Znaleziono 0 artykułów
20.02.2023

Redakcja poleca: IKEA x Marimekko, „Lady Sapiens”, wystawa prac Brunona Schulza

20.02.2023
Fot. Materiały prasowe IKEA

Jak co tydzień polecamy najlepsze wystawy, nowości wydawnicze, dobry design, kosmetyki, czy modne miejsca. Oto kilka podpowiedzi, na co zwrócić uwagę w nadchodzącym tygodniu.

Wystawa: „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”

Warszawa, Muzeum Sztuki Współczesnej, wystawa czynna do 23 kwietnia 2023 r., Fot. Materiały prasowe

Krytyczka, galerzystka, organizatorka wystaw, choć tworzyła niezwykłe i twórcze sytuacje i angażowała się w pracę bliskich sobie twórców, nie życzyła sobie by nazywano ją artystką, a muzeum uważała za cmentarzysko sztuki. Jej niezwykła biografia, którą jak się może wydawać napędzały spotkania i przygoda, daje wgląd w twórczość m.in. Edwarda Krasińskiego, Eustachego Kossakowskiego, Tadeusza Kantora czy Koji Kamoji, ale także w instytucję kultury, jaką stała się współtworzoną przez Ptaszkowską Galeria Foksal. Wystawa w MSN składa się z dwóch części – prezentuje prace wybranych przez Ptaszkowską twórców, z którymi współpracowała na swojej drodze oraz film zrealizowany przez Annę Molską.

Design: Torba IKEA we współpracy z Marimekko

Fot. Materiały prasowe

Na marzec 2023 IKEA zapowiada kolejną ciekawą współpracę, tym razem ze znaną fińską marką specjalizującą się w kolorowych, graficznych wzorach – Marimekko. Ich wspólna linia Bastua, inspirowana fińską sauną, to 26 praktycznych przedmiotów „do czerpania przyjemności z rytuałów pielęgnacyjnych”. Od zasłonki prysznicowej z nadrukiem w liście botwiny, przez wygodny szlafrok i designerskie szkło po bestsellerową torbę IKEI w nowej kolorowej odsłonie. Świetne wzornictwo w przystępnej cenie, to w tym wypadku uprawnione hasło.

Książka: „Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet” T. Cirotteau, J. Kerner, E. Pincas

„Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet”, wyd. Znak, tłum. Aleksandra Weksej, Cena: 54,90 zł, Fot. Materiały prasowe

Badania nad prehistorią ruszyły w połowie XIX wieku, w momencie kiedy w kulturze trudno było mówić o partnerstwie w relacjach damsko-męskich. W modelu sprzed 150 lat temu, kobiety przechodziły z opieki ojca pod skrzydła męża. Rozwody były rzadkością, a na autonomie wyrywały się dopiero jako wdowy. Nic więc dziwnego, że ówcześni badacze oparli swoje przekonania na stosunkach rzekomo panujących w społecznościach tysiące lat temu. Obraz wojowniczych mężczyzn polujących na dzikiego zwierza i lękliwych kobiet obwieszonych dziećmi, czekających biernie na pożywienie, jak się okazuje nie był poparty twardymi badaniami, a przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dopiero współcześnie zaczyna być poddawany wnikliwym i obiektywnym analizom. „Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet” w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez najważniejsze badania, przytacza ciekawe hipotezy i pozwala na samodzielne wyciąganie wniosków. Na podstawie książki powstał też film o tym samym tytule do obejrzenia na CANAL+.

Sztuka: „Bruno Schulz. Żelazny kapitał ducha”

Warszawa, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, wystawa czynna do 23 kwietnia 2023 r.,Bruno Schulz, bez tytułu, 1920 r. 

Obok pisania, które Bruno Schulz uprawiał myśląc o szerokim odbiorcy, chętnie też rysował. Prace wykonane ołówkiem i tuszem, często w seriach, powielające ulubione sceny i motywy były przeznaczone dla oczu wąskiej publiczności – Schulza i jego bliskich. W obrazach pozwalał więc sobie na to, co w słowach dusiła obyczajowość. Z 250 prac prezentowanych na wystawie wyziera wizja dominującej, rozerotyzowanej kobiety, międzywojennej femme fatale uzbrojonej w fetysze – buty na obcasach i bacik. Wątek rozwijają prace współczesnych artystów i artystek, m.in. Aleksandry Waliszewskiej, Zuzanny Bartoszek czy Katarzyny Kozyry. 

Pielęgnacja: Antyoksydacyjne serum z witaminą C Clochee

Cena: 149 zł / 30 ml, Fot. Materiały prasowe

Szara, przesuszona skóra twarzy zimą potrzebuje odrobiny dodatkowej troski – witamina C połączona z β-karotenem przynoszą natychmiastowe efekty – już po pierwszym użyciu rozświetlają cerę i przywracają jej zdrowy blask. Po kilku tygodniach efektywnie rozjaśniają nawet starsze przebarwienia. Inne składniki, takie jak olej z pestek śliwki, zmiękczają i odżywiają skórę, przy czym oleiste serum szybko wchłania się i jest bezproblemowe w codziennej, kilkustopniowej aplikacji. 

Redakcja Vogue.pl
  1. Moda
  2. Selekcje
  3. Redakcja poleca: IKEA x Marimekko, „Lady Sapiens”, wystawa prac Brunona Schulza
Proszę czekać..
Zamknij