Znaleziono 0 artykułów
27.09.2021

Szkocja pierwszym krajem na świecie z edukacją szkolną na temat osób LGBTQ+

27.09.2021
(Fot. Getty Images)

Szkocja jako pierwszy kraj na świecie wprowadzi program nauczania zawierający informacje o osobach LGBTQ+ oraz ich wkładzie w historię i kulturę. Wszystko po to, aby uczniowie otrzymali bardziej wszechstronną i inkluzywną edukację. 

Z myślą o nauczycielach powstała strona internetowa lgbteducation.scot oferująca kurs e-learningowy dotyczący zagadnień związanych z osobami LGBTQ+, a także scenariusze lekcji integracyjnych. Dostępne na stronie materiały obejmują zarówno ćwiczenia dotyczące dyskryminacji, jak i uwzględniające osoby LGBTQ+ zadanie matematyczne, w którym młoda dziewczyna kupuje kartki na Dzień Ojca dla swoich ojców. 

Szkocki rząd ma nadzieję, że nowy system edukacji pomoże zredukować homofobiczne nastroje. Według czerwcowych badań przeprowadzonych przez organizację „Just Like Us”, młodzież LGBTQ+ w Wielkiej Brytanii jest dwukrotnie bardziej narażona na znęcanie się niż jej heteroseksualni, cispłciowi koledzy i koleżanki z klasy.

Szkocki program nauczania to w dużej mierze efekt wysiłków grupy LGBTQ+ Time for Inclusive Education (TIE), która z powodzeniem przekonywała w szkockim parlamencie, że należy wdrożyć do szkół inkluzywną edukację.

Wszystkie nasze działania są bardzo chrześcijańskie. Chodzi nam o szanowanie i dbanie o siebie nawzajem oraz o kształcenie zdrowych, młodych ludzi – powiedział współzałożyciel TIE Liam Stevenson w 2019 r.

W sierpniu 2021 roku szkocki rząd wydał wytyczne zachęcające szkoły do przyjęcia neutralnych płciowo mundurków i umożliwienia transpłciowym uczniom używania wybranych przez nich imion i zaimków. Nowe wytyczne szkockiej edukacji dotyczą również prawa uczniów do korzystania z łazienki, która odpowiada ich płci. 

Być może wkrótce w ślady Szkocji pójdzie Walia. Już w 2018 roku tamtejszy rząd ogłosił, że wdroży program nauczania edukacji seksualnej uwzględniającej osoby LGBTQ+ do 2022 roku.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij