Znaleziono 0 artykułów
12.12.2021

Wałki, rurki, walce. Najmodniejsze bryły sezonu

12.12.2021
Mood Works (Fot. Tom Kurek)

W architekturze, także wnętrz, dominują kąty proste. Domowy pejzaż jest określony przez sześciany i prostopadłościany, kwadraty i prostokąty. W kontraście do tego zapanowała moda na obłości. Jednak żadna z brył nie zdominowała wnętrz tak, jak one: wałki, rurki, walce. Kształty cylindryczne przyćmiły ostatnio wszelkie inne formy.

Fotel Bibendum: Klasyk modernizmu  

Fotel Bibendum, cena od 4050 euro (Fot. Mood Design/Classicon)

Ciężko uwierzyć, że ten mebel powstał ponad 90 lat temu. Jego autorka, irlandzka arystokratka Eileen Gray, zainspirowała się maskotką firmy Michelin – słynnym, korpulentnym ludzikiem Bibendum. Autorka deklarowała, że mebel ma być kobiecą odpowiedzią na geometryczny projekt Le Corbusiera, Pierre’a Jeannereta i Charlotte Perriand: klubowe krzesło LC1. I rzeczywiście, mimo klasycznej dla modernizmu bazy z chromowanych rurek jest w nim dużo więcej ciężaru, obłości i humoru. 

Oryginalny wzór można podziwiać (obok innych klasyków Gray – regulowanego stolika E1027 czy fotela Transat) w otwartym dla publiczności domu artystki na Lazurowym Wybrzeżu.

Żyrandol Castle: Jak w szachach

Żyrandol Castle, cena 9300 dolarów (Fot. Roll & Hill)

Żyrandol projektu Jasona Millera, projektanta i dyrektora kreatywnego Roll & Hill, brooklińskiego studia, którego znakiem firmowym są eksperymenty ze szlachetnymi materiałami (mosiądzem, brązem, skórą, drewnem, ręcznie tkanym sznurem i dmuchanym szkłem). 

Nazwa lampy pochodzi od gry w szachy. Tak, jak w szachowych regułach wieża może skakać na dowolną odległość, ale ogranicza się do poruszania się prostopadle, tak szkło w Castle rozciąga się na różne długości, ale zawsze jest poziome lub pionowe.

Sofa Rose: Rzeźba do relaksu  

Sofa Rose, edycja limitowana i sygnowana 8+4 A.P., cena 19 065 euro (Fot. Joris Poggioli)

Mebel, który chce być rzeźbą, o czym świadczy limitowana liczba 12 sygnowanych egzemplarzy i proces ręcznego wytwarzania. Sofa Rose Jorisa Poggioli jest częścią kapsułowej kolekcji Enamorados, która powstała jako projektowa oda do miłości. Abstrakcyjnie zredukowane i precyzyjne linie mebla są jednocześnie subtelnie zakrzywione, zaokrąglone i gubią się w miękkości modnego prążkowanego sztruksu tapicerki. 

Stolik Orsetto: Kamienny niedźwiadek 

Stolik Orsetto, cena 28 700 euro (Fot. Martin Massé)

Orsetto 02 jest częścią kolekcji mebli zaprojektowanych przez francuskiego architekta i projektanta Martina Massé dla galerii Studio Twenty Seven. Orsetto oznacza po włosku niedźwiadka lub misia i wszystkie meble z kolekcji wyglądają miękko, mimo że są wykonane z solidnego kamienia. Orsetto 02 składa się z szerokiego, zaokrąglonego blatu, wspieranego przez pierścień przysadzistych, krótkich nóżek, które wyglądają jak łapki pluszowej zabawki.

