Znaleziono 0 artykułów
27.04.2019

Prace Natalii LL i Katarzyny Kozyry usunięte z Muzeum Narodowego

27.04.2019
Natalia LL "Sztuka konsumpcyjna" (Fot. Beata Zawrzeł / REPORTER, East News)

Z Muzeum Narodowego zniknęły prace dwóch artystek: „Sztuka konsumpcyjna” Natalii LL i „Pojawienie się Lou Salome” Katarzyny Kozyry. Decyzję o usunięciu „gorszących” i „rozpraszających młodzież” prac podjął dyrektor Muzeum, prof. Jerzy Miziołek. Ministerstwo Kultury dementuje jednocześnie informacje, jakoby miało wpływ na decyzję dyrektora.

Prace artystek znajdowały się w Galerii Sztuki XX i XXI wieku, która z powodu całkowitej zmiany ekspozycji zostanie zamknięta już 6 maja. Ze zbiorów zniknęły w piątek na polecenie nowego dyrektora Muzeum Narodowego, prof. Jerzego Miziołka. Prof. Miziołek swoją decyzję argumentował troską o młodzież i reakcją na napływające skargi z ust rodziców i nauczycieli. 

Początkowo informowano, że na decyzję o usunięciu „gorszących” prac miało Ministerstwo Kultury. Jak wynika jednak z opublikowanego dziś oświadczenia, MKiDN całkowicie się od niej odcina. Jak pisze Anna Pawłowska-Pojawa z Centrum Informacyjnego Ministerstwa: – Wbrew powszechnemu przekonaniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie kieruje bezpośrednio pracami i nie steruje polityką wystawienniczą ani repertuarową instytucji kultury. 

Usunięcie prac jednych z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych na świecie polskich artystek współczesnych spotkało się z głośną krytyką przedstawicieli świata mediów i kultury. Na poniedziałek zaplanowano już manifestację pod siedzibą Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

 

Michalina Murawska
Komentarze (1)

Dor Dorinart
Dor Dorinart28.04.2019, 19:40
G..d widzisz i nie grzmisz: w XXI wieku jedzenie bananów jest dla pewnych ludzi gorszące i budzi takie emocje, że matki dzieciom zakazują na to patrzeć
Proszę czekać..
Zamknij