Znaleziono 0 artykułów
14.08.2020

Spragniona skóra

14.08.2020
(Fot. Getty Images)

Komórki skóry potrzebują wody, a zadaniem warstwy hydrolipidowej naskórka jest ochrona przed mikroustrojami. Kiedy płaszcz ochronny skóry zostanie uszkodzony z powodu niewystarczającej ilości wody, najpierw pojawiają się dyskomfort, przesuszenie, zaczerwienienie, a następnie utrata blasku, pęknięcia i alergie. Latem skóra jest jeszcze bardziej narażona na utratę nawilżenia przez słońce, klimatyzację i upał. Jak zapobiec utracie wody?

TEWL i humektanty

Skóra składa się w ponad 80 proc. z wody, a stanowi ją kilka warstw: zewnętrzna warstwa rogowa, naskórek i skóra właściwa. Nawilżenie skóry wiąże się z zawartością wody. Naskórek zawiera 20–30 proc. wody, a warstwa rogowa, która ma przeciwdziałać parowaniu wody z organizmu, ma jej ok. 10–20 proc. Bez wody naskórek wysycha, a skóra właściwa traci nawilżenie. Cera jest wówczas pozbawiona blasku i elastyczności, mogą pojawić się również problemy z wysychaniem, uczuciem ściągnięcia, świądem, łuszczeniem. 

Czytając etykiety na kosmetykach nawilżających, można trafić na tajemniczo brzmiące nazwy. Jedną z nich jest TEWL – to skrót od Transepidermal Water Loss, czyli przeznaskórkowa utrata wody. Mają na nią wpływ czynniki zewnętrzne, m.in. wiatr, słońce, chlorowana lub słona woda, klimatyzacja (warto sobie je dawkować), a także wewnętrzne – niewłaściwa dieta, brak odpowiedniej ilości wody w jadłospisie, używki. Wraz z upływem lat wrasta TEWL, co widać po bardziej zaznaczonych zmarszczkach i mniejszej elastyczności skóry. Sposób na zatrzymanie TEWL? Humektanty, czyli substancje o właściwościach higroskopijnych, które zapobiegają odparowywaniu wody z naskórka oraz wiążą ją w jego głębszych warstwach. Najlepsze humektanty? Kwas hialuronowy, gliceryna, aloes (żel aloesowy), pantenol, a także nowy, mniej znany składnik: kwas γ-poliglutaminowy (γ-PGA). 

(Fot. Getty Images)

Woda życia

Jak dokładnie działają humektanty? Magazynują wodę w naskórku, utrzymują nawodnienie – cząsteczka kwasu hialuronowego, którego ilość w organizmie z wiekiem spada, jest w stanie związać do 1000 razy więcej wody, niż sam waży. Kwas hialuronowy wchodzi w skład macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Malejąca ilość kwasu hialuronowego w skórze powoduje, że zaczyna ona tracić zdolność wiązania wody, sprężystość i elastyczność. Nic więc dziwnego, że ten składnik stosuje się zarówno jako inwestycję w nawilżenie, jak i w odmłodzenie. Ale cząsteczka kwasu hialuronowego jest zbyt duża, aby przeniknąć przez warstwę rogową naskórka, dlatego często sięga się po pochodne o mniejszym gabarycie – sodium hyaluronate, czy Hydrolyzed Hyaluronic Acid.

Emulsja nawadniająca do ciała AquaFresh marki Selvert Thermal (Fot. Materiały prasowe)

Substancje nawilżające podaje się też w specjalnych nanocząsteczkach, aby dotrzeć jak najgłębiej i wypełnić skórę od środka. Ostatnio coraz głośniej robi się o konkurencji dla hialuronu, czyli o kwasie γ-poliglutaminowym (γ-PGA; można go znaleźć m.in. w składzie linii kremów Aquality Dr Irena Eris). Wbudowuje się on w powierzchniową warstwę naskórka, dając uczucie nawilżenia, poprawę jędrności skóry oraz widoczną redukcję głębokości zmarszczek. A przy tym magazynuje pięć razy więcej wody niż kwas hialuronowy! 

