Znaleziono 0 artykułów
10.11.2021

Ślub laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Malali Yousafzai

10.11.2021
Fot. Getty Images

Malala Yousafzai wzięła ślub. Skromna ceremonia odbyła się w Birmingham, gdzie mieszka laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Wybrankiem 24-letniej działaczki na rzecz praw i edukacji kobiet jest Asser Malik, który kieruje narodową drużyną krykieta Pakistan Cricket Board. Aktywistka poinformowała o wydarzeniu na Twitterze 9 listopada.

– (...) Nie rozumiem, dlaczego ludzie muszą się pobierać – mówiła Malala w rozmowie z  Sirin Kale dla brytyjskiego „Vogue’a” jeszcze w czerwcu 2021 roku. Działaczkę do ślubu zniechęcał fakt, że małżeństwo jej rodziców, poety i nauczyciela Ziauddina i Tor Pekai, którzy nadal są razem, było zaaranżowane. Aktywista podkreśla, że do zmiany decyzji dojrzewała stopniowo. Ceremonia zaślubin odbyła się w Birmingham, dokąd Malala przeprowadziła się z Pakistanu razem z bliskimi, po tym jak w 2012 roku talibowie zorganizowali na nią zamach.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Malala (@malala)

Malala Yousafzai w 2009 roku założyła blog, na którym sprzeciwiała się zakazowi edukacji dziewcząt w Pakistanie. Studiowała filozofię, politykę i ekonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 2014 roku, jako 17-latka, razem z pochodzącym z Indii obrońcą praw człowieka Kailashem Satyarthim, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Stała się tym samym najmłodszą laureatką tej nagrody w historii.

Prowadzi fundację na rzecz poprawy sytuacji dziewcząt na świecie – Malala Fund. Ostro skrytykowała także obecną sytuację kobiet w Afganistanie, po tym jak w sierpniu 2021 roku talibowie zajęli Kabul.

Po polsku możemy przeczytać jej książkę „Malala i jej czarodziejski ołówek” która ukazała się nakładem wydawnictwa Tekturka w 2018 roku, w tłumaczeniu Agaty Mietlickiej-Osadowskiej.

Hanna Łopuszyńska
Proszę czekać..
Zamknij