Fotel Tube: Kultowy i awangardowy

Fotel Tube, cena od 2742 euro (Fot. Cappellini)

Fotel Tube zaprojektowany w 1969 r. przez Joe Colombo, został wznowiony z zachowaniem wszystkich kluczowych elementów oryginału przez włoską markę Cappellini. Siedzisko Tube składa się z czterech pustych cylindrów przypominających makaron cannelloni. Rurki, mocowane za pomocą metalowych zacisków, można dowolnie montować i łączyć. Tapicerka fotela może być wykonana ze skóry lub tkaniny, a jej paleta kolorystyczna obejmuje biel, czerń, turkus i pomarańcz. Rangę mebla podkreśla obecność w stałych kolekcjach Triennale w Mediolanie oraz MoMA i Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Stolik kawowy Element: Intrygujący

Stolik kawowy Element, cena 9000 funtów (Fot. Faye Toogood)

Święty Graal dla wnętrzarzy. Stolik kawowy Element składa się z prostego szklanego blatu unoszącego się na trzech nogach: ręcznie toczonym mosiężnym cylindrze, szlifowanym sześcianie z kamienia Portland (Perryfield Whitbed) i ręcznie toczonej kuli z jaworu. Jak zawsze u Faye Toogood – minimalistycznie, intrygująco i metaforycznie.

Stoliki Soda: Szklana struktura

Stoliki Soda, cena 845 i 1165 euro )Fot. Mesmetric Atelier/Miniforms)

Stoliki Soda od Miniforms ważą ok. 20 kg, ale wizualnie są esencją lekkości. Dmuchane i kształtowane przez mistrzów Murano stanowią pojedynczą szklaną strukturę. Ich powierzchnia jest celowo młotkowana, co rozbija przezroczystość obiektu i nadaje całości rzemieślniczy sznyt. Stoliki występują w kolorze bursztynowym i zielonym oraz dwóch wielkościach: 30 i 45 cm.

Stół Il Colonnato: Inspirowany Stonehenge

Stół Il Colonnato (Fot. Kettal)

Kolejny wielki powrót ikony. Il Colonnato Mario Belliniego z 1977 r., wznowiony przez Kettal, powstał jako efekt zachwytu młodego architekta megalityczną konstrukcją Stonehenge. Belliniego zainspirowała podstawowa struktura elementarna w architekturze – kolumna, ale ustawił na niej nie portyk, ale blat stołu. Oryginalny Il Colonnato był z marmuru, we współczesnej wersji występuje także w innych materiałach, takich jak teak i cement.

Stół i krzesło od The Good Living&Co: Ciepło stali

Stół ZARIA cena 5500 zł, krzesło NEBOO cena 1800 zł (Fot. PION fotografia, miejsce Clay Warsaw, stylizacja Joanna Musil dla Good Living & Co.)

Polska odpowiedź na światowe trendy. The Good Living&Co to niewielka rodzinna manufaktura, która specjalizuje się w meblach robionych przez ślusarzy. Kojarzoną z chłodem stal rzemieślnicy The Good Living & Co opracowują w sposób, który wydobywa ciepło i plastyczność. W kolekcjach królują obłości, w tym oczywiście walce. ZARIA to ręcznie robiony stół jadalniany, którego mocne nogi są wykonane ze stali malowanej proszkowo, a blat z płyty mdf. Stalowe krzesło NEBOO ma oparcie w kształcie podkowy i miękkie siedzisko z supełkową tapicerką.

Fotel Sam Son: Wyrazisty jak z kreskówki

Fotel Sam Son, cena 2384 zł (Fot. Fabryka Form/Magis)

Fotel Konstantina Grcica dla Magis miał być wyrazisty jak postać z kreskówki. Wsparte na czterech cylindrycznych nogach krzesło ma nisko zawieszoną skorupę siedziska. Ale to gigantyczny wałek oparcia w kształcie pianki do pływania nadaje mu charakteru. Został zrobiony z elastycznego polimeru, który zapewnia wygodę i odpowiednie wsparcie dla pleców. Fotel występuje w czterech kolorach i nadaje się zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Aleksandra Krasny
Komentarze (1)

Anna Nowak14.12.2021, 16:00
Mega fajne są takie nietypowe meble :) Ja u siebie aż tak nie szalałam, ale w salonie mam sofę i fotele voss z gala collezione na drewnianych nóżkach, z pikowaniami i uroczymi uszami, więc trochę szaleństwa jest :)
  1. Kultura
  2. Design
  3. Wałki, rurki, walce. Najmodniejsze bryły sezonu
Proszę czekać..
Zamknij