Znaleziono 0 artykułów
04.04.2020

Sergio Rossi nie żyje

04.04.2020
(Fot. Getty Images)

Legendarny włoski projektant butów, który prowadził własną markę i pracował dla takich domów mody jak Gucci, Dolce & Gabbana i Gianni Versace, zmarł w wyniku powikłań związanych z koronawirusem. Miał 84 lata.

„Grazie Sergio” – czytamy na Instagramie marki Sergio Rossi. „Dziś wspominamy naszego drogiego Sergia, twórcę marki” – napisał prezes zarządu Riccardo Sciutto. „Sergio Rossi był mistrzem. Jestem zaszczycony, że mogłem go poznać. Jego wizja przetrwa w założonej przez niego marce”. Projektant butów zmarł w wieku 84 lat w szpitalu we włoskiej Cesenie w regionie Emilia-Romania.

 

Rossi urodził się w 1935 roku w San Mauro Pascoli. Od ojca, szewca, nauczył się fachu. Jako nastolatek razem ze swoim bratem, Franco, sprzedawał wykonane własnoręcznie sandały na plażach nad Adriatykiem. Jego buty nosiła potem Anita Ekberg w „Słodkim życiu” Federico Felliniego z 1960 roku. W 1968 roku Rossi założył własną markę, otwierając pierwszy butik w Ankonie.

Zasłynął obuwiem, które wyróżniało się detalami – obcasami z kryształowymi zdobieniami, szpilkami z muszelkami albo rzeźbiarskimi platformami. Jego najsłynniejsze modele? Sandały Opanca, szpilki Godiva i pantofle z kwadratowym obcasem – Virginia.

W latach 80. i 90. Rossi współpracował z projektantami takimi jak Gianni Versace, Azzedine Alaïa i Dolce & Gabbana. W 1994 roku zachwycił się nimi Tom Ford. Najpierw jego modelki nosiły buty Sergia, a potem włączył markę do Gucci Group (teraz Kering).

Syn Sergia, Gianvito, w 2007 roku założył własną, równie popularną, markę.

Sergio przeszedł na emeryturę w 2008 roku, ale czuwał nad każdą kolekcją swojej marki. W 2015 roku stworzył specjalną linię szpilek z Livią Firth w ramach Green Carpet Challenge. W minionym miesiącu jego marka przekazała sto tysięcy euro na mediolański szpital walczący z pandemią.

Szpilki, mokasyny i sandały z logo Sergio Rossi noszą takie gwiazdy jak Beyoncé, Gwyneth Paltrow, Naomi Campbell, Madonna, Sharon Stone, Rihanna, Rita Ora, Lupita Nyong’o i Bella Hadid.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij