Znaleziono 0 artykułów
18.05.2018

Wszystko, co powinniście wiedzieć o Royal Wedding

18.05.2018
Przygotowania do Royal Wedding (Fot. Jeff J Mitchell, Getty Images)

W sobotę w południe czasu londyńskiego w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor rozpocznie się ceremonia zaślubin Meghan Markle i księcia Harry'ego. Kto dostał zaproszenie? Co znalazło się w menu? Jak zmieni się życie przyszłej księżnej?

Royal Wedding, podczas którego Meghan Markle powie „tak” księciu Harry'emu, rozpocznie się w sobotę (to nietypowy termin dla rodziny królewskiej, która zazwyczaj bierze śluby w dzień pracy) w południe czasu londyńskiego (czyli o 13:00 polskiego, on pojawi się ok. 11:15, ona kilka minut później). Elementami ceremonii będą przejazd dorożką zaprzężoną w królewskie konie Storma i Tyrone'a, zaślubiny w kaplicy oraz dwie imprezy weselne – jedna zaraz po ceremonii, druga wieczorem.

Na teren zamku Windsor, który został wybrany na miejsce zaślubin, bo narzeczeni często się tutaj spotykali, oprócz gości weselnych wpuszczonych zostanie 2560 wybranych obywateli brytyjskich, którzy będą mogli obserwować młodą parę przed wejściem do kaplicy. Połowa z nich to młode osoby działające aktywnie na rzecz swoich lokalnych społeczności. Świadkiem zaślubin będzie 600 gości. 200 spośród nich dostało zaproszenie także na wesele do Frogmore House. To o wiele mniejsza liczba niż u Kate i Williama, którzy zaprosili prawie dwa tysiące osób.

Królewskie konie Storma i Tyrone / Fot. Victoria Jones - WPA Pool, Getty Images

Nabożeństwo odprawi arcybiskup Canterbury Justin Welby, który spotkał się już wcześniej z narzeczonymi, żeby porozmawiać o ich przysiędze. Opowiedział później, że można spodziewać się „pięknych słów szczerze zakochanych ludzi, którzy chcą ze sobą spędzić resztę życia”.

W marcu Welby udzielił Markle chrztu w obrządku anglikańskim. Chociaż sakrament nie był warunkiem koniecznym do zamążpójścia, narzeczona zdecydowała się na ten akt z szacunku dla Królowej Elżbiety, głowy kościoła anglikańskiego. Tydzień temu Królowa udzieliła swojemu wnukowi oficjalnej zgody na wzięcie Meghan za żonę.

Świadkiem Harry'ego będzie jego starszy brat William (chociaż organizatorem wieczoru kawalerskiego, który podobno odbył się w Meksyku, był najlepszy przyjaciel księcia, Tom Inskip). Meghan z szerokiego grona przyjaciółek nie chciała wybierać jednej, więc u jej boku stanie więcej maid of honour.

Kuchnia w Pałacu Windsor przygotowuje się na królewski ślub (Fot. WPA Pool, Getty Images)

Kaplica będzie ozdobiona kwiatami ułożonymi przez florystkę Philippę Craddock. Młoda para zdecydowała się na naparstnice, peonie i róże.

Zaproszenia na Royal Wedding (Fot. WPA Pool, Getty Images)

Zabrzmią dźwięki hymnów pieczołowicie wybranych przez narzeczonych. Wykonane zostaną przez orkiestrę pod dyrekcją Jamesa Viviana. Zagra też 19-letni skrzypek Sheku Kanneh-Mason, a potem zaśpiewa Karen Gibson ze swoim chórem gospel The Kingdom Choir. Na Royal Wedding nie może zabraknąć także sir Eltona Johna, bliskiego przyjaciela Lady Di, który od jej śmierci opiekował się jej synami. Nie wiadomo jednak, czy wystąpi podczas ślubu, czy wesela.

Próba chóru przed Royal Wedding (Fot. WPA Pool, Getty Images)

W rolę ślubnego fotografa wcieli się Alexi Lubomirski, portrecista polskiego pochodzenia, który wykonał już zaręczynowe zdjęcia Meghan i Harry'ego.

Wciąż nie wiadomo, kto uszył dla Meghan suknię ślubną. A właściwie dwie suknie, bo Meghan przebierze się na wesele. Szczegóły kreacji zna tylko kilka zaufanych osób. W przymiarkach nie uczestniczył nawet książę Harry. Spekuluje się, że o to zlecenie Erdem konkurował z Ralph & Russo. Kilka lat temu w wywiadzie panna młoda powiedziała też, że podobają jej się romantyczne i zwiewne suknie Elie Saab oraz J. Mendel.

Wiadomo natomiast, że na głowie Meghan zalśni diamentowa tiara, którą na swoim ślubie nosiła Lady Di. Pierścionek zaręczynowy zaprojektowany przez Harry'ego też jest złożony z diamentów mamy. Niezależnie też od tego, jaką kreację panna młoda wybrała, tren poniosą dzieci. Page boys to książę George, Jasper Dyer, Brian Mulroney i John Mulroney, a bridesmaids księżniczka Charlotte, Florence van Custem, Remi Litt, Rylan Litt, Ivy Mulroney i Zalie Warren.

