Znaleziono 0 artykułów
05.07.2020

Drugie życie sukni ślubnej

05.07.2020
Tess van Zalinge (Fot. Vogue International)

Wzrosło zainteresowanie sukniami ślubnymi z second-handów i uszytymi z ekologicznych materiałów. Projektantki Alice Temperley, Tess van Zalinge i założycielka marki Wed dzielą się swoimi pomysłami na drugie życie kreacji na najpiękniejszy dzień w życiu.

Z raportu ślubnego Lyst na rok 2020 wynika, że o 38 proc. wzrosło zainteresowanie hasłami „vintage”, „second-hand” i „pre-owned”. Według Amy Trinh, współzałożycielki ślubnej marki Wed, „trudno założyć suknię ślubną po raz drugi i nie wyglądać jak uciekająca panna młoda”. Wraz ze swoim partnerem biznesowym Evanem Phillipsem, postanowiła zrewolucjonizować rynek ślubny. Projektuje kreacje, które można nosić także po ślubie. Marka wykorzystuje resztki materiałów. – Są setki tysięcy sukienek – kilometry zmarnowanych tkanin – komentuje Phillips. Z nich Wed tworzy ubrania na co dzień. Dzięki upcyklingowi panny młode mogą też nosić przerobione suknie ślubne swoich mam i babć. – Suknie ślubne wzbudzają dużo emocji, wspaniale byłoby zrobić coś nowoczesnego, używając tkaniny z tamtego dnia – mówi Trinh. – Rozpruwamy wszystkie szwy, a potem sprytnie wykorzystujemy materiał do stworzenia czegoś z naszej kolekcji jesień-zima 2020. Można też stworzyć modele na miarę.

Tess van Zalinge (Fot. Vogue International)

Za to Tess van Zalinge zmienia stare suknie ślubne w garnitury. – Chciałam stworzyć ślubną kolekcję, przerabiając stare suknie ślubne. W duchu no waste. Wiele osób pytało, czy mogę zaprojektować im ubrania na co dzień. Obejmowało to przekształcanie sukni ślubnej w bardziej dopasowane projekty dzięki łączeniu materiałów. Wiele sukni ślubnych vintage jest miękkich i jedwabnych. Jeśli chcesz stworzyć trzyczęściowy garnitur, musisz mieć solidną konstrukcję pod spodem. Van Zalinge ma nadzieję, że więcej panien młodych pomyśli o drugim życiu swoich sukni.

Trzecia specjalistka od kreacji ślubnych, Alice Temperley, daje sukienkom drugie, kolorowe życie. – W żadnym wypadku nikomu nie wolno ich wyrzucić – powiedziałam, gdy znalazłam w magazynie stare suknie ślubne z mojej kolekcji. – Nie były w idealnym stanie, ale wciąż były wartościowe – mówi.

Alice Temperley (Fot. Vogue International)

Projektantka ślubna, która ubierała gwiazdy, w tym modelkę Arizonę Muse, aktorkę Millę Jovovich i byłą tenisistkę Caroline Wozniacki, stosuje naturalne barwniki, pozyskane z kory drzew i owadów, aby uzyskać żywe czerwienie, róże, błękity i zielenie. – Chciałam, żeby wszystko było całkowicie zrównoważone – tłumaczy Temperley. Chociaż Temperley nie planuje obecnie uruchomienia usługi upcyklingu, barwienie sukni ślubnej pozwala na częstsze jej noszenie. – Biała sukienka nie jest uniwersalna, bo kojarzy się ze ślubem, ale wystarczy zmienić jej kolor, żeby stała się kreacją na co dzień – mówi Temperley.

Emily Chan
Proszę czekać..
Zamknij