Znaleziono 0 artykułów
21.12.2022

Najgorsze filmy 2022 roku. Polska produkcja na pierwszym miejscu

21.12.2022
Kadr z filmu „Kolejne 365 dni” (Fot. Materiały prasowe, Netflix)

Amerykański portal Metacritic opublikował ranking najgorszych filmów 2022 roku. Pierwsze miejsce zajął polski romans „365 dni: Ten dzień”, kolejny z cyklu ekranizacji powieści Blanki Lipińskiej. W zestawieniu znalazły się także produkcje z udziałem Anthony'ego Hopkinsa, Johna Travolty czy Liama Neesona.

Publikowane co roku zestawienie amerykańskiego portalu Metacritic powstaje na podstawie ocen krytyków filmowych. Za najgorszą produkcję 2022 roku uznano „365 dni: Ten dzień”. Pierwszy film z serii „365 dni” trafił na ekrany w lutym 2020 roku. Ekranizacja powieści Blanki Lipińskiej zdobyła nominacje do sześciu Złotych Malin, a autorce zarzucano, że promuje kulturę gwałtu. Mimo to historia związku tajemniczego Massimo i zagubionej Laury stała się kasowym hitem. Doczekała się także dwóch kontynuacji – „365 dni: Ten dzień” i „Kolejne 365 dni”, które zadebiutowały na Netfliksie w 2022 roku. I to właśnie druga część przygód szefa mafii zakochanego w Polce wygrała niechlubny ranking.

„»365 dni: Ten dzień« zawiera jeszcze więcej tego samego, czego doświadczyliśmy już w pierwszej odsłonie sagi: seksu, egzotycznych scenerii, więcej seksu, zero fabuły czy rozwoju postaci” – czytamy w uzasadnieniu na portalu Metacritic. Dlaczego w zestawieniu najgorszych produkcji nie znalazła się też trzecia część serii? „Drugi sequel »Kolejne 365 dni« zadebiutował w sierpniu i jedynym powodem, dla którego nie znajduje się na tej liście, to fakt, że krytycy nie mieli siły, aby go obejrzeć (a przynajmniej cokolwiek o nim napisać)” – napisano w oświadczeniu.

Zdjęcie z planu „365 dni: Ten dzień” (Fot. Netflix / Karolina Grabowska)

Tuż za ekranizacją bestsellera Blanki Lipińskiej w reżyserii Barbary Białowąs i Tomasza Mandesa uplasował się thriller „Zero Contact” z Anthonym Hopkinsem. „To film pełny nudnych rozmów, głupich pomysłów z gatunku science fiction i zagmatwanego suspensu. Nic z tego nie wynika. Prawdziwe »Zero«, jak w tytule” – zrecenzował film William Bibbiani z „The Wrap”.

Trzecie miejsce na podium zajął film „Asking For It”. Oś fabuły skupia się na kobiecym gangu, który walczy z męską przemocą. Choć produkcja aspirowała do powtórzenia sukcesu „Obiecującej. Młodej. Kobiety”, krytycy stwierdzili, że thriller „nieudolnie próbuje naśladować charakterystyczne dla Tarantino przerysowania, a całość jest pusta i niedopracowana”.

W rankingu najgorszych filmów 2022 roku znalazły się również m.in.:

Miejsce 4: Komedia „Czas dla siebie” z Kevinem Hartem i Markiem Wahlbergiem
Miejsce 5. Horror Scootera Corkle’a „The Friendship Game”
Miejsce 6. „W sidłach pożądania” z Johnem Malkovichem i Frankiem Grillo
Miejsce 7. „Demaskator” z Liamem Neesonem
Miejsce 8. Belgijska komedia „Mother Schmuckers”
Miejsce 9. „The Lost Girls”
Miejsce 10. „Paradise City” z Johnem Travoltą i Bruce’em Willisem.

Aleksandra Kupras
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Najgorsze filmy 2022 roku. Polska produkcja na pierwszym miejscu
Proszę czekać..
Zamknij