Przygotowania do Royal Wedding (Fot. Jeff J Mitchell, Getty Images)

Rozesłane w marcu zaproszenia zostały wykonane przez pracownię Barnard and Westwood, z którą Królowa współpracuje od ponad 30 lat. Złotym atramentem nadrukowano na nich herb księcia Walii, a czarnym napisano pełne imiona pary: Rachel Meghan Markle oraz Henry Charles Albert David.

Kogo zaproszono? Ze strony Meghan pojawi się jej matka, Doria Ragland, z którą panna młoda spędzi ostatnią panieńską noc. Ojciec Thomas, który niedawno przeszedł zawał serca, jest w trakcie rekonwalescencji, więc zaślubiny córki będzie oglądać w telewizji. Do ołtarza odprowadzi ją książe Karol. Starsze rodzeństwo Meghan (brat Thomas i siostra Samantha z poprzedniego związku ojca) również nie pojawi się na ślubie.

Przygotowania do Royal Wedding (Fot. Amer Ghazzal / Barcroft Images / Barcroft Media, Getty Images

Nie wiadomo, do których przyjaciół Meghan trafiły zaproszenia. Uważa się, że w Windsorze mogą pojawić się mistrzyni tenisa Serena Williams, aktorka Janina Gavankar (pierwsza przyjaciółka Meghan w Hollywood), nominowana do Oscara Margot Robbie, gwiazda „Quantico” Priyanka Chopra, oraz znajomi z planu „W garniturach”: Patrick J. Adams, Gina Torres, Sarah Rafferty i Abigail Spencer. Do najbliższego kręgu przyszłej księżnej należą też jej przyjaciele z Toronto, gdzie kręciła serial. Jessica i Ben Mulroney – stylistka i gwiazda telewizji, projektantka Misha Nonoo, oraz Markus Anderson, szef klubu Soho House – mają zaproszenie w kieszeni. Bliskie Meghan kobiety to także producentka telewizyjna Lindsay Jill Roth, Benita Litt i instruktorka pilatesu Heather Dorak.

Ze strony Harry'ego pojawią się na pewno jego ojciec z żoną, Kamilą, brat z żoną Katarzyną, oraz Królowa z mężem, Filipem. Zaproszenie otrzymała też rodzina Diany Spencer – jej brat i ciotki. Z przyjaciół Harry chce zobaczyć Toma Inskipa, Guy'a Pelly'ego, Lizzy Wilson i Arthura Landona. Na liście gości są byłe członkinie Spice Girls: Geri Halliwell, Victoria Beckham (oczywiście z mężem) i Emma Bunton. Możliwe, że zobaczymy także ważne byłe partnerki Harry'ego: Cressidę Bonas i Chelsy Davy. Harry zaprosił też swoją przyjaciółkę, wokalistkę Joss Stone. Sławnymi nieobecnymi będą natomiast Obamowie i Trumpowie.

Przygotowania do Royal Wedding (Fot. Jeff J Mitchell, Getty Images)

Państwo młodzi nie proszą gości o prezenty. W zamian rodzina i przyjaciele mają przekazać datki na rzecz jednej z wybranych organizacji charytatywnych – CHIVA (Children's HIV Association), Crisis, Myna Mahila Foundation, Scotty's Little Soldiers, StreetGames, Surfers Against Sewage, The Wilderness Foundation UK. Podobnym sposobem Kate i William zebrali ponad milion funtów w dniu swojego ślubu.

Jakie potrawy znajdą się w menu? Tego nie wiadomo, ale znając pasję Meghan do czerwonego wina, z pewnością lekkie i sezonowe dania pasujące do tego trunku. Kluczowym momentem wesela będzie podział tortu. O smaku cytryny i dzikiego bzu, ze zdobieniem z kwiatów autorstwa londyńskiej cukiernik Claire Ptak, z którą znana foodie Markle robiła wywiad na swojego bloga The Tig.

Claire Ptak (Fot. WPA Pool, Getty Images)

Ile to wszystko kosztuje? Eksperci wyceniają Royal Wedding na ok. 500 tysięcy funtów. Kwotą obarczona zostanie rodzina królewska.

Nie jest pewne, jakie tytuły otrzymają nowożeńcy, ale podejrzewa się, że Królowa nada im przydomki księcia i księżnej Sussex, a w Szkocji – hrabiego i hrabiny Ross. Meghan będzie nosiła nazwisko Mountbatten-Windsor, ale podobnie jak księżna Katarzyna prawdopodobnie będzie podpisywać się tylko imieniem. Jako że Harry jest szósty w kolejce do tronu, raczej nie ma szans, żeby na nim zasiąść, więc Meghan nie zostanie żoną króla. W związku z tym będzie miała mniej oficjalnych obowiązków niż Katarzyna. Z mężem zamieszkają w okolicy Frogmore House. Harry podobno już szuka tam domu. W podróż poślubną w sekretne miejsce udadzą się kilka dni po zaślubinach.

Anna Konieczyńska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Wszystko, co powinniście wiedzieć o Royal Wedding
Proszę czekać..
Zamknij