Biotaniqe Korean Beauty Odmładzająca Esencja Nawilżająca  (Fot. Materiały prasowe)

Zastrzyk nawilżenia 

Jak dobrze nawilżać skórę? Tuż po umyciu twarzy lub ciała (do trzech minut) warto przed kremem sięgnąć po esencję, nawilżającą mgiełkę, wodę termalną (tę traktujemy jak tonik i osuszamy po kilkunastu sekundach od rozpylenia na skórę jednorazową chusteczką) lub komórkową albo serum. Esencje to azjatycki wynalazek, w dużej mierze oparty na fermentach. Sfermentowane składniki obniżają pH naskórka, ułatwiając przenikanie innych substancji aktywnych. Odmładzająca Esencja Nawilżająca Biotaniqe oprócz sfermentowanych ziół z koreańskiej wyspy Jeju zawiera także wodę probiotyczną. Nawilża i dba o dobre bakterie na skórze, zabezpieczając ją przed mikroorganizmami. 

Hydra-Biome Probiotic Superdose Face Mask Korres (Fot. Materiały prasowe)

Jeśli skóra wymaga szybkiego strzału składników nawilżających, np. przed większym wyjściem lub zdjęciami, warto zaserwować jej maskę Hydra-Biome Probiotic Superdose Face Mask Korres. Oprócz jogurtu greckiego – konsystencja maski dokładnie odpowiada jego strukturze – w produkcie są też trzy wielkości kwasu hialuronowego i technologia WaterPatch oraz wyciąg z alg morskich, które zapobiegają utracie wody z naskórka. Świetne połączenie kwasu hialuronowego i witaminy B3 (niacynamidu) można znaleźć w B3 Ampoule Hydra SVR. Ma lekką żelową konsystencję i doskonale nawilża skórę – co widać tuż po jego nałożeniu. Obłędnie działa również serum Advanced Hydration Strivectin. Jedna część produktu to aż sześć różnych form kwasu hialuronowego, a druga to połączenie technologii NIA-114® i ceramidów, która chroni przed utratą wody (nie potrzeba już stosować dodatkowego produktu). Zwykle serum, mgiełki i esencje nawilżające wymagają wspomagania w postaci lipidów albo z kremu nawilżającego, albo chociażby ochronnego z SPF. Warto o tym pamiętać, aby chronić naskórek przed odparowywaniem wody. 

SVR Ampułka B3 (Fot. Materiały prasowe)
Glam Glow Social Youth Potion (Fot. Materiały prasowe)

Nawodnienie w kremie

Genialny jest Idratante – Moisturising Diego Dalla Palma o 24-godzinnym działaniu. Na lato można go stosować i na dzień, i na noc jako ukojenie po ekspozycji słonecznej. Krem pod oczy i pianka nawilżająca do ciała znalazły się natomiast w linii Aqua Fresh Selvert Thermal ze skwalanem (składnikiem, który chroni przed utratą wody) i witaminą C. Oba produkty wykazują działanie chłodzące i oferują technologię The Smart Hydration, która magazynuje wodę w naskórku i daje przyjemne uczucie ochłodzenia. Kremy to nie wszystko. Niektóre olejki – z awokado, wiesiołka, ogórecznika lekarskiego, owsa czy arganowy – są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), dzięki czemu wspomagają przywracanie nawilżenia i zapobiegają odparowywaniu wody. 

Hydra-24H-krem nawadniający Diego dalla Palma Professional (Fot. Materiały prasowe)

A tę warto także dostarczać od środka, wypijając co najmniej dwa litry dziennie. Skóra pokazuje niedobory wody w postaci przesuszonego, matowego naskórka i zaczerwienień. Nie bez znaczenia jest też zbilansowana dieta. Produkty bogate w kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6) – tłuste ryby (tuńczyk, śledź, sardynka i łosoś), świeże owoce, warzywa i zboża – pomagają w walce z suchością skóry długofalowo. Warto dodawać do potraw (zup czy sałat) łyżkę oleju lnianego lub rzepakowego, które zawierają bogactwo kwasów omega. Podchodząc do tematu nawilżenia holistycznie, szybciej osiągniemy wymarzony efekt – promienną skórę. 

Maria Kowalczyk / nostressbeauty
Proszę czekać..
Zamknij