Znaleziono 0 artykułów
28.10.2021

„Vogue Travel”: Przewodnik po najpiękniejszych zakątkach Polski

28.10.2021
Warmia, Sielska Republika (Fot. Katarzyna Ciejka/Travelicious)

Osiem tygodni – ni mniej, ni więcej. Tyle zajęła nam ta podróż. Z północy Polski na południe, od jednego regionu do drugiego. Ze zdumiewającą rotacją krajobrazów za oknem. Plusy i minusy podróżowania późnym latem i wczesną jesienią to nieoczekiwany deszcz przeplatający się ze słońcem, poranne przymrozki i niemal letnie dni. Zachwyciła nas Polska. Ujęli ludzie i ich kreatywność. Powaliły smaki. Miejsca niby znane, a odkrywane na nowo. 

Przygotowanie przewodnika po Polsce to nigdy nie jest proste zadanie. No bo jakie miejsca wybrać? Na czym się skupić? Razem z Małgosią Mintą postanowiłyśmy odwiedzić pięć regionów: Lubelszczyznę, Warmię i Mazury, Podhale, Dolny Śląsk i Kaszuby. Opisać nie tylko nietypowe hotele, pensjonaty i agroturystyki, lecz także poznać okolicę. Bo owszem, hotele w Polsce mamy niesamowite – ten design, dbałość o szczegóły i gościnność mogą konkurować z najlepszymi na świecie – ale to małe manufaktury, winnice, ręcznie tworzona ceramika czy poranne targi czynią podróżowanie po Polsce tak wyjątkowym. 

Lubelszczyzna, Kazimierz Dolny (Fot. Katarzyna Ciejka/Travelicious)

Bo jak ubrać w słowa czy zdjęcia poranne mleczne mgły otulające Kazimierz Dolny? Jak opowiedzieć o smaku młodych ziemniaków z własnej farmy czy winie tworzonym z tak wielkim sercem, że dla niego rzuca się wszystko, zmienia całe życie i postanawia zamieszkać w Kazimierzu Dolnym? Mam nadzieję, że to nam się udało w „Vogue Travel”. Z wielką starannością i skrupulatnością wyszukiwałyśmy sekretne adresy, dopytywałyśmy mieszkańców o polecenia, jechałyśmy zawsze dalej i zawsze dłużej, aby tylko odkryć nowe. Każdemu z regionów poświęciłyśmy całą uwagę. 

Tym samym Lubelszczyzna to wąwozy, które rzeźbił czas, ale też jedyny w Polsce staw bio, który jest ekologicznym basenem. To ręcznie produkowane sery i jogurty z wanilią z Mlecznej Drogi, to winnice z najbardziej wymagającymi szczepami winogron, to domy niczym japońska oaza. Zachwycające pomarańczowe zachody słońca i wzgórza jak z toskańskich pejzaży. Ale to poranny targ rolny w Kazimierzu będziemy wspominać najdłużej – paczka świeżo zebranych malin, czarne kanie czy dojrzałe pomidory i opowieści miejscowych.

Lubelszczyzna, Wygnanowice (Fot. Katarzyna Ciejka/Travelicious)

Warmia i Mazury to niezmiennie zachwyt nad kreatywnością. To poranki z widokiem na Jezioro Wulpińskie w Galery 69 i wieczory w gorącej balii w Camp Spa. To ucztowanie pośród jabłoni, z koszem piknikowym w restauracji Niwa i smakowanie cydrów z Kwaśnego Jabłka. Zapach świeżo zebranej lawendy na lawendowych polach. Łąki, lasy, cisza. I jeziora, które ma się tylko dla siebie. 

Warmia, Galery 69 (Fot. Katarzyna Ciejka/Travelicious)

Kaszuby to region, który znałyśmy najmniej, a który eksplorowałyśmy z największym zaciekawieniem. Z łódkami zaparkowanymi pod prywatnymi pomostami. Z lasami pełnymi wrzosów i jagód. Z piaszczystymi nadbałtyckimi plażami i gorącymi goframi. Zachwycił nas Dwór Role – jedno z najoryginalniejszych miejsc ze wszystkich odwiedzonych. Urzekł Pałac Ciekocinko ze świetnym bistro. Ale to rodzinna kaszubska ceramika prowadzona od pokoleń rozkochała nas w tym zakątku Polski.

Kaszuby, plaża Stilo (Fot. Katarzyna Ciejka/Travelicious)
Dolny Śląsk, Kwieci (Fot. Katarzyna Ciejka/Travelicious)

Będziemy wracać na Dolny Śląsk, który Małgosia Minta zna jak własną kieszeń. Pełen pałaców i zachwytów. Z dopracowanymi agroturystykami serwującymi najpyszniejsze kolacje i rodzinnymi winnicami ciągnącymi się po wzgórzach. Najwytworniejszy z odwiedzonych regionów. Odnalazłyśmy tam klimat dawnych uzdrowisk, kreatywną kuchnię, odważnych ludzi i spokój. 

Na Podhale wracamy od lat, ale po raz pierwszy tak skrupulatnie poznałam ten region. Majestatyczne Tatry sięgające gwiazd odbierają mi za każdym razem dech w piersiach, ale to, co w Podhalu najlepsze, to ludzie. Ich zwyczaje, tradycje i odwaga. To sposób, w jaki mówią o życiu w górach. To nowatorskie projekty, w które tchnięto życie, i pasja. Bo to nie tylko Zakopane, lecz także Kościelisko z lodowatymi potokami, nad którymi urządza się pikniki. To mniej znane doliny, gdzie na spacer zabiera się tylko swoje myśli. To Kuźnice z dawnym urokiem, które ciągle oparły się masowej turystyce. To kuchnia tak pyszna, że porzuca się skrępowanie i prosi o dokładkę. 

Mamy nadzieję, że „Vogue Travel” będzie dla was inspiracją do podróży po Polsce na nowo. Z ciekawością i otwartością. Z chęcią smakowania regionów. Z zachwytem.

(Fot. Katarzyna Ciejka/Travelicious, Małgorzata Minta)

Listopadowe wydanie „Vogue Polska” ze specjalnym wydaniem „Vogue Travel” w prezencie dostępne jest we wszystkich punktach sprzedaży i oraz na Vogue.pl. 

Katarzyna Ciejka / Travelicious
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. „Vogue Travel”: Przewodnik po najpiękniejszych zakątkach Polski
Proszę czekać..
Zamknij