Znaleziono 0 artykułów
29.11.2020

Najważniejsze role Chadwicka Bosemana

29.11.2020
(Fot. Marvel Studios)

Aktor urodził się w 1976 roku w Anderson w Południowej Karolinie. Zmarł na raka w sierpniu 2020 roku. Wspominamy kluczowe kreacje Chadwicka Bosemana.

Chadwick Boseman przejdzie do historii kina jako T’Challa, czyli „Czarna Pantera”. Film z 2018 roku był pierwszym w uniwersum Marvela z przeważającą liczbą czarnych aktorów i czarnym reżyserem. W 2019 roku otrzymał nagrodę Screen Actors Guild Award.

Chadwick Boseman po ukończeniu studiów reżyserskich na Uniwersytecie Howarda tworzył filmy krótkometrażowe, pisał sztuki i grał. Rzadko robił przerwę w pracy. Wiadomość, że zmarł w wieku 43 lat 28 sierpnia 2020 roku, po czteroletniej walce z rakiem jelita grubego, zszokowała świat. Jego choroba była utrzymywana w tajemnicy, kontynuował pracę na planie między operacjami i sesjami chemioterapii.

Spike Lee powiedział „Variety”, że nie wiedział, że aktor jest w złym stanie, kiedy kręcił dramat wojenny „Pięciu braci” (2020). – Rozumiem, dlaczego Chadwick mi nie powiedział – nie chciał, żebym zwolnił tempo pracy… i szanuję go za to – powiedział reżyser. W międzyczasie Sienna Miller, która zagrała z nim w „21 mostów” (2019), powiedziała „Empire”, że aktor przekazał część pensji, żeby powiększyć jej wynagrodzenie za udział w filmie. – Myślę, że to dowód na to, jak dobrym był człowiekiem.

Wspominamy najbardziej zaskakujące momenty Bosemana na ekranie.

 

„42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy” (2013): Jackie Robinson

 

Transfer legendy baseballu Jackiego Robinsona do drużyny Brooklyn Dodgers zapowiadała koniec segregacji rasowej w tym sporcie. W filmowej biografii Briana Helgelanda Boseman idealnie sprawdza się w roli sportowca, którego talent przez uprzedzenia nie mógł w pełni rozkwitnąć.

„Get on Up” (2014): James Brown

 

Z charakterystyczną fryzurą, jedwabnymi szalami i elektryzującym tańcem – Boseman przeobraził się w ikonę soulu, Jamesa Browna, w debiucie reżyserskim Tate’a Taylora. Z bohaterem odwiedzamy Karolinę Północną jego dzieciństwa, więzienie i najlepsze koncerty.

(Fot. Shutterstock)

„Marshall” (2017): Thurgood Marshall

 

Zanim został pierwszym afroamerykańskim sędzią Sądu Najwyższego, działacz praw obywatelskich Thurgood Marshall walczył w obronie czarnoskórych, którzy zostali fałszywie oskarżeni o zbrodnie. Jego historię opowiedział na ekranie Reginald Hudlin.

„Czarna Pantera” (2018): Czarna pantera

 

Rolą władcy fikcyjnego afrykańskiego narodu Wakanda Boseman umocnił status supergwiazdy. Przebój Ryana Cooglera zarobił miliardy dolarów. Jest wypełniony efektami specjalnymi i zachwycającymi scenami walki, ale to występ aktora sprawia, że zapada w pamięć.

„21 mostów” (2019): Andre Davis

 

Thriller noir Briana Kirka z Manhattanem w tle opowiada o detektywie z wydziału zabójstw, który zamyka wyspę na jedną noc, aby schwytać dwóch zabójców. To mocny film, który sprawi, że serce zabije szybciej, wsparty charyzmatycznym występem aktora.

(Fot. materiały prasowe Netflix)

„Pięciu braci” (2020): Stormin’ Norman

 

Przedstawiony w mglistych retrospekcjach bohater Bosemana w eposie wojennym Spike’a Lee jest postacią kluczową – inteligentny i pełen zapału dowódca oddziału zostaje zastrzelony podczas wojny w Wietnamie, a jego przyjaciele próbują pogodzić się z tym dekadę później. Magnetyzm aktora jest niezaprzeczalny.

„Ma Rainey: Matka bluesa” (2020): Levee

 

W ostatnim filmie zagrał trębacza (obok tytułowej Ma Rainey – Violi Davis), który rzuca wyzwanie pracodawcom. Zaadaptowana przez wielokrotnie nagradzanego nagrodami Tony reżysera George’a C Wolfe’a sztuka Augusta Wilsona o tym samym tytule jest wzruszającą opowieścią o władzy w Chicago lat 20. XX wieku.

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij