Znaleziono 0 artykułów
06.04.2022

Ukraińscy uchodźcy chcą wracać do kraju po zakończeniu wojny

06.04.2022
(Fot. Getty Images)

Według badań blisko 80 procent uchodźców z Ukrainy chce wrócić do domów, do miejsc, w których wciąż trwa wojna. Tylko niewiele ponad 10 procent z nich planuje pozostać poza swoim krajem.

Sondaż został przeprowadzony przez Centrum im. Razumkowa, ukraińską organizację, zajmującą się między innymi badaniami społecznymi. Według tych badań, zdecydowana większość ukraińskich uchodźców, pytanych na punktach kontrolnych na Zakarpaciu od 15 marca do 1 kwietnia, deklaruje chęć powrotu na swoje nadal okupowane wojną terytorium – aż 79,2 procent. Tylko 10,9 procent planuje zostać poza Ukrainą.

Ankieta polegała na przeprowadzeniu wywiadów z 101 respondentami w wieku powyżej 16 lat, którzy uciekli z Ukrainy pieszo lub samochodem. Budujące wydaje się, że tylko 1 procent z nich mówiło o utracie nadziei na zwycięstwo Ukrainy, a pozostała część jest przekonana, że okupowane państwo wygra wojnę (89,1 proc.). Z sondażu dowiadujemy się również, że ponad 83 procent uchodźców to kobiety, spośród których ponad 63 procent wyjeżdża z dziećmi, a tylko blisko 13 procent samotnie.

Większość osób uciekła z Kijowa i obwodu Charkowskiego (18,8 proc.), trochę mniej z obwodu kijowskiego (11,9 proc.), Doniecka (7,9 proc.), Zaporoża (6,9 proc.), Mikołajowa, Odessy, Chersonia (5 proc.).

Trochę ponad połowa ankietowanych uciekła z terenów, w których trwają działania wojenne, prawie 13 procent uciekło z miejsca, w pobliżu którego miały miejsce walki. 9 procent uciekających twierdzi, że mimo iż w okolicach ich zamieszkania nie było żadnych walk, to miały miejsce bombardowania i ostrzelania. 13 procent mówi, że miało to miejsce w sąsiednich miejscowościach, a tylko niecałe 8 procent uciekło z terytorium, które wydaje się teraz relatywnie bezpieczne.

Większość uchodźców otrzymała pomoc od wolontariuszy, organizacji religijnych, miejsc pracy, krewnych i znajomych oraz obcych. Jednak aż ponad 20 procent w ogóle nie otrzymała pomocy.

Przypomnijmy, że do Polski przybyło dotąd ponad 2,5 miliona Ukraińców, o czym informuje Straż Graniczna. W przeciwnym kierunku, czyli z Polski do Ukrainy wyjechało 470 tysięcy osób.

Zuzanna Łukaszewska
Proszę czekać..
Zamknij