Znaleziono 0 artykułów
14.02.2020

10 filmów, dzięki którym docenisz życie w pojedynkę

14.02.2020
„Blue Valentine” (Fot. East News)

Od wyciskaczy łez po zatrważające thrillery – oto przegląd najlepszych filmów na wieczór singielki.

1. „Historia małżeńska” (2019)

„Historia małżeńska” (Fot. Materiały prasowe Netflix)

Świadome rozstanie dwójki nowojorskich artystów stanowi centrum rozdzierającego rodzinnego dramatu Noah Baumbacha. W rolach głównych Scarlett Johansson i Adam Driver, którym udało się oddać lęki i frustracje towarzyszące przechodzeniu przez proces rozwodu na dwóch krańcach kontynentu, przy jednoczesnym dzieleniu opieki nad synkiem Henrym (w tej roli Azhy Robertson). Pełne emocji sceny rozprawy sądowej, wizyta kuratorki społecznej zmieniająca się w farsę i dzika awantura, która stała się już przedmiotem memów — wszystko to sprawia, że nagle myśl o życiu singla staje się szalenie atrakcyjna. 

2. „Blue Valentine” (2010)

„Blue Valentine” (Fot. Davi Russo/©The Weinstein Company/courtesy Everett Collection)

Michelle Williams i Ryan Gosling emanują młodzieńczą energią w melodramacie Dereka Cianfrance’a. Uzbrojony w ukulele i szeroki uśmiech Gosling wciela się w Deana, malarza pokojowego z Pensylwanii. Williams gra jego żonę, Cindy, pielęgniarkę usiłującą związać koniec z końcem. Ich kłótnie oglądamy na bolesnych zbliżeniach. A stają się jeszcze bardziej dramatyczne, gdy przeplatają się ze wspomnieniami o beztroskich zalotach.

3. „Zakochany bez pamięci” (2004)

„Zakochany bez pamięci” (Fot. Snap Stills/Shutterstock)

Jedyny sposób na przetrwanie rozstania? Ukierunkowana amnezja z oferty korporacji medycznej Lacuna Inc. Ten sposób na zapomnienie wybiera Joel (Jim Carrey) w klasyku science fiction w reżyserii Michela Gondry’ego. Była dziewczyna Joela, Clementine (Kate Winslet), też wymazała go z pamięci. Ten melancholijny film o złamanym sercu pokazuje, że miłość może boleć bardziej niż samotność.

4. „Frances Ha” (2012)

„Frances Ha” (Fot. Moviestore/Shutterstock)

Nakręcony w czerni i bieli, pełen odwołań do francuskiej Nowej Fali, mógłby być typową love story. Ale w rękach reżysera, Noah Baumbacha, zamienia się w odę do kobiecej przyjaźni. Greta Gerwig w roli tancerki doświadcza kryzysu ćwierćwiecza, kiedy jej najlepsza przyjaciółka (Mickey Sumner) wyprowadza się z ich wspólnego mieszkania. Frances wypełnia pustkę odwiedzinami rodziny i niefortunnym samotnym wypadem do Paryża, a ponowne spotkanie przyjaciółek jest bardziej poruszające niż jakikolwiek łzawy happy end w komedii romantycznej. 

5. „Kobiety” (1939)

„Kobiety” (Fot. Allstar Picture Library / Alamy Stock Photo)

Zapomniany klejnot złotej ery Hollywood to dzieło rewolucyjne: buntownicza komedia napisana przez kobiety (Anitę Loos i Jane Murfin), z wyłącznie kobiecą obsadą. Joan Crawford gra Crystal, wyrachowaną ekspedientkę, która poznaje cnotliwą Mary (Norma Shearer). Rosalind Russell, Paulette Goddard i Joan Fontaine, rozplotkowane przyjaciółki, udzielają Mary wsparcia. Od darcia kotów po koleżeńską wspólnotę – film ukazuje skomplikowaną wizję świata bez mężczyzn.

6. „Ślicznotki” (2019)

„Ślicznotki” (Fot. BarbaraNitke/Annapurna/STX/Kobal/Shutterstock)

Kiedy w wyniku finansowego krachu w 2008 roku nowojorski klub go-go traci wszystkie dochody, pracujące w nim dziewczyny postanawiają wykiwać bankierów z Wall Street na grube miliony. Na kanwie prawdziwej historii Lorene Scafaria stworzyła feministyczną baśń, a jednocześnie ostrzegawczą przypowieść. Constance Wu, Keke Palmer i Lili Reinhart lśnią jako ślicznotki rozsadzające system, jednak to Jennifer Lopez w roli ultraseksownej szefowej gangu, Ramony, kradnie show – jest uosobieniem niebezpiecznej i niezależnej kobiety.

7. „Szkoła melanżu” (2019)

„Szkoła melanżu” (Fot. Annapurna/MGM/Kobal/Shutterstock)

W komedii Olivii Wilde dwie przyjaciółki zastanawiają się, czy ominęła je młodość. Beanie Feldstein i Kaitlyn Dever – szkolne przyjaciółki kujonki, Molly i Amy – podejmują decyzję, aby zabawić się na całego w noc przed ukończeniem liceum. Imprezują na jachcie, oglądają pornosy na tyłach Lyfta, przeżywają wpadki miłosne, a nawet rozwiązują zagadkę morderstwa.

8. „Małe kobietki” (2019)

„Małe kobietki” (Fot. Wilson Webb/Columbia/Sony/Kobal/Shutterstock)

Wyreżyserowana przez Gretę Gerwig adaptacja powieści Louisy May Alcott pokazuje los kobiet w XIX wieku. Jo (Saoirse Ronan) sprzedaje swoje opowiadania w Nowym Jorku. W jej rodzinnym domu siostra Jo, Meg (Emma Watson), boryka się z kłopotami finansowymi, a Amy (Florence Pugh) rozważa ekonomiczne korzyści zamążpójścia.

9. „Laski na gigancie” (2017)

„Laski na gigancie” (Fot. Universal Pictures/Moviestore/Shutterstock)

Hałaśliwa, przepełniona wulgaryzmami i żartami nie najwyższych lotów komedia, dzięki której Tiffany Haddish błyskawicznie zdobyła sławę. Grana przez nią imprezowiczka Dina zostaje gwiazdą Flossy Posse, grupy przyjaciółek — w które wcieliły się Regina Hall, Queen Latifah i Jada Pinkett Smith — ruszającej w podróż do Nowego Orleanu na wypełniony rozpustą weekend. Dodaj do tego tańce, burdy w barach i skąpe stroje – oto idealny zestaw na dziewczyński wieczór przed ekranem. 

10. „Zwierzęta” (2019)

„Zwierzęta” (Fot. Pictorial Press Ltd / Alamy Stock Photo)

Po 10 latach życia we dwójkę drogi współlokatorek Laury (Holliday Grainger) i Tyler (Alia Shawkat) rozchodzą się, kiedy ta pierwsza zaczyna spotykać się z pewnym pianistą (Fra Fee). W dramacie Sophie Hyde, adaptacji powieści Emmy Jane Unsworth, porusza obezwładniający hedonizm pokolenia milenialsów. Ale najbardziej porywa wizja przyjaźni ponad wszystko. Wędrówka dziewczyn po dublińskich barach zaciąga widza w głąb króliczej nory. 

Radhika Seth
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. 10 filmów, dzięki którym docenisz życie w pojedynkę
Proszę czekać..
Zamknij