Znaleziono 0 artykułów
11.03.2020

Szkoły, kina i muzea zamknięte z powodu koronawirusa

11.03.2020
Royal Opera House Covent Garden w Londynie (Fot. Peter Dazeley/Getty Images)

Podczas specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że działalność wszystkich instytucji kultury, placówek oświatowych i szkół wyższych zostaje zawieszona, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. 

We wtorek po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenie odwołania wszystkich imprez masowych powyżej tysiąca osób, takich jak festiwale, targi, koncerty i inne tego typu wydarzenia organizowane w pomieszczeniach zamkniętych. W związku z kolejnymi potwierdzonymi przypadkami zachorowań na Covid-19 zwołano konferencję prasową z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów.

Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku – poinformował premier Morawiecki. W czwartek i piątek szkoły będą zapewniać opiekę nad dziećmi, ale zajęcia się nie odbędą. Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała również o zamknięciu żłobków i klubów dziecięcych.

Z kolei minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji przekazał, że podjęto decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich instytucji kultury, w tym kin, teatrów, muzeów, filharmonii oraz uczelni artystycznych. – Od jutra wszystkie te instytucje zaprzestaną działalności w obszarze gromadzenia się dużej ilości osób. Praca naukowa w muzeach może być kontynuowana – dodał minister.

W Polsce potwierdzono do tej pory ponad 20 przypadków zakażonych koronawirusem. W swoich zaleceniach GIS przypomina o konieczności zachowania szczególnej ostrożności oraz podstawowych zasadach higieny (np. dokładne mycie rąk). Radzi się również, żeby unikać dużych skupisk ludzi. Koronawirus jest szczególnie groźny dla osób chorych oraz seniorów. 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij