pierścionki „ANIMALKINGDOM GOLD”

(Fot. Materiały prasowe)

Delikatne pierścionki podkreślają zmysłowość dłoni. To rodzaj amuletu, który, założony raz, zostaje na palcu na długie lata. Zwłaszcza że wykonano go ze szlachetnych materiałów. „ANIMALKINGDOM GOLD” to pierwsza wykonana w całości ze złota kolekcja marki. Za nastrojową kampanią kolekcji stoi Sonia Szóstak.

Wystawa Miriam Cahn „Ja, istota ludzka

(Fot. Materiały prasowe)

Cahn to artystka, ale też feministka i prowokatorka, która od 40 lat traktuje swoją sztukę jako wypowiedź zaangażowaną politycznie. Zajmuje się więc takimi tematami jak wojna i przemoc, seksualność, natura, relacje rodzinne czy śmierć. Rysowane pozornie naiwną kreską prace Cahn zapadają w pamięć jak sceny z symbolicznego snu. Artystka, uważana za jedną z najważniejszych osobowości świata sztuki XX i XXI wieku,  swoją pierwszą w Polsce wystawę monograficzną przygotowała specjalnie do pawilonu muzeum nad Wisłą.

 

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij