Znaleziono 0 artykułów
30.09.2021
Artykuł partnerski

SCOPES driven by Porsche: Alyona Alyona, Wixapol, Ada Zielińska, Tomasz Armada

30.09.2021
(Fot. Materiały prasowe)

Ponad 30 artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki pojawi się na wyjątkowym pięciodniowym festiwalu w Warszawie. Bilety na wydarzenie są bezpłatne.

SCOPES driven by Porsche to festiwal, w którego programie znajdziecie muzykę, sztukę, design, nowe technologie, prace związane z zagadnieniami społecznymi. Do tej pory wydarzenie odbywało się w Berlinie, Amsterdamie, Tokio, teraz będzie miało miejsce w Warszawie. 

„Tales of Tomorrow” – tak brzmi hasło przewodnie warszawskiego SCOPES driven by Porsche. Wizje przyszłości, nieoczywiste rozwiązania, poszerzanie horyzontów, wymiana doświadczeń stały się tematami przewodnimi dla ponad 30 artystów zaproszonych do współtworzenia wydarzenia. Posługują się różnymi mediami, zajmują różnymi dziedzinami twórczości – od muzyki przez malarstwo, fotografię po performance. Ich prace odwołują się do zmysłów – smaku, zapachu, wzroku.

Wszystko odbędzie się na powierzchni ponad 1000 mkw. – klas, korytarzy i sali gimnastycznej dawnego liceum przy ul. Emilii Plater, czyli w dzisiejszej siedzibie Komuny Warszawa. Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w festiwalu na żywo, stworzono możliwość uczestnictwa w przestrzeni cyfrowej. Wydarzenie łączy lokalnych artystów z globalną społecznością – mówią organizatorzy i zdradzają, że nie będzie to zwykły streaming online

(Fot. Materiały prasowe)

Podczas SCOPES driven by Porsche wystąpi raperka Alyona Alyona

Twórcom festiwalu zależało na stworzeniu odpowiednich okoliczności dla konstruktywnej debaty, wymiany myśl i doświadczeń. Tu nie ma miejsca na podziały i dyskryminację. To właśnie przez różnorodność, autentyczność i odwagę wyrażania siebie możliwa staje się zmiana i transformacja – deklarują organizatorzy.

A potwierdzenie tych słów można znaleźć w programie, który wypełniają panele dyskusyjne związane z tematami społecznymi. Cleo Ćwiek wraz psycholożką i edukatorką Anną Cyklińską (psychoedu.online) będzie zastanawiać się nad istotą zdrowia psychicznego. Ogi Ugonoh pokaże premierowo swój film „I AM / JESTEM”, podzieli się historiami o doświadczaniu nietolerancji związanej z pochodzeniem i kolorem skóry. Zainspiruje do aktywnego przeciwstawiania się rasizmowi.

Kolektyw Girls* To The Front opowie o sztuce samoakceptacji. Natomiast Aleksandra Hirszfeld, twórczyni inicjatywy Entuzjastki, poprowadzi debatę o zmianach, jakie mogą wprowadzać przyszłe pokolenia. Przedstawiciele Independent House wytłumaczą, czym są jakościowe zakupy i kultura ubioru. 

Victor Kochetov – wizjoner zapachów i właściciel niszowej perfumerii The Mood Scent Bar – zdradzi kulisy pracy wielkich marek wykorzystujących zapach nie tylko przy produkcji produktów, lecz także jako element doświadczenia zakupów.

Johanna Jaskowska – artystka cyfrowa projektująca filtry, których używają m.in. Grimes czy Lil Miquela – poprowadzi wykład o technologii i eksperymentach w sztuce, połączony z prezentacją własnej interaktywnej instalacji.

Piotr Baczyński – twórca IMMERSION VR – opowie, jak technologia gier zmienia świat.

(Fot. Materiały prasowe)

Ważnym elementem SCOPES driven by Porsche jest muzyka. Gwiazdą warszawskiego festiwalu będzie Alyona Alyona, raperka, której teksty opowiadają o samoakceptacji, silnych kobietach, trudnej ukraińskiej rzeczywistości. Podczas jej występu artystka konceptualna Lena Marie Emrich premierowo zaprezentuje swój performance „A TOTAL BURNOUT FROM KYIV”.

Poza Alyoną na scenie pojawi się też silna ukraińska reprezentacja: raper Skofka, piosenkarka KRUTЬ i zespół Kalusz.

O przyjemny wieczorny klimat zadba jazzowe trio Pokusa w składzie: Natan Kryszk (saksofony), Tymek Bryndal (bas), Teo Olter (perkusja).  A imprezę bedą rozkręcać VTSS – DJ-ka i producentka muzyczna, DJ-e i VJ-e z Radia Kapitał, LUTTO LENTO i kolektyw voguingowy Bożna.

O rave do białego rana zadba projekt DJ-ski Wixapol, który na SCOPES pokaże też performance artystyczny połączony z premierą nowego wideo.

(Fot. Materiały prasowe)

Ada Zielińska i Rafał Dominik pokażą instalację „HIDE AND SEEK”

Sztuka pojawia się na festiwalu na każdym kroku – jako specjalnie stworzone z myślą o wydarzeniu performance'y oraz instalacje. Swoją innowacyjną pracę pokaże Ada Sokół – artystka wizualna, która na samodzielnie złożonym komputerze wyczarowuje surrealistyczne światy. Swoim cyfrowym kunsztem i wizjonerstwem zachwyciła już świat mody. Sokół ma na koncie kampanie takich marek, jak Nike, Louis Vuitton czy Valentino.
Wyjątkowym punktem programu będzie przestrzeń zaaranżowana przez fotografkę, znaną z miłości do płomieni i aut, Adę Zielińską oraz  malarza ze słabością do dresów i jaskrawych kolorów Rafała Dominika. Ich instalacja „HIDE AND SEEK” to przestrzeń, w której rozpadają się wszelkie kształty, a widz zaproszony jest do odkrywania własnych kompozycji. Nie mniej spektakularną instalację przygotował Lubomir Grzelak, znany fanom muzyki elektronicznej jako Lutto Lento, który dla SCOPES podjął współpracę z reżyserką światła Jaqueline Sobiszewski, by stworzyć interaktywną instalację łącząca jasność z dźwiękiem.

Cyfrowe wiedźmy, czyli Jagoda Wójtowicz i Marta Nawrot (ETERNAL ENGINE), zaprezentują własną przestrzeń w wirtualnej rzeczywistości Decentraland.

O wyszukane wegańskie smaki zadba Maria Przybyszewska razem z The Eatery , która w kulinarnym pop-upie SCOPES będzie serwować klasyki polskiej kuchni w nowoczesnym wydaniu.

Dodatkową atrakcją okażą ubania zespołu obsługującego wydarzenie, które zaprojektował Tomasz Armad.

Bilety na wszystkie wydarzenia są bezpłatne i dostępne na stronie scopes.pl

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij