Znaleziono 0 artykułów
19.07.2023

Tu żyje się najlepiej: Ranking najszczęśliwszych miast w Polsce

19.07.2023
Ranking najszczęśliwszych miast do życia w Polsce (Fot. Juana Mari Moya/Getty Images)

Serwis Otodom.pl we współpracy z ThinCo.pl, Politykainsight.pl, SWPS Innowacje i pracownią badawczą IQS opublikował ranking najszczęśliwszych miast w Polsce. Wśród wojewódzkich miast, w których mieszkańcy deklarują najwyższy stopień zadowolenia z życia, znalazły się Zielona Góra, Kielce, Kraków i Wrocław.

Najszczęśliwsi mieszkańcy Polski

W ramach projektu „Szczęśliwy dom” przeprowadzono badania na grupie mieszkańców poszczególnych miast wojewódzkich, którzy subiektywnie deklarowali poziom zadowolenia z życia. Na podstawie 10-stopniowej skali zadowolenia średnie poczucie szczęścia mieszkańców polskich miast wynosi 7,07. Dla porównania średnia szczęścia w 2021 roku wynosiła 6,69.

57 proc. przebadanych osób przyznało, że jest szczęśliwych w miejscu, w którym żyje. 20,9 proc. uznało, że nie czuje się dobrze w swoim mieście. 12,9 proc. ankietowanych deklaruje maksymalne poczucie szczęścia, 40 proc. przyznało, że jest zadowolonych ze swojego mieszkania. Najbardziej zbalansowane poczucie szczęścia odczuwają mieszkańcy Lublina, Białegostoku, Olsztyna i Wrocławia. Co ciekawe – nazwani przez portal „przodownikami szczęścia” w aż 80,3 proc. żyją we własnych domach lub mieszkaniach. Wśród nich 30 proc. pochodzi z podkarpacia. Przodownikami szczęścia w 60,5 proc. są kobiety, szczęśliwi mężczyźni stanowią tylko 39,5 proc..

Najszczęśliwsze miasta w Polsce: Zielona Góra znowu w czołówce

Na podium ubiegłorocznego rankingu najszczęśliwszych miast w Polsce znalazły się Gdynia, Gdańsk i Zielona Góra. Tuż za podium były Tychy, Bielsko-Biała, Szczecin, Rzeszów i Katowice. W tegorocznych deklaracjach szczęścia nastąpiło spore przetasowanie. Na pierwsze miejsce z trzeciego wskoczyła Zielona Góra, która w 6-stopniowej skali poczucia szczęścia z życia w miastach zyskała wynik 4,3. Na drugim miejscu znalazły się Kielce, które w ubiegłym roku były w piątce miast, w których żyło się najgorzej. Na trzecim Kraków i Wrocław z wynikami 4,2. To właśnie w tych wojewódzkich miastach zadowolenie z życia deklaruje największa grupa badanych mieszkańców.

Co ciekawe, poziom szczęścia w województwie nie ma przełożenia na poczucie szczęścia z życia w jego stolicy. Najmniejsze poczucie szczęścia zadeklarowali mieszkańcy Katowic, Poznania i Opola. 

Podkarpackie: Tu żyje się najlepiej

Patrząc na najszczęśliwszych mieszkańców w skali województwa, najlepiej żyje się na Podkarpaciu (32 proc. badanych), gdzie co trzeci mieszkaniec jest przodownikiem szczęścia. Kolejnych znajdziemy w województwie śląskim (29,4 proc.) oraz lubuskim (29,2 proc.). Przeciętne poczucie dobrostanu odczuwa najwięcej ankietowanych w województwach opolskim (65,3 proc.), podlaskim (62,8 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (56,7 proc.). Największą grupę mieszkańców niezadowolonych z życia w miastach znajdziemy w województwach mazowieckim (36.1 proc.) oraz łódzkim i zachodniopomorskim (po 35,8 proc.).

Wzrost zadowolenia z życia w miastach w porównaniu do ostatnich dwóch lat jest o tyle zaskakujący, że szalejąca inflacja, wzrost stóp procentowych i wybuch wojny w Ukrainie teoretycznie powinien mieć negatywny wpływ na dobrostan mieszkańców miast.

Ewelina Kołodziej
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Tu żyje się najlepiej: Ranking najszczęśliwszych miast w Polsce
Proszę czekać..
Zamknij