Znaleziono 0 artykułów
23.10.2020

Protesty po wyroku TK objęły całą Polskę

23.10.2020
Gdańsk (Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews)

W całym kraju trwają demonstracje przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis o przerywaniu ciąży ze względu na ciężkie, nieodwracalne wady płodu jest niezgodny z konstytucją. Tzw. kompromis aborcyjny został właśnie złamany. „Piekło Kobiet” – widać wszędzie na transparentach. 

Popołudniu w happeningu na dziedzińcu Muzeum Narodowego wzięło udział dziewięć kobiet, większość była niepełnoletnia. Aktywistki wskoczyły do krwawego basenu otaczającego rzeźbę Jana Pawła II. Straż ochrony muzeum wezwała policję. – Rzeźba Jerzego Kaliny według autora przedstawia papieża górującego m.in. nad „współczesnym komunizmem” LGBT. Myślę, że to, co zrobiły dziewczyny, jest zgodne z intencją autora, tylko bardziej dosłownie – powiedział Krzysztof Gonciarz „Gazecie Wyborczej?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Polska 2020

Post udostępniony przez Krzysztof Gonciarz (@kgonciarz)

O godzinie 19 rozpoczęły się protesty w całej Polsce. W Warszawie tłum szedł w kierunku domu Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu, gdzie wczoraj w nocy policja użyła przeciwko demonstrantom gazu łzawiącego. Doszło do zatrzymania niektórych uczestników wydarzenia.

Dziś protest rozlał się na całą Polskę. Ludzie wyszli na ulice Katowic, Wrocławia, Torunia, Poznania, Gdańska i kilkudziesięciu innych miastach Polski. – Polska nas zdradziła! Chcą kontroli nad naszymi ciałami – skandują kobiety, a na transparentach piszą: „Piekło Kobiet”.

Wrocław (Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/EastNews)
Kraków (Fot. Beata Zawrzel/REPORTER/EastNews) 

Sprzeciw wobec łamiącego prawa kobiet wyroku Trybunału Konstytucyjnego aktywiści, gwiazdy i ludzie z całej Polski wyrażają także w sieci. W szeroko komentowanym poście na Instagramie Małgorzata Rozenek-Majdan wyraziła swoją bezsilność. „Mam chorego męża w szpitalu, chorą mamę, której nie mogę odwiedzić, przestraszone starsze dzieci w domu i 4 miesięczne niemowlę, które potrzebuje spokojnej mamy. Wszyscy razem od niedzieli jesteśmy na kwarantannie. Szczerze mówiąc nie wiem, do kiedy, bo Sanepid do tej pory nie odezwał się do nas” – zaczęła wpis gwiazda, opisując zmagania rodziny z COVID-19. Następnie skomentowała wczorajszy wyrok TK: „Kraj, w którym 98% aborcji wykonuje się ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu, zabronił nawet tego, skazując kobiety na niewyobrażalne cierpienie. Ponad 70% Polaków jest za aborcją w tym przypadku. Słusznie rozumując, że skazywanie kobiety na donoszenie i rodzenie nieodwracalnie chorych dzieci, które po porodzie czeka tylko pełna męczarni egzystencja i bardzo bolesna śmierć, jest nieludzkie. Tak jak wczorajsza decyzja TK.  PIS JESTEŚCIE ODPOWIEDZIALNI ZA #piekłokobiet. Kiedyś Was rozliczymy. Ogólnopolski Strajk Kobiet  Dziś 23.10.2020 Godzina 19.00 Warszawa ul.Mickiewicza 49. #powiedzkomuś” – dodała, puentując wpis odcięciem się od hejterów. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mam chorego męża w szpitalu, chorą mamę, której nie mogę odwiedzić, przestraszone starsze dzieci w domu i 4 miesięczne niemowlę, które potrzebuje spokojnej mamy. Wszyscy razem od niedzieli jesteśmy na kwarantannie. Szczerze mówiąc nie wiem, do kiedy, bo Sanepid do tej pory nie odezwał się do nas i po prostu nie mam siły oraz cierpliwości na konwenanse. To, co wydarzyło się wczoraj, jest naturalną konsekwencją tego, co działo się już wcześniej. Cofnięcie refundacji In vitro był jednym z przygotowawczych kroków. Kiedy PIS przeprowadzał zamach na Trybunał Konstytucyjny, wielu z Was myślało: „to mnie nie dotyczy”. Wczoraj zobaczyliśmy, że dotyczy. Kraj, w którym 98% aborcji wykonuje się ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu, zabronił nawet tego, skazując kobiety na niewyobrażalne cierpienie. Ponad 70% Polaków jest za aborcją w tym przypadku. Słusznie rozumując, że skazywanie kobiety na donoszenie i rodzenie nieodwracalnie chorych dzieci, które po porodzie czeka tylko pełna męczarni egzystencja i bardzo bolesna śmierć, jest nieludzkie. Tak jak wczorajsza decyzja TK. PIS JESTEŚCIE ODPOWIEDZIALNI ZA #piekłokobiet Kiedyś Was rozliczymy 💪 Ogólnopolski Strajk Kobiet Dziś 23.10.2020 Godzina 19.00 Warszawa ul.Mickiewicza 49. #powiedzkomuś I tak katotalibowie, fanatyczni wyborcy PIS, mentalni hejterzy, mizogini i inni... Możecie tu wyrzygiwać swój hejt, Wasze frustracje i Waszą głupotę. Mam to w d... 🤷‍♀️ Od lat codziennie mierzę się z hejtem i radzę sobie z nim całkiem dobrze. Zobaczymy, jak Wy będziecie sobie radzić już niedługo z utratą władzy 💁‍♀️ I pamiętajcie: wahadło mocno wychylone w prawo za jakiś czas proporcjonalnie mocno wybije w lewo!

Post udostępniony przez Małgorzata Rozenek-Majdan (@m_rozenek)

250 tys. podpisów udało się zebrać pod apelem „przeciwko barbarzyńskim decyzjom polityków” na profilu organizacji Akcja Demokracja.

Trwa też akcja #PowiedzKomuś, która ma na celu uświadomienie o tym, że barbarzyński wyrok TK skazuje kobiety na rodzenie dzieci z ciężkimi, nieodwracalnymi wadami.

Kraków (Fot. Beata Zawrzel/REPORTER/EastNews) 

Jak donosi RMF FM, Parlament Europejski odniesie się do orzeczenia TK.

Anna Konieczyńska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Protesty po wyroku TK objęły całą Polskę
Proszę czekać..
Zamknij