Znaleziono 0 artykułów
07.11.2019

Znamy temat przewodni Met Gali 2020

07.11.2019
Lady Gaga na MET Gali 2019 (Fot. Dia Dipasupil/FilmMagic)

Motywem przewodnim Oscarów mody będzie tym razem czas. Już 4 maja 2020 roku największe gwiazdy świata mody, sztuki i kultury zaprezentują zjawiskowe kreacje, inspirowane wystawą “About Time: Fashion and Duration” – Moda nie ma początku, ani końca, to teraźniejszość – mówi kurator ekspozycji Andrew Bolton.

W 2020 roku minie 150 lat od otwarcia Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Z tej okazji nadchodząca Met Gala stanie się częścią obchodów okrągłej rocznicy, a tematem przewodnim wydarzenia będzie czas. Na wystawie “About Time: Fashion and Duration” zostaną zaprezentowane kreacje z archiwum muzeum. – Celem wystawy jest nowe odczytanie historii mody jako fragmentarycznej, nieciągłej i heterogenicznej – powiedział Andrew Bolton, kurator Instytutu Kostiumów w MET.

Céline Dion w kreacji Oscara de la Renty (Fot. Neilson Barnard/Getty Images)

Gospodarzem wydarzenia będzie Nicolas Ghesquière, dyrektor kreatywny Louis Vuitton, głównego sponsora kolejnej odsłony wydarzenia, a wraz z nim Lin-Manuel Miranda, Meryl Streep, Emma Stone i oczywiście Anna Wintour, która jak co roku osobiście przygotuje listę gości. Największe gwiazdy świata mody, sztuki i kultury zaprezentują zjawiskowe kreacje, będące interpretacją tematu, już 4 maja 2020 roku.

Cardi B w kreacji Thom Browne (Fot. Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue)

Wśród inspiracji stojących za tegorocznym tematem przewodnim Andrew Bolton wymienił m.in. teorię trwania Henriego Bergsona oraz film „Orlando” Sally Potter z 1992 roku, ekranizację powieści Virginii Woolf o tym samym tytule. Produkcja opowiada o człowieku, na którego rzucono klątwę wiecznej młodości. Orlando (w tej roli fenomenalna Tilda Swinton) przemierza czas i przestrzeń w poszukiwaniu swojej tożsamości. Virginia Woolf również odegra ważną rolę podczas wydarzenia. Pisarka stanie się, podobnie jak Susan Sontag w 2019 roku, narratorką gali, a jej teksty posłużą jako przewodnik po temacie wystawy. – To, co najbardziej lubię w twórczości Woolf, to jej rozumienie czasu jako continuum – powiedział Andrew Bolton – W jej świecie nie ma początku i końca. Jest tylko nieskończone trwanie. Tak samo widzę modę. Moda to teraźniejszość – dodaje. 

Ubiegłoroczna gala MET odbyła się pod hasłem „Camp: Notes on Fashion”. Najbardziej zjawiskową interpretację kampowej estetyki zaprezentowała Lady Gaga w teatralnej kreacji Brandona Maxwella. Zachwyciły także egipski kostium Billy’ego Portera od The Blonds, Cardi B w sukni Thom Browne i Céline Dion w Oscarze de la Renta.

Billy Porter w kreacji The Blonds (Fot. Theo Wargo/WireImage)

MET Gala to coroczna impreza połączona ze zbiórką funduszy na Instytut Kostiumów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Gala jest również wydarzeniem otwierającym tematyczną wystawę w muzeum, a zaproszeni goście mogą jako pierwsi obejrzeć ekspozycję. Na wystawie „O czasie: moda i trwanie” zaprezentowanych zostanie blisko 200 strojów takich marek jak Dior, Chanel, Alexander McQueen, Patou czy Rei Kawakubo, podzielonych na dwie grupy. W pierwszej znajdą się czarne kreacje ułożone w kolejności chronologicznej, prezentujące linearne podejście do historii mody. Z kolei druga grupa, złożona głównie z białych kreacji, zostanie wyeksponowana w, jak określił to kurator, „kontr-chronologiczny” sposób, który ma zmienić nasze rozumienie czasu i historii. 

Choć wieczór poświęcony jest zbiórce funduszy na rzecz muzeum, to nie wystawa, a stylizacje gwiazd budzą największe zainteresowanie. Projektanci prześcigają się w tworzeniu zjawiskowych kreacji, wpisujących się mniej lub bardziej w temat przewodni